Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Docierać do ludzi w najbardziej odległych zakątkach świata”. Rusza zwiedzanie online Miejsca Pamięci Auschwitz.

ps
29-12-2023

„Auschwitz in Front of Your Eyes” to aplikacja, za pośrednictwem której miliony osób z całego świata mają dostęp do edukacji prowadzonej bezpośrednio z autentycznego Miejsca Pamięci. Służy ona do zwiedzania byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau z przewodnikiem online. Rezerwacji można dokonywać w systemie visit.auschwitz.org.

 

Zwiedzanie online trwa ok. 2 godzin i jest podzielone na dwie części: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Narracja przewodnika prowadzona jest na żywo. Dodatkowo edukator wykorzystuje materiały multimedialne, archiwalne fotografie, prace artystyczne, dokumenty oraz świadectwa Ocalałych. Dzięki aplikacji możliwa jest także interakcja z przewodnikiem i zadawanie pytań.

ZWIEDZANIE DLA GRUP

Zwiedzanie dla grup dostępne jest w 7 językach. Rezerwacji można dokonywać po zalogowaniu poprzez formularz w systemie visit.auschwitz.org.

ZWIEDZANIE DLA ODWIEDZAJĄCYCH INDYWIDUALNYCH

Możliwe jest także zwiedzanie dla osób indywidualnych rozpoczynające się w określonych godzinach dnia. W tej chwili zwiedzanie w języku polskim organizowane jest w weekendy. Rezerwacji także dokonać można na stronie visit.auschwitz.org.

LUTY

• Polski: 13:00 sobota/niedziela


MARZEC - WRZESIEŃ

• Polski: 14:00 sobota/niedziela


PAŹDZIERNIK

• Polski: 13:00 sobota/niedziela


LISTOPAD - STYCZEŃ

• Polski: 12:00 sobota/niedziela


– Ta forma wizyty różni się od zwiedzania prowadzonego na miejscu przede wszystkim dlatego, iż w wersji online nie prezentujemy muzealnych wystaw. Technologia pozwala nam niejako na przeniesienie treści ekspozycji w historyczny teren, bowiem wiele rzeczy jesteśmy w stanie dodatkowo pokazać na ekranie. Oprócz tego w zwiedzaniu online będzie można, dzięki nagraniom video, wejść do kilku przestrzeni, które albo nie są dostępne dla zwiedzających, jak blok 10 w byłym obozie Auschwitz I, lub też znajdują się zbyt daleko od zwykłej trasy zwiedzania, jak budynek sauny w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau – powiedział Tomasz Michaldo, koordynujący projekt w Muzeum.

– Miejsce Pamięci Auschwitz oraz jego zasoby muszą pozostać dostępne dla wszystkich, którzy chcą je zrozumieć. To właśnie tu mamy możliwość konfrontacji i odniesienia się do najważniejszych kwestii związanych z człowieczeństwem, społeczeństwem, zagrożeniami antysemityzmu, nienawiści rasowej oraz pogardy względem drugiego człowieka. Te zagrożenia stają się w dzisiejszym świecie niestety coraz bardziej aktualne – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Naszą misją jest upamiętnianie ofiar i zachowanie tej uniwersalnej pamięci, na której w dużym stopniu budowaliśmy i budujemy naszą powojenną tożsamość. Choć autentyczne miejsce zwiedzają każdego dnia tysiące ludzi, to dzięki tej wyjątkowej technologii będziemy mogli docierać do ludzi w najbardziej odległych zakątkach świata. Mamy nadzieję, że będzie to wzmacniać pamięć, która de facto daje nam siłę do działania na rzecz naprawy świata w sposób odpowiedzialny. Dzięki temu będzie on lepszym miejscem do życia dla naszych dzieci i wnuków – podkreślił dyrektor Cywiński.

Projekt tej specjalnej platformy, dedykowanej dla Miejsca Pamięci, powstał we współpracy Muzeum, Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz firm AppsFlyer i DISKIN.

