Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Współpraca Muzeum z Le Camp des Milles i regionem Bouches du Rhône

23-03-2018
Przedstawiciele Miejsca Pamięci Le Camp des Milles i przedstawiciele regionu Bouches du Rhône we Francji podpisali 20 marca 2018 r. trójstronne porozumienie o współpracy z Muzeum Auschwitz. Dotyczy ono badań historycznych, wymiany archiwaliów oraz wspólnych przedsięwzięć wystawienniczych.

Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf „Nil” – laureaci V edycji konkursu

20-03-2018
50 uczniów z Małopolski wzięło udział w finale V edycji konkursu „Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf ‘Nil’”. Poza zmaganiami konkursowymi w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, 16 marca 2018 r. uczestnicy upamiętnili ofiary przy Ścianie Śmierci, a także wzięli udział w projekcie edukacyjnym przygotowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

„Niemieckie wysiedlenia Polaków z Zamojszczyzny” – sesja edukacyjna

01-03-2018
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje w dniu 23 marca 2018 r. sesję edukacyjną pt. Niemieckie wysiedlenia Polaków z Zamojszczyzny. Auschwitz na przełomie 1942/1943 roku stał się miejscem deportacji polskich rodzin z regionu zamojskiego. Wiązały się one z realizacją planów germanizacji ziem wschodnich, traktowanych, jako niemiecka przestrzeń życiowa.

Nabór na seminarium „Auschwitz – Historia i Symbolika”

01-03-2018
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza do udziału w dwuetapowym seminarium szkoleniowym „Auschwitz – historia i symbolika”, organizowanym we współpracy z Miejscem Pamięci – Památník Terezín. Pierwsza część projektu odbędzie się w Miejscu Pamięci w Terezinie w dniach od 26 do 28 maja 2018 r., zaś drugą część będzie stanowić spotkanie w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w dniach od 8 do 11 listopada 2018 r.

Dziecięca sukienka – rodzinna pamiątka byłej więźniarki urodzonej w obozie – przekazana do Zbiorów Muzeum

01-03-2018
Niezwykłą osobistą pamiątkę związaną z losami swoim i swojej matki Stefanii przekazała do Zbiorów Muzeum Auschwitz Maria Podstawna (z domu Romik), urodzona w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz 22 lipca 1943 r. Jest to dziecięca sukienka, którą matka uszyła dla swojej rocznej córeczki w 1944 r., już po zwolnieniu ich z obozu.

Nowa lekcja przygotowująca do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz

28-02-2018
Wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz jest ważnym osobistym doświadczeniem dla każdego odwiedzającego. Specjalnie dla młodzieży szkolnej i nauczycieli planujących wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Międzynarodowe Centrum Edukacji przygotowało specjalną lekcję służącą odpowiedniemu przygotowaniu do wizyty. Autorami lekcji są nauczyciele Adam Musiał i Monika Witalis-Malinowska.