Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Zwiedzanie

Podstawowe informacje

Odwiedzający w Miejscu Pamięci.
Odwiedzający w...
 • Wstęp na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest bezpłatny. Kartę wstępu należy zarezerwować na stronie visit.auschwitz.org, jednak dla lepszego poznania historii Auschwitz sugerujemy zwiedzanie z przewodnikiem-edukatorem.
 • Przyjeżdżający w grupach zobowiązani są do zaangażowania przewodnika-edukatora Muzeum. Odwiedzający indywidualni mają możliwość dołączenia do grupy z przewodnikiem-edukatorem.
 • Muzeum organizuje także zwiedzanie online z przewodnikiem dla grup i odwiedzających indywidualnych.
 • Ze względu na ogromne zainteresowanie prosimy o wcześniejszą rezerwację, a także przyjazd do Miejsca Pamięci co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem zwiedzania, ze względu na kontrolę bezpieczeństwa. Główny parking i wejście do Muzeum znajduje się przy ul. Więźniów Oświęcimia 55.
 • Przebywając na terenie Muzeum należy zachowywać się z należytą powagą i szacunkiem. Odwiedzających obowiązuje ubiór stosowny do charakteru miejsca. Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania.
 • Odwiedzającym udostępniane są tereny i obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Czas pobytu zależy od indywidualnych zainteresowań i potrzeb odwiedzających, jako minimum trzeba jednak przeznaczyć na zapoznanie się z terenem i ekspozycją w byłym obozie ok. 3,5 godz.
 • Maksymalny rozmiar plecaków lub torebek wnoszonych na teren Muzeum nie może przekraczać wymiarów: 35x25x15 cm. Prosimy o pozostawianie większych bagaży w samochodach lub autobusach. 

Czytaj całość

Multibook - przygotowanie do wizyty w Miejscu Pamięci

 

 

Multibook w wersji dla niesłyszących (PJM)Multibook w wersji dla niesłyszących (SJM)

 

Organizacja zwiedzania dla odwiedzających indywidualnie

Odwiedzający indywidualnie mogą zwiedzać Miejsce Pamięci samodzielnie bądź w zorganizowanych grupach z przewodnikiem, tzw. "turach".

Uwaga. Wejście na teren Muzeum, zarówno do b. obozu Auschwitz I, jak i do Birkenau, możliwe jest tylko z zarezerwowaną wcześniej imienną kartą wstępu. Rezerwacji można dokonać na stronie visit.auschwitz.org. Liczba dostępnych kart wstępu jest ograniczona.

Ze względu na ograniczoną liczbę kart wstępu prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu na stronie visit.auschwitz.org, a także przybycie na miejsce co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem zwiedzania. Większy bagaż należy pozostawić w pojazdach na parkingu. Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania oraz godzinami otwarcia Muzeum.


TERMINY ZWIEDZANIA MOŻNA REZERWOWAĆ NA STRONIE: VISIT.AUSCHWITZ.ORG

Czytaj całość

Zwiedzanie online z przewodnikiem

Zwiedzanie z przewodnikiem online trwa ok. 2 godzin i jest podzielone na dwie części: Auschwitz I oraz Birkenau. Narracja prowadzona jest na żywo. Dodatkowo edukator wykorzystuje materiały multimedialne, archiwalne fotografie, prace artystyczne, dokumenty oraz świadectwa Ocalałych. Możliwa jest także interakcja z przewodnikiem i zadawanie pytań.

ZWIEDZANIE DLA GRUP

Zwiedzanie dla grup dostępne jest w 7 językach. Rezerwacji można dokonywać po zalogowaniu poprzez formularz w systemie visit.auschwitz.org.

ZWIEDZANIE DLA ODWIEDZAJĄCYCH INDYWIDUALNYCH

Możliwe jest także zwiedzanie dla osób indywidualnych rozpoczynające się w określonych godzinach. Zwiedzanie w języku polskim organizowane jest w weekendy. Rezerwacji także dokonać można na stronie visit.auschwitz.org.

Informacje o godzinach rozpoczęcia zwiedzania online

Informacje o platformie "Auschwitz in Front of Your Eyes"

Rodzaje zwiedzania. Ceny.

Istnieje możliwość wyboru różnych rodzajów zwiedzania:

 • Zwiedzanie ogolne (2,5 godz.)
 • Zwiedzanie ogólne (3,5 godz.)
 • Zwiedzanie ogólne w tzw. turach (3,5 godz.)
 • Zwiedzanie studyjne jednodniowe (6 godz.)
 • Zwiedzanie studyjne dwudniowe (3+3 godz.)
 • Zwiedzanie online (2 godz.)

Zniżkowe ceny usług przewodnickich dla zorganizowanych grup szkolnych oraz grup studenckich z Polski. (więcej informacji)

Czytaj całość

Czas pobytu. Co można zobaczyć

Tereny byłego obozu Auschwitz II-Birkenau
Tereny byłego obozu...

Dla właściwego zapoznania się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu europejskich Żydów i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych niezbędne jest odwiedzenie obu części byłego obozu - zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić ok. 1,5 godz. i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau.

Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Część budynków jest wyłączona ze zwiedzania (m.in. tzw. bloki rezerwatowe, administracja, działy muzealne). Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania.

Czytaj całość

Godziny otwarcia

Muzeum zwiedzać można we wszystkie dni roku, oprócz 1 stycznia, 25 grudnia i w pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Rozpoczęcie zwiedzania możliwe jest w godzinach*:

 • 7:30 - 14:00 grudzień
 • 7:30 - 15:00 styczeń, listopad
 • 7:30 - 16:00 luty
 • 7:30 - 17:00 marzec, październik
 • 7:30 - 18:00 kwiecień, maj, wrzesień
 • 7:30 - 19:00 czerwiec, lipiec, sierpień

* powyższe godziny dotyczą wejścia na teren Muzeum. Czas pozostania na terenie to półtorej godziny po ostatniej godzinie rozpoczęcia zwiedzania (np. w lutym to godzina 17.30, w czerwcu 20.30)

Czytaj całość

„Docierać do ludzi w najbardziej odległych zakątkach świata”. Rusza zwiedzanie online Miejsca Pamięci Auschwitz.

„Auschwitz in Front of Your Eyes” to aplikacja, za pośrednictwem której miliony osób z całego świata zyskają dostęp do edukacji prowadzonej bezpośrednio z autentycznego Miejsca Pamięci. Służy ona do zwiedzania byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau z przewodnikiem online. Rezerwacji można już dokonywać w systemie visit.auschwitz.org.

Zwiedzanie online trwa ok. 2 godzin i jest podzielone na dwie części - w Auschwitz I oraz w Birkenau. Narracja przewodnika prowadzona jest na żywo. Dodatkowo edukator będzie wykorzystywał także materiały multimedialne, archiwalne fotografie, prace artystyczne, dokumenty oraz świadectwa Ocalałych. Dzięki aplikacji możliwa jest także interakcja z przewodnikiem i zadawanie pytań.

Czytaj całość

 

Dojazd do Muzeum

Muzeum położone jest na obrzeżach miasta Oświęcim przy drodze wojewódzkiej nr 933. Zwiedzanie rozpoczyna się w byłym obozie Auschwitz I. 

Więcej informacji (dojazd, pogoda, etc.)

Czytaj całość

Czasowe wyłączenia ze zwiedzania

Czasowe wyłączenia ze zwiedzania:

• część terenu Auschwitz II-Birkenau

• część ekspozycji w bloku 5 w Auschwitz I

• wystawa rosyjska w bloku 14 w Auschwitz I

• budynek tzw. Sauny w Auschwitz II-Birkenau

• wystawa słowacka w bloku 16 w Auschwitz I

• wystawa romska w bloku 13 w Auschwitz I będzie niedostępna dla odwiedzających w dniach 12.08 - 10.09.2024