Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Zwiedzanie

Od 15 czerwca odwiedzający Miejsce Pamięci Auschwitz korzystają z nowego Centrum Obsługi Odwiedzających przy ul. Więźniów Oświęcimia 55. Prosimy pamiętać o tym, planując wizytę. Więcej...

Podstawowe informacje

Odwiedzający w Miejscu Pamięci.
Odwiedzający w...
 • Wstęp na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest bezpłatny. Kartę wstępu należy zarezerwować na stronie visit.auschwitz.org, jednak dla lepszego poznania historii Auschwitz sugerujemy zwiedzanie z przewodnikiem-edukatorem.
 • Przyjeżdżający w grupach zobowiązani są do zaangażowania przewodnika-edukatora Muzeum. Odwiedzający indywidualni mają możliwość dołączenia do grupy z przewodnikiem-edukatorem.
 • Ze względu na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszą rezerwację, a także przyjazd do Miejsca Pamięci co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem zwiedzania, ze względu na kontrolę bezpieczeństwa.
 • Przebywając na terenie Muzeum należy zachowywać się z należytą powagą i szacunkiem. Odwiedzających obowiązuje ubiór stosowny do charakteru miejsca. Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania.
 • Odwiedzającym udostępniane są tereny i obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Czas pobytu zależy od indywidualnych zainteresowań i potrzeb odwiedzających, jako minimum trzeba jednak przeznaczyć na zapoznanie się z terenem i ekspozycją w byłym obozie ok. 3,5 godz.
 • Maksymalny rozmiar plecaków lub torebek wnoszonych na teren Muzeum nie może przekraczać wymiarów: 30x20x10 cm. Prosimy o pozostawianie większych bagaży w samochodach lub autobusach. 

Czytaj całość

Multibook - przygotowanie do wizyty w Miejscu Pamięci

 

 

 

Multibook w wersji dla niesłyszących (PJM)Multibook w wersji dla niesłyszących (SJM)

 

Organizacja zwiedzania dla odwiedzających indywidualnie

Odwiedzający indywidualnie mogą zwiedzać Miejsce Pamięci samodzielnie bądź w zorganizowanych grupach z przewodnikiem, tzw. "turach".

Uwaga. Wejście na teren Muzeum, zarówno do b. obozu Auschwitz I, jak i do Birkenau, możliwe jest tylko z zarezerwowaną wcześniej imienną kartą wstępu. Rezerwacji można dokonać na stronie visit.auschwitz.org. Liczba dostępnych kart wstępu jest ograniczona.

Ze względu na ograniczoną liczbę kart wstępu prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu na stronie visit.auschwitz.org, a także przybycie na miejsce co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem zwiedzania. Większy bagaż należy pozostawić w pojazdach na parkingu. Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania oraz godzinami otwarcia Muzeum.


TERMINY ZWIEDZANIA MOŻNA REZERWOWAĆ NA STRONIE: VISIT.AUSCHWITZ.ORG

Czytaj całość

Rodzaje zwiedzania. Ceny.

Istnieje możliwość wyboru różnych rodzajów zwiedzania:

 • Zwiedzanie ogolne (2,5 godz.)
 • Zwiedzanie ogólne (3,5 godz.)
 • Zwiedzanie ogólne w tzw. turach (3,5 godz.)
 • Zwiedzanie studyjne jednodniowe (6 godz.)
 • Zwiedzanie studyjne dwudniowe (4+4 godz.)

Zniżkowe ceny usług przewodnickich dla zorganizowanych grup szkolnych oraz grup studenckich z Polski. (więcej informacji)

Czytaj całość

Czas pobytu. Co można zobaczyć

Tereny byłego obozu Auschwitz II-Birkenau
Tereny byłego obozu...

Dla właściwego zapoznania się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu europejskich Żydów i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych niezbędne jest odwiedzenie obu części byłego obozu - zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić ok. 1,5 godz. i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau.

Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Część budynków jest wyłączona ze zwiedzania (m.in. tzw. bloki rezerwatowe, administracja, działy muzealne). Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania.

Czytaj całość

Godziny otwarcia

Muzeum zwiedzać można we wszystkie dni roku, oprócz 1 stycznia, 25 grudnia i w pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Rozpoczęcie zwiedzania możliwe jest w godzinach*:

 • 7:30 - 14:00 grudzień
 • 7:30 - 15:00 styczeń, listopad
 • 7:30 - 16:00 luty
 • 7:30 - 17:00 marzec, październik
 • 7:30 - 18:00 kwiecień, maj, wrzesień
 • 7:30 - 19:00 czerwiec, lipiec, sierpień

* powyższe godziny dotyczą wejścia na teren Muzeum. Czas pozostania na terenie to półtorej godziny po ostatniej godzinie rozpoczęcia zwiedzania (np. w lutym to godzina 17.30, w czerwcu 20.30)

Czytaj całość

Rezerwatowe budynki dostępne w zwiedzaniu studyjnym

Rezerwatowe budynki dostępne w zwiedzaniu studyjnym
Rezerwatowe budynki...

Zorganizowane grupy studyjne mogą odwiedzać bloki 2 i 3 byłego obozu Auschwitz I oraz dwa baraki szpitalne (B-80 i B-210) w Auschwitz II-Birkenau. Bloki 2 i 3 są tzw. blokami rezerwatowymi. Ich wnętrza zachowały się w stanie niemal nienaruszonym od czasu wyzwolenia obozu. To m.in. sale więźniarskie, umywalnia oraz toalety. W środku umieszczono m.in. oryginalne sienniki, prycze, a także inne elementy wyposażenia bloku.

Czytaj całość

 

Dojazd do Muzeum

Muzeum położone jest na obrzeżach miasta Oświęcim przy drodze wojewódzkiej nr 933. Zwiedzanie rozpoczyna się w byłym obozie Auschwitz I. 

Więcej informacji (dojazd, pogoda, etc.)

Czytaj całość

Czasowe wyłączenia ze zwiedzania

Czasowe wyłączenia ze zwiedzania:

• część terenu Auschwitz II-Birkenau (większość odcinka BII, a także teren tzw. Kanady i rejon ruin komór gazowych i krematoriów IV i V)

• część ekspozycji w blokach 4, 5 i 6 w Auschwitz I

• wystawa rosyjska w bloku 14 jest niedostępna dla odwiedzających

• budynek tzw. Sauny w Auschwitz II-Birkenau