Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Archiwum

„Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku”

Wykład prof. dr. hab. Andrzeja Zolla
Wykład prof. dr....

W dniach 28 czerwca – 1 lipca 2011 r. Centrum Edukacji razem z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Instytutem Europeistyki UJ, Instytutem Historii UP oraz Akademią Oświęcimską zorganizowało konferencję naukową pt. „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku”.

Celem konferencji było podjęcie dyskusji nad istotą, przebiegiem oraz skutkami zbrodni ludobójstwa we współczesnym świecie, a także refleksja nad sposobami skutecznej edukacji prowadzącej do zapobiegania podobnym zbrodniom w przyszłości. Była ona skierowana do osób zajmujących się edukacją historyczną w szkołach, uczelniach wyższych oraz instytucjach badających zbrodnie ludobójstwa, a także upowszechniających wiedzę o Auschwitz i Holokauście. W konferencji wzięło udział 70 osób.

„Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku. Od wyzwolenia do pojednania”

„Od wyzwolenia do pojednania” to temat szóstej ogólnopolskiej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku”, która odbyła się w Oświęcimiu w dniach 28-30 maja 2015 r.

„Chcemy dyskutować o wyzwoleniu zarówno w sensie fizycznym (wyzwolenie z niewoli), jak i psychicznym (uporanie się z traumą obozowych przeżyć, totalitarnego zniewolenia oraz następstw zbrodni ludobójstwa). Będziemy też rozmawiać o procesie wymierzenia kary i zadośćuczynienia ofiarom. Pytania, na które pragniemy spróbować odpowiedzieć dotyczą też samego pojęcia pojednanie – czym ono jest oraz jaka jest rola miejsc pamięci w procesie pojednania?” – pisali organizatorzy.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. Jacek Chrobaczyński (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), prof. Barbara Engelking (Centrum Badań nad Zagładą Żydów), prof. Jan Grabowski (Uniwersytet w Ottawie), prof. Marek Kornat (Polska Akademia Nauk), prof. Eugeniusz Cezary Król (Polska Akademia Nauk) oraz prof. Andrzej Żbikowski (Uniwersytet Warszawski), dr Piotr Setkiewicz (Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau) oraz dr hab. Jolanta Ambrosewicz-Jacobs (Centrum Badań Holokaustu UJ). Program konferencji znajduje się tutaj.

Współorganizatorzy konferencji: Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

Partnerzy: Fundacja Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie i Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku. Dzieci wojny”

Los dzieci w czasie wojen i konfliktów zbrojnych był tematem VII Międzynarodowej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku”, która odbyła się w dniach 24-26 czerwca w Oświęcimiu. Jej współorganizatorem było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wśród uczestników byli naukowcy reprezentujący obszar nauk historycznych, politologicznych, prawniczych oraz psychologii i psychiatrii m.in. z Polski, Izraela, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Konferencja była okazją do wspomnienia tragicznych losów dzieci w obozach koncentracyjnych i łagrach, dzieci-żołnierzy czy dzieci żydowskich ukrywających się w czasie II wojny światowej. Podczas spotkania analizowano system edukacji dzieci w czasach nazizmu i stalinizmu i wpływ języka nienawiści i propagandy na psychikę dzieci. Nie zabrakło również przypomnienia historii dzieci zbrodniarzy nazistowskich i stalinowskich oraz losów dzieci-uchodźców.

Więcej informacji o konferencji – LINK.

 

„Auschwitz i Holokaust — dylematy i wyzwania polskiej edukacji”

Jeden z paneli dyskusyjnych „Znaczenie edukacji o Auschwitz i Holokauście w XXI w.”
Jeden z paneli...

W dniach 21-24 października 2008 r. odbyła się ogólnopolska konferencja naukowo-dydaktyczna pt. „Auschwitz i Holokaust – dylematy i wyzwania polskiej edukacji”, której głównym celem  było podsumowanie polskiego dorobku naukowego i dydaktycznego w tej dziedzinie od czasu, kiedy w 1999 r. zagadnienie Holokaustu zostało wprowadzone do programów szkolnych jako obowiązkowy temat nauczania.

