Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Powstrzymać mowę nienawiści w sieci. Współpraca Muzeum Auschwitz i startupu TrollWall AI

11-07-2024
Muzeum Auschwitz rozpoczęło współpracę ze startupem TrollWall AI, który specjalizuje się w automatycznej moderacji toksycznych komentarzy w mediach społecznościowych, działając w oparciu o modele sztucznej inteligencji.

Nowa lekcja internetowa: „Więźniowie z fioletowym trójkątem. Los Świadków Jehowy i Badaczy Pisma Świętego w obozie Auschwitz”

04-07-2024
Więźniom Świadkom Jehowy i Badaczom Pisma Świętego w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz poświęcona jest nowa lekcja internetowa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jej autorką jest dr Teresa Wontor-Cichy z Centrum Badań Muzeum. Jest ona dostępna w językach polskim i angielskim.

Laureaci nagrody dla wolontariuszy Miejsca Pamięci: „Gdyby zabrakło dziesięciu…”

02-07-2024
W 77. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz wręczono Nagrodę Dyrektora Muzeum „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Jej laureatami są wyróżniający się wolontariusze, praktykanci, koordynatorzy wolontariatu oraz instytucje wspierające wolontariat w Miejscu Pamięci.

Miesięcznik Memoria nr 81

29-06-2024
"Memoria" to internetowy miesięcznik poświęcony historii Auschwitz, Holokaustu oraz pamięci i edukacji na całym świecie

Seminarium MCEAH dla ukraińskich nauczycieli i nauczycielek

28-06-2024
Grupa nauczycieli i nauczycielek z Ukrainy wzięła udział w seminarium w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz, które odbyło się w dniach 24-26 czerwca. Było to pierwsze seminarium dla ukraińskich pedagogów w Muzeum Auschwitz od momentu rozpoczęcia się pełnoskalowej wojny w Ukrainie.

Przegląd Lekarski – Oświęcim: medycyna za drutem kolczastym. 5. międzynarodowa konferencja naukowa. Kraków, 23-25 września

26-06-2024
Eksperymentom pseudomedycznym, jakim byli poddawani więźniowie niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, a także zdrowotnym konsekwencjom uwięzienia w obozie poświęcona będzie 5. międzynarodowa konferencja „Przegląd Lekarski - Auschwitz: medycyna za drutem kolczastym”, która odbędzie się w Krakowie w dniach 23-25 września 2024 r.