Aktualności
Seminarium MCEAH dla edukatorów i przewodników z Izraela
12-08-2019
19 izraelskich przewodników i pracowników instytucji, które zajmują się tematyką Zagłady, wzięło udział w seminarium „Auschwitz w zbiorowej świadomości w Polsce i na świecie. Rola i znaczenie pamięci Auschwitz-Birkenau dla Żydów i Polaków”, które odbyło się w dniach 28 lipca – 8 sierpnia 2019 r. Jego organizatorem było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
„Wrzesień 1939 r. - perspektywa militarna, społeczna i kulturowa”- konferencja dla nauczycieli
05-08-2019
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zaprasza nauczycieli i edukatorów na konferencję metodyczną pt. „Wrzesień 1939 r. - perspektywa militarna, społeczna i kulturowa”, która odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 1 września 2019 r. w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów
02-08-2019
75 lata temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych około 4,3 tysiąca dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. 2 sierpnia obchodziny jest w Polsce jako Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. Główne uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbyły się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau.
75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
01-08-2019
W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, hołd jego bohaterom i ofiarom – w tym prawie 13 tysiącom mieszkańcom stolicy deportowanym przez Niemców do obozu Auschwitz, oddał dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński. Pierwszego sierpnia, punktualnie o godzinie 17.00 – rozpoczynającej powstańcze walki godzinie „W” – złożył on wieniec pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I.