Wśród najważniejszych tematów konferencji znalazły się również: znaczenie edukacji o Auschwitz i Holokauście w XXI w., Auschwitz i Holokaust w świadomości młodzieży, rola muzeów i miejsc pamięci w edukacji pozaszkolnej oraz Auschwitz i Holokaust w edukacji szkolnej oraz akademickiej.

W konferencji uczestniczyli nauczyciele szkolni i akademiccy z całej Polski zajmujący się na co dzień nauczaniem historii Holokaustu. Współorganizatorem było Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Auschwitz i Holokaust — edukacja w szkole i w miejscu pamięci” — konferencja

Konferencja naukowo-dydaktyczna
Konferencja...

Tematyce Auschwitz i Holokaustu w edukacji szkolnej i pozaszkolnej w obliczu zmian w podstawie programowej poświęcona była konferencja naukowo-dydaktyczna „Auschwitz i Holokaust — edukacja w szkole i w Miejscu Pamięci”, która w dniach 12-14 kwietnia 2013 roku odbyła się w Oświęcimiu. Wzięło w niej udział ponad 80 ekspertów, nauczycieli szkolnych i akademickich z całej Polski.

Jej organizatorami było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Uniwersytet Pedagogiczny  im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Więcej o konferencji — LINK

„Edukacja o II wojnie i Holokauście — nowe konteksty i wyzwania”

Niemcy na przejściu granicznym w Sopocie, dnia 1 IX 1939 r., Bundesarchiv_Bild_183-51909-0003.
Niemcy na przejściu...

Centrum Edukacji wspólnie z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń  zorganizowało w dniach 3-5 września 2010 r. konferencję metodyczną dla nauczycieli pt. „Edukacja o II wojnie i Holokauście — nowe konteksty i wyzwania”.

Konferencje metodyczne odbywają się cyklicznie od 2007 r. w pierwszy weekend września i biorą w nich udział nauczyciele z całej Polski.

Program tegorocznej konferencji obejmował zagadnienia z zakresu wykorzystania filmu dokumentalnego i fabularnego w edukacji szkolnej, jak również wykłady poświęcone 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W konferencji udział wzięło 46 nauczycieli.

„Nauczyciele po obu stronach drutów”

Konferencja Nauczyciele po obu stronach drutów
Konferencja...

Z okazji Ogólnopolskiego Nauczycielskiego Dnia Pamięci i Pokoju, 27 kwietnia 2010 r. odbyła się konferencja zorganizowana we współpracy ze  Związkiem Nauczycielstwa Polskiego pt. „Nauczyciele po obu stronach drutów”.

Uczestniczyło w niej blisko 100 nauczycieli z całej Polski. Pedagodzy wysłuchali wykładu na temat inteligencji polskiej w Auschwitz oraz zapoznali się historią nauczycieli-więźniów Auschwitz oraz nauczycieli niosących pomoc więźniom obozu. Następnego dnia na terenie byłego obozu odbył się Marsz Milczenia, który wyruszył spod bramy głównej pod Ścianę Śmierci, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

„Oblicza sprawiedliwości”

Konferencja
Konferencja

W dniach 27-30 czerwca 2010 r. w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i Międzynarodowym Domu Spotkań młodzieży miała miejsce konferencja „Oblicza Sprawiedliwości. Świat wobec Holokaustu i innych zbrodni ludobójstwa w XX wieku”.

Konferencja podzielona była na kilka sesji tematycznych, w trakcie których uczestnicy zastanawiali się m.in. nad zagadnieniem ludobójstwa, poznawali historie zbrodniarzy wojennych i ich powojennych losów, a także wysłuchali wykładów poświęconych innym zbrodniom ludobójstwa, jak: ludobójstwu w Rwandzie czy w Gwinei Równikowej, eksperymentom pseudomedycznym czy powojennym losom najmłodszych więźniów Auschwitz. Na zakończenie konferencji odbył się podsumowujący konferencję panel dyskusyjny uczestników konferencji i zaproszonych gości.

Celem konferencji była dyskusja nad istotą i skutkami zbrodni ludobójstwa we współczesnym świecie, a także refleksja nad sposobami ich osądzania oraz skuteczną edukacją prowadzącą do zapobiegania podobnym zbrodniom w przyszłości. W konferencji udział wzięło blisko 80 osób zajmujących się edukacją historyczną w szkołach, uczelniach wyższych, w organizacjach pozarządowych oraz instytucjach badających zbrodnie ludobójstwa.

