Deklaracja dostępności
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie o dostępności dotyczy strony internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu www.auschwitz.org
• Data publikacