Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Świadectwo z najciemniejszych kart naszej historii. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2016

25-01-2017
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2016 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński podkreślił, iż Auschwitz jest ponadczasowym uniwersalnym ostrzeżeniem dla współczesnych i przyszłych pokoleń.

Rekordowa frekwencja w Miejscu Pamięci. Styczniowy numer miesięcznika „Oś”

23-01-2017
27 stycznia 2017 r. obchodzić będziemy 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Główna część rocznicowych wydarzeń będzie miała miejsce na terenie Birkenau. Przygotowany zostanie tam specjalny otwarty sektor dla publiczności. Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w obchodach i do wspólnego uczczenia pamięci o ofiarach Auschwitz.

„Archeologia” – wystawa na 72. rocznicę wyzwolenia Auschwitz w Miejscu Pamięci oraz siedzibie UNESCO

23-01-2017
Oryginalne osobiste przedmioty należące do ofiar Auschwitz, odnalezione w 1967 r. podczas prac archeologicznych w rejonie komory gazowej i krematorium III w Birkenau, zostaną po raz pierwszy publicznie pokazane na wystawach w Miejscu Pamięci Auschwitz oraz w siedzibie UNESCO w Paryżu. Ekspozycja „Archeologia” została przygotowana z okazji 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, którą obchodzić będziemy 27 stycznia 2017 r.

Poszukujemy dokumentów, zdjęć, listów, pamiętników...

18-01-2017
Dyrektor Muzeum zwrócił się z apelem do niemieckiej i austriackiej opinii publicznej o przekazywanie dokumentów, zdjęć, prywatnych listów, czy jakichkolwiek innych materiałów związanych z załogą SS niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Studia podyplomowe „Totalitaryzm – Nazizm – Holokaust” – rekrutacja

16-01-2017
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie ogłaszają nabór na 15 edycję studiów podyplomowych kwalifikacyjnych w zakresie historii XX w i pedagogiki miejsc pamięci.

„Nie poczuwam się do żadnej winy…” – nowa publikacja Muzeum z zeznaniami członków załogi SS KL Auschwitz

14-01-2017
Najciekawsze fragmenty zeznań esesmanów z załogi niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz złożone podczas procesu w Krakowie, który odbył się dwa lata po zakończeniu II wojny światowej, znalazły się w książce „Nie poczuwam się do żadnej winy… Zeznania esesmanów z załogi KL Auschwitz w procesie przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Krakowie (24 listopada – 16 grudnia 1947)”