Organizatorami spotkania oprócz MCEAH były: Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Akademia Oświęcimska przy współpracy Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Centrum Badań Holokaustu UJ.

„Pamięć — Świadomość — Odpowiedzialność”

Konferencja, lipiec 2007 r.
Konferencja, lipiec...

W dniach 2-4 lipca 2007 r. z okazji 60. rocznicy utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zorganizowano trzydniową, międzynarodową konferencję.

Wzięło w niej udział ponad 100 zaproszonych gości: byli więźniowie KL Auschwitz (m.in. Noach Flug, Halina Birenbaum, Kitty Hart-Moxon, Kazimierz Smolenia i Aharon Weiss, prof. Wacław Długoborski), naukowcy, historycy i przedstawiciele instytucji związanych z Holokaustem (Marek Kucia, Thomas Lutz, Romani Rose, Sara J. Bloomfield, Jonathan Webbera, ks. Manfred Deselaers i Israel Gutman). Wykład podsumowujący wygłosił prof. Władysław Bartoszewski.
Centrum Edukacji wydało pokonferencyjną publikację „Pamięć — Świadomość — Odpowiedzialność” zawierającą wszystkie przemówienia gości oraz zapis panelów dyskusyjnych.

„Pamięć, Świadomość, Edukacja”

Konferencja ministrów edukacji. Fot. Jarek Mensfelt
Konferencja...

Konferencja ministrów edukacji zorganizowana przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej i MCEAH. Ministrowie spotkali się w Oświęcimiu w 65. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz.

W Centrum Dialogu i Modlitwy obradowało ponad 30 gości, w tym polska minister edukacji Katarzyna Hall, minister oświaty i nauki Federacji Rosyjskiej Andriej Fursenko oraz minister edukacji Izraela Gideon Sa'ar.

Spotkanie ministrów edukacji miało być zachętą do podejmowania tematów związanych z historią Auschwitz i Holokaustu. Zależy to bowiem zależy właśnie od woli politycznej. Ponadto ministerstwa edukacji bardzo często wspierają instytucje, które zajmują się upowszechnianiem wiedzy o historii Zagłady. Konferencję zakończyło przesłanie z Miejsca Pamięci, które zostało odczytane podczas głównych uroczystości w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau.

„Pamięć w nas ciągle niedojrzała…”

Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w czasie, kiedy odchodzą ostatni naoczni świadkowie historii? Czy mamy do czynienia wyłącznie z przekazem historycznym, czy też edukatorzy powinni szukać nawiązań do problemów i wyzwań współczesnego świata? Jakie znaczenie mają dziś mówione i materialne świadectwa? To tylko niektóre z pytań stawianych podczas międzynarodowej konferencji edukacyjnej „Pamięć w nas ciągle niedojrzała…”, która odbyła się w Miejscu Pamięci Auschwitz w dniach 26-29 października.

Więcej o konferencji — LINK
 

„Słowa w służbie nienawiści” — ogólnopolska konferencja

Konferencja
Konferencja

Ponad 120 edukatorów, nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka oraz dziennikarzy wzięło udział w IV edycji Ogólnopolskiej Konferencji Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku „Słowa w służbie nienawiści”, która w dniach 13-15 czerwca 2013 roku odbyła się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży i Miejscu Pamięci Auschwitz.

Celem konferencji była dyskusja nad istotą i skutkami systemów totalitarnych oraz zbrodni ludobójstwa we współczesnym świecie, a także refleksja nad sposobami skutecznych działań prowadzących do zapobiegania podobnym zbrodniom w przyszłości.

Więcej o konferencji — LINK

„The European Association of Holocaust Studies”

Uczestnicy konferencji EAHS
Uczestnicy...

W dniach 12-15 czerwca 2011 r. w Oświęcimiu i Krakowie miała miejsce konferencja inaugurująca działalność Europejskiego Stowarzyszenia Studiów nad Holokaustem.

Zadaniem, które stawia przed sobą Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad  Holokaustem, jest nie tylko integracja środowiska akademickiego i edukatorów pracujących w miejscach pamięci Holokaustu, ale również standaryzacja jakości nauczania oraz inicjowanie współpracy i wymiany międzynarodowej.

