Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Sesje tematyczne

Jednodniowe sesje edukacyjne organizowane przez MCEAH poświęcone są wybranym zagadnieniom z historii Auschwitz i Holokaustu. Skierowane są do młodzieży, nauczycieli, absolwentów różnych form kształcenia prowadzonych przez MCEAH oraz wszystkich  osób zainteresowanych tematyką.  Podczas sesji swoimi wspomnieniami dzielą się byli więźniowie KL Auschwitz, a wykłady prowadzą eksperci danej tematyki.

„Ucieczki z KL Auschwitz”

Ucieczki z KL Auschwitz. Akwarela Nowakowskiego.
Ucieczki z KL...
Staerkebuch. Książka stanów dziennych.
Staerkebuch....
Telegram. Sesja ucieczki z KL Auschwitz.
Telegram. Sesja...

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje w dniu 31 maja 2017 r. sesję edukacyjną pt. „Ucieczki z KL Auschwitz”. Gościem honorowym sesji będzie Kazimierz Piechowski, były więzień obozu, który 75 lat temu wraz z trzema współwięźniami zorganizował jedną z najbardziej brawurowych ucieczek z KL Auschwitz.

Wykład wprowadzający wygłosi dr Jacek Lachendro z Centrum Badań PMA-B. Podczas sesji będzie miała miejsce również projekcja filmu dokumentalnego „Dług życia – Hospicjum dla Oświęcimia”,  w którym zostanie przypomniana postać Augusta Kowalczyka. Na zakończenie sesji zostaną ogłoszone wyniki konkursu – „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” organizowanego przez MCEAH oraz MCDN-ODN w Oświęcimiu. 

Program obejmuje 5 godzin dydaktycznych. Sesja jest bezpłatna. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sali kinowej prosimy o przesłanie zgłoszeń do 26 maja br. Po tym terminie prosimy o kontakt telefoniczny.
 
POBIERZ formularz zgłoszeniowy
 
Program sesji
09.00-09.45 – Ucieczki z KL Auschwitz, wykład – dr Jacek Lachendro, PMA-B
09.45-11.15 – Spotkanie z Kazimierzem Piechowskim – byłym więźniem KL Auschwitz – moderacja dr Tomasz Łączek, UJK Kielce.
11.15-11.30 – Przerwa
11.30 -12.15 – Wspomnienie o Auguście Kowalczyku – dr inż. Helena Wisła, Prezes Zarządu Fundacji „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim”, „Dług życia – Hospicjum dla Oświęcimia” – projekcja  filmu  dokumentalnego Róży Fabjanowskiej i Sławka Malcharka
12.15-13.00 – Ogłoszenie wyników konkursu pt. „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”, zorganizowanego przez MCEAH oraz MCDN-ODN w Oświęcimiu
 
Koordynacja: 
dr Maria Martyniak
Tel.: 33 844 80 05
E-mail: maria.martyniak@auschwitz.org
„W planie, który opracowałem przewidywałem, że ucieczka musi nastąpić samochodem w przebraniu esesmanów. W związku z tym rozpoczęliśmy konkretne przygotowania. Z mojego polecenia kolega Jaster uszkodził zamki w pomieszczeniu zajmowanym przez naszego szefa Kreutzmanna. Zamki te musiałem następnie reperować. Wykorzystywałem te okazje do podrobienia kluczy dodatkowych. Zepsuto w ten sposób trzy zamki od drzwi wiodących z piwnicy do kotłowni, na klatkę schodową oraz do kancelarii, gdzie mieściło się biuro Kreutzmanna. Do ucieczki wybrałem /i przeprowadziłem generalny remont/, samochód austriacki „Steyer 220” […]. Wyjaśniam tutaj, że samochód ten wcale nie był pojazdem komendanta obozu Rudolfa Hössa, ale naszego szefa Kreutzmanna. […]”.
Relacja Eugeniusza Bendery, APMA-B, Zespół Oświadczenia, t. 27, s. 68.