Zwiedzanie
Od 15 czerwca odwiedzający Miejsce Pamięci Auschwitz korzystają z nowego Centrum Obsługi Odwiedzających przy ul. Więźniów Oświęcimia 55. Prosimy pamiętać o tym, planując wizytę. Więcej...
Podstawowe informacje
- Wstęp na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest bezpłatny. Kartę wstępu należy zarezerwować na stronie visit.auschwitz.org, jednak dla lepszego poznania historii Auschwitz sugerujemy zwiedzanie z przewodnikiem-edukatorem.
- Przyjeżdżający w grupach zobowiązani są do zaangażowania przewodnika-edukatora Muzeum. Odwiedzający indywidualni mają możliwość dołączenia do grupy z przewodnikiem-edukatorem.
- Ze względu na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszą rezerwację, a także przyjazd do Miejsca Pamięci co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem zwiedzania, ze względu na kontrolę bezpieczeństwa.
- Przebywając na terenie Muzeum należy zachowywać się z należytą powagą i szacunkiem. Odwiedzających obowiązuje ubiór stosowny do charakteru miejsca. Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania.
- Odwiedzającym udostępniane są tereny i obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Czas pobytu zależy od indywidualnych zainteresowań i potrzeb odwiedzających, jako minimum trzeba jednak przeznaczyć na zapoznanie się z terenem i ekspozycją w byłym obozie ok. 3,5 godz.
- Maksymalny rozmiar plecaków lub torebek wnoszonych na teren Muzeum nie może przekraczać wymiarów: 30x20x10 cm. Prosimy o pozostawianie większych bagaży w samochodach lub autobusach.
Organizacja zwiedzania dla odwiedzających indywidualnie
Odwiedzający indywidualnie mogą zwiedzać Miejsce Pamięci samodzielnie bądź w zorganizowanych grupach z przewodnikiem, tzw. "turach".
Uwaga. Wejście na teren Muzeum, zarówno do b. obozu Auschwitz I, jak i do Birkenau, możliwe jest tylko z zarezerwowaną wcześniej imienną kartą wstępu. Rezerwacji można dokonać na stronie visit.auschwitz.org. Liczba dostępnych kart wstępu jest ograniczona.
TERMINY ZWIEDZANIA MOŻNA REZERWOWAĆ NA STRONIE: VISIT.AUSCHWITZ.ORG
Rodzaje zwiedzania. Ceny.
Istnieje możliwość wyboru różnych rodzajów zwiedzania:
- Zwiedzanie ogolne (2,5 godz.)
- Zwiedzanie ogólne (3,5 godz.)
- Zwiedzanie ogólne w tzw. turach (3,5 godz.)
- Zwiedzanie studyjne jednodniowe (6 godz.)
- Zwiedzanie studyjne dwudniowe (4+4 godz.)
Zniżkowe ceny usług przewodnickich dla zorganizowanych grup szkolnych oraz grup studenckich z Polski. (więcej informacji)
Czas pobytu. Co można zobaczyć
Dla właściwego zapoznania się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu europejskich Żydów i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych niezbędne jest odwiedzenie obu części byłego obozu - zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić ok. 1,5 godz. i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau.
Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Część budynków jest wyłączona ze zwiedzania (m.in. tzw. bloki rezerwatowe, administracja, działy muzealne). Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania.
Godziny otwarcia
Muzeum zwiedzać można we wszystkie dni roku, oprócz 1 stycznia, 25 grudnia i w pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Rozpoczęcie zwiedzania możliwe jest w godzinach*:
- 7:30 - 14:00 grudzień
- 7:30 - 15:00 styczeń, listopad
- 7:30 - 16:00 luty
- 7:30 - 17:00 marzec, październik
- 7:30 - 18:00 kwiecień, maj, wrzesień
- 7:30 - 19:00 czerwiec, lipiec, sierpień
* powyższe godziny dotyczą wejścia na teren Muzeum. Czas pozostania na terenie to półtorej godziny po ostatniej godzinie rozpoczęcia zwiedzania (np. w lutym to godzina 17.30, w czerwcu 20.30)
Rezerwatowe budynki dostępne w zwiedzaniu studyjnym
Zorganizowane grupy studyjne mogą odwiedzać bloki 2 i 3 byłego obozu Auschwitz I oraz dwa baraki szpitalne (B-80 i B-210) w Auschwitz II-Birkenau. Bloki 2 i 3 są tzw. blokami rezerwatowymi. Ich wnętrza zachowały się w stanie niemal nienaruszonym od czasu wyzwolenia obozu. To m.in. sale więźniarskie, umywalnia oraz toalety. W środku umieszczono m.in. oryginalne sienniki, prycze, a także inne elementy wyposażenia bloku.
Dojazd do Muzeum
Muzeum położone jest na obrzeżach miasta Oświęcim przy drodze wojewódzkiej nr 933. Zwiedzanie rozpoczyna się w byłym obozie Auschwitz I.
Czasowe wyłączenia ze zwiedzania
Czasowe wyłączenia ze zwiedzania:
• część terenu Auschwitz II-Birkenau (większość odcinka BII, a także teren tzw. Kanady i rejon ruin komór gazowych i krematoriów IV i V)
• część ekspozycji w blokach 4, 5 i 6 w Auschwitz I
• wystawa rosyjska w bloku 14 jest niedostępna dla odwiedzających
• budynek tzw. Sauny w Auschwitz II-Birkenau