Powołanie do życia Europejskiego Stowarzyszenia Studiów nad Holokaustem (The European Association of Holocaust Studies — EAHS) jest ważnym krokiem w kierunku dalszej profesjonalizacji badań naukowych prowadzonych nad Holokaustem w Europie. Szczególnie istotne znaczenie ma fakt, że inicjatywa zostaje zrealizowana w Polsce – kraju wyjątkowo naznaczonym tragicznym doświadczeniem Holokaustu.

Prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Studiów nad Holokaustem (The European Association of Holocaust Studies – EAHS) został prof. Zdzisław Mach, dyrektor Instytutu Europeistyki UJ. Organizatorami konferencji były: Instytut Socjologii UJ oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Konferencja jest efektem współpracy ekspertów i badaczy Holokaustu z Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemiec.

„Twarze ludobójstwa. Nazistowskie obozy na ziemiach polskich”

28 czerwca 2010 r. zorganizowano konferencję naukową dla pracowników miejsc pamięci pt. „Twarze ludobójstwa. Nazistowskie obozy na ziemiach polskich”.

Jej celem była wymiana poglądów na temat różnorodności organizacyjnej i funkcjonalnej nazistowskich obozów oraz zaprezentowanie przez uczestników rezultatów badań dotyczących tej tematyki. W konferencji wzięli udział pracownicy naukowi miejsc pamięci:  Muzeum na Majdanku, Muzeum Stutthof, Muzeum Gross-Rosen, Muzeum Martyrologii w Żabikowie, Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach — Opolu oraz z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

„Wykorzystanie materiałów audiowizualnych w edukacji o Holokauście”

W dniach 4-6 września 2009 roku odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli pt. „Wykorzystanie materiałów audiowizualnych w edukacji o Holokauście”.

Jej tematyka obejmowała zagadnienia z zakresu wykorzystania filmu dokumentalnego i fabularnego w edukacji szkolnej. Uczestnicy wzięli udział w zajęciach warsztatowych poświęconych analizie porównawczej filmów oraz zajęciach dotyczących praktycznego wykorzystania zasobów audiowizualnych w edukacji. W konferencji uczestniczyło łącznie 58 osób.

Nabór na „Akademię dla nauczycieli z Polski” w Muzeum Auschwitz: 10-13 października 2024 r.

06-09-2024
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH) w Muzeum Auschwitz zaprasza nauczycieli do udziału „Akademii dla nauczycieli z Polski”, która odbędzie się w dniach 10-13 października w Oświęcimiu.

„Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz” – pobyty studyjne, sesja edukacyjna oraz spotkania z Ocalałymi dla uczniów

04-09-2024
Bezpłatne pobyty studyjne, sesja edukacyjna, a także spotkania z Ocalałymi z Auschwitz składają się na nowy projekt Międzynarodowego Centrum Edukacji i Auschwitz i Holokauście „Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz”.

Zatrudnienie więźniów KL Auschwitz – nowa lekcja internetowa

03-09-2024
Zagadnieniu zatrudnienia więźniów w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz poświęcona jest nowa lekcja internetowa, którą przygotowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jej autorem jest dr Piotr Setkiewicz, szef Centrum Badań Miejsca Pamięci Auschwitz. Materiał dostępny jest w językach polskim i angielskim.

Los Sinti i Romów w KL Auschwitz – bezpłatne pobyty seminaryjne dla młodzieży

01-09-2024
Z okazji 81. rocznicy utworzenia w Auschwitz II-Birkenau rodzinnego obozu dla Sinti i Romów, tzw. „Zigeunerlager, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przygotowało program bezpłatnych pobytów studyjnych poświęconych losom Romów i Sinti w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz.

„Sinti i Romowie. Wykluczenie – Zagłada – Pamięć”. Podsumowanie konferencji metodycznej MCEAH i WCIES.

26-08-2024
Niemal 100 nauczycieli i nauczycielek z całej Polski wzięło udział w trzydniowej konferencji metodycznej zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. W tym roku – ze względu na 80. rocznicę likwidacji obozu dla Romów i Sinti w Auschwitz II-Birkenau – poświęcona była głównie tematyce tragedii Romów w Auschwitz oraz innych niemieckich nazistowskich obozach.
więcej