Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Informacje o MCEAH

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście
Międzynarodowe...

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście powstało w 2005 roku i jest integralną częścią Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zajmuje się nauczaniem o historii Holokaustu i niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Naucza o tragicznych losach Żydów, Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych i losach wszystkich innych grup Ofiar przetrzymywanych i zamordowanych w Auschwitz.

Centrum Edukacji prowadzi działania skierowane zarówno do młodzieży szkolnej, jak i do nauczycieli i pedagogów, dla różnych grup zawodowych, w tym także dla grup „wykluczonych” społecznie. Organizuje m.in. pobyty studyjne dla młodzieży, konferencje, projekty edukacyjne, szkolenia, studia, wystawy, a także udostępnia materiały do samodzielnej edukacji przez Internet.

Kontekst Auschwitz pozwala spojrzeć na wyzwania współczesnego świata. Czym jest jednostka wobec władzy? Czym są prawa człowieka? Jak rozpoznać pierwsze symptomy ich ograniczania? Co może począć człowiek w obliczu totalitaryzmu? – to tylko nieliczne z pytań, które zadają sobie corocznie setki  tysięcy osób odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz. Edukatorzy Miejsca Pamięci pomagają znaleźć odpowiedzi na te pytania. 

"Musimy sobie i światu postawić pytanie, ile prawdy o strasznych doświadczeniach totalitaryzmu udało nam się przekazać młodszym pokoleniom. Myślę, że dużo, ale nie dość. Tutaj i teraz podjąć musimy – jako testament odchodzących już więźniów – decyzję o działaniu Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście".

Władysław Bartoszewski

Oświęcim, 27 stycznia 2005 r.