– Projekt ten tworzy szanse i jest wielką odpowiedzialnością. Zachowanie autentyzmu historycznego miejsca nadal odgrywać będzie główną rolę w działalności Fundacji, ale udostępnienie światu tego nowatorskiego formatu edukacyjnego, jest dla nas zupełnie nowym elementem działalności. Cieszę się, że dzięki temu możemy konkretnie wspierać pracę przewodników i przewodniczek Muzeum – powiedział Wojciech Soczewica, dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau.

– Najważniejszą kwestią dla nas było dowiedzenie się i zrozumienie, jak możemy połączyć historię z technologią. Był to długi proces, podczas którego nasi przyjaciele z Muzeum nauczyli nas tyle, ile tylko było możliwe, zanim zaczęliśmy myśleć o technologii i treści. Od początku głównym celem było sprawienie, by Miejsce Pamięci Auschwitz było dostępne cały czas. Z czasem zrozumieliśmy, że będziemy tworzyć wyjątkowe narzędzie edukacyjne – powiedziała Liron Or z firmy AppsFlyer.

– Od samego początku jasne było, że będziemy potrzebować wielu technologii z różnych dziedzin. Głównym wyzwaniem było zbudowanie platformy, chociaż nie mieliśmy rozeznania w technologii. Odwiedzający nie muszą znać się na technologii, muszą doświadczyć oprowadzania. Od strony przewodnika konieczne było umożliwienie sterowania jednym kliknięciem. Stworzyliśmy bardzo elastyczny system, który umożliwia zarządzanie oprowadzaniem, ale również tworzenie nowych narzędzi i doświadczeń – powiedział Ran Diskin.

– Dopasowując trasę oprowadzania, możemy przekazywać treści i informacje tam, gdzie dane wydarzenia miały miejsce. Możemy dodawać warstwy treści, które są jedynie widoczne na ekranie, a których nie da się przekazać w formie fizycznej. Technologia pozwala nam wyjść poza przestrzeń wystawienniczą i opowiedzieć historię Auschwitz tam, gdzie faktycznie się rozgrywała – dodała Aya Feldman z AppsFlyer, odpowiedzialna w projekcie za warstwę kreatywną.

Stworzenie programu oprowadzania online jest możliwe także dzięki wsparciu globalnych firm, jak Orange, która zapewniła stabilny i szybki bezprzewodowy dostęp do Internetu na całym terenie Miejsca Pamięci, a także producentom sprzętu, za pośrednictwem którego przewodnicy będą łączyli się z odwiedzającymi Miejsce Pamięci zdalnie.

– W imieniu Fundacji, odpowiedzialnej za zgromadzenie środków, ale też budowę partnerstw wspierających projekt, chcę podziękować wszystkim darczyńcom, bez których realizacja tego wyjątkowego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa – dodał Wojciech Soczewica.

– Na różnych etapach tworzenia tego rozwiązania mogliśmy liczyć na wsparcie wielu darczyńców prywatnych, korporacyjnych, fundacji, ale też miejsc pamięci z całego świata, które pro bono przekazały nam m.in. prawa do nagrań relacji Ocalałych. Na podkreślenie zasługuje decyzja pierwszych miast i państw, które przeznaczyły środki finansowe na testowanie technologii i zwiedzanie Miejsca Pamięci przez młodzież szkolną. Mam ogromną nadzieję, że uruchomienie aplikacji pomoże nam wdrażać ten cyfrowy program edukacyjny na całym świecie – powiedział Soczewica.

W listopadzie 2023 roku firma AppsFlyer za projekt zwiedzania online otrzymała nagrodę Global AWS Partner Award dla partnera roku w dziedzinie wpływu społecznego.

 

Darczyńcy projektu „Auschwitz in Front of Your Eyes”

AppsFlyer
Bloomberg Philanthropies
Choose Love
General Atlantic
Hudson Bay
Marcy Greenglas and Joel Greenberg, Seed the Dream Foundation
Orange Polska
The Wasserman Foundation
The Kraft Family Foundation
The Neubauer Family Foundation

a także:

Monako
Malta
USA
miasto Leeds

oraz:

Toronto Holocaust Museum
USC Shoah Foundation – The Institute for Visual History and Education
United States Holocaust Memorial Museum
Yad Vashem