Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Początki funkcjonowania Miejsca Pamięci Auschwitz. 30. numer „Zeszytów Oświęcimskich”

03-08-2022
Sytuacja na terenach byłego obozu Auschwitz w latach 1945-47 oraz początki oprowadzania w Muzeum to główne tematy wydanego właśnie 30. numeru „Zeszytów Oświęcimskich”, publikacji, w której od kilkudziesięciu lat ukazują się opracowania historyków badających różne aspekty działania obozu Auschwitz.

„Auschwitz w świadomości zbiorowej w Polsce i za granicą” – seminarium w Polsce dla izraelskich edukatorów

03-08-2022
Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, w dniach 17-28 lipca odbyło się seminarium dla edukatorów z Izraela „Auschwitz w świadomości zbiorowej w Polsce i za granicą”. W tym roku było ono częścią dwuletniego projektu „Kształtowanie przyszłości poprzez lekcje płynące z przeszłości” realizowanego w ramach Programu “Kultura inspirująca” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego we współpracy z Yad Vashem i Domem Bojowników Getta z Izraela.

Gubernator Generalny Australii David Hurley w Miejscu Pamięci Auschwitz

02-08-2022
Gubernator Generalny Australii David Hurley z żoną Lindą odwiedzili Miejsce Pamięci Auschwitz. Upamiętnili oni ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady składając wieniec pod Ścianą Śmierci, a także wpisali się do Księgi Pamiątkowej Miejsca Pamięci. Gości powitał dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

78. rocznica likwidacji obozu Romów w Auschwitz

02-08-2022
Około tysiąca osób wzięło udział 2 sierpnia w obchodach Dnia Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów na terenie Miejsca Pamięci. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych, organizacji międzynarodowych, ambasadorowie, politycy, przedstawiciele władz lokalnych, instytucji i muzeów.

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2022
78 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., w Warszawie wybuchło zbrojne powstanie. Trwało 63 dni. Jego historia splata się nierozerwalnie z historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

35. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

26-07-2022
Inauguracyjne posiedzenie czwartej kadencji Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej odbyło się 26 lipca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Nominację członkom wręczył premier RP Mateusz Morawiecki. W posiedzeniu wzięli także udział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.