Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Zwiedzanie

Podstawowe informacje

Odwiedzający w Miejscu Pamięci.
Odwiedzający w...
 • Wstęp na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest bezpłatny. Kartę wstępu należy zarezerwować na stronie visit.auschwitz.org, jednak dla lepszego poznania historii Auschwitz sugerujemy zwiedzanie z przewodnikiem-edukatorem.
 • Przyjeżdżający w grupach zobowiązani są do zaangażowania przewodnika-edukatora Muzeum. Odwiedzający indywidualni mają możliwość dołączenia do grupy z przewodnikiem-edukatorem.
 • Ze względu na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszą rezerwację, a także przyjazd do Miejsca Pamięci co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem zwiedzania, ze względu na kontrolę bezpieczeństwa.
 • Przebywając na terenie Muzeum należy zachowywać się z należytą powagą i szacunkiem. Odwiedzających obowiązuje ubiór stosowny do charakteru miejsca. Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania.
 • Odwiedzającym udostępniane są tereny i obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Czas pobytu zależy od indywidualnych zainteresowań i potrzeb odwiedzających, jako minimum trzeba jednak przeznaczyć na zapoznanie się z terenem i ekspozycją w byłym obozie ok. 3,5 godz.
 • Maksymalny rozmiar plecaków lub torebek wnoszonych na teren Muzeum nie może przekraczać wymiarów: 30x20x10 cm. Prosimy o pozostawianie większych bagaży w samochodach lub autobusach. 

Czytaj całość

Multibook - przygotowanie do wizyty w Miejscu Pamięci

 

 

 

Multibook w wersji dla niesłyszących (PJM)Multibook w wersji dla niesłyszących (SJM)

 

Organizacja zwiedzania dla odwiedzających indywidualnie

Odwiedzający indywidualnie mogą zwiedzać Miejsce Pamięci samodzielnie bądź w zorganizowanych grupach z przewodnikiem.

Uwaga. Wejście na teren Muzeum, zarówno do b. obozu Auschwitz I, jak i do Birkenau, możliwe jest tylko z zarezerwowaną wcześniej imienną kartą wstępu. Rezerwacji można dokonać na stronie visit.auschwitz.org. Liczba dostępnych kart wstępu jest ograniczona.

Ze względu na ograniczoną liczbę kart wstępu prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu na stronie visit.auschwitz.org, a także przybycie na miejsce co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem zwiedzania. Większy bagaż należy pozostawić w pojazdach na parkingu. Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania oraz godzinami otwarcia Muzeum.


TERMINY ZWIEDZANIA MOŻNA REZERWOWAĆ NA STRONIE: VISIT.AUSCHWITZ.ORG

Czytaj całość

Rodzaje zwiedzania. Ceny.

Istnieje możliwość wyboru różnych rodzajów zwiedzania:

 • Zwiedzanie ogolne (2,5 godz.)
 • Zwiedzanie ogólne (3,5 godz.)
 • Zwiedzanie ogólne w tzw. turach (3,5 godz.)
 • Zwiedzanie studyjne jednodniowe (6 godz.)
 • Zwiedzanie studyjne dwudniowe (4+4 godz.)

Zniżkowe ceny usług przewodnickich dla zorganizowanych grup szkolnych oraz grup studenckich z Polski. (więcej informacji)

Czytaj całość

Czas pobytu. Co można zobaczyć

Tereny byłego obozu Auschwitz II-Birkenau
Tereny byłego obozu...

Dla właściwego zapoznania się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu europejskich Żydów i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych niezbędne jest odwiedzenie obu części byłego obozu - zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić ok. 1,5 godz. i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau.

Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Część budynków jest wyłączona ze zwiedzania (m.in. tzw. bloki rezerwatowe, administracja, działy muzealne). Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania.

Czytaj całość

Godziny otwarcia

Muzeum zwiedzać można we wszystkie dni roku, oprócz 1 stycznia, 25 grudnia i w pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Rozpoczęcie zwiedzania możliwe jest w godzinach*:

 • 7:30 - 14:00 grudzień
 • 7:30 - 15:00 styczeń, listopad
 • 7:30 - 16:00 luty
 • 7:30 - 17:00 marzec, październik
 • 7:30 - 18:00 kwiecień, maj, wrzesień
 • 7:30 - 19:00 czerwiec, lipiec, sierpień

* powyższe godziny dotyczą wejścia na teren Muzeum. Czas pozostania na terenie to półtorej godziny po ostatniej godzinie rozpoczęcia zwiedzania (np. w lutym to godzina 17.30, w czerwcu 20.30)

Czytaj całość

Rezerwatowe budynki dostępne w zwiedzaniu studyjnym

Rezerwatowe budynki dostępne w zwiedzaniu studyjnym
Rezerwatowe budynki...

Zorganizowane grupy studyjne mogą odwiedzać bloki 2 i 3 byłego obozu Auschwitz I oraz dwa baraki szpitalne (B-80 i B-210) w Auschwitz II-Birkenau. Bloki 2 i 3 są tzw. blokami rezerwatowymi. Ich wnętrza zachowały się w stanie niemal nienaruszonym od czasu wyzwolenia obozu. To m.in. sale więźniarskie, umywalnia oraz toalety. W środku umieszczono m.in. oryginalne sienniki, prycze, a także inne elementy wyposażenia bloku.

Czytaj całość

 

Dojazd do Muzeum

Dojazd do Muzeum
Dojazd do Muzeum

Muzeum położone jest na obrzeżach miasta Oświęcim przy drodze krajowej nr 933. Zwiedzanie rozpoczyna się w byłym obozie Auschwitz I. 

Więcej informacji (dojazd, pogoda, etc.)

Czytaj całość

Czasowe wyłączenia ze zwiedzania

Czasowe wyłączenia ze zwiedzania:

• część ekspozycji w blokach 4, 5 i 6

• wystawa rosyjska w bloku 14 jest niedostępna dla odwiedzających

• wystawa "Zagłada europejskich Romów" w bloku 13 jest niedostępna dla odwiedzających

• wystawa Shoah w bloku 27 będzie niedostępna dla odwiedzających w dniach 22-23.03.2023

• wystawa holenderska w bloku 21 będzie niedostępna dla odwiedzających w dniach 20-28.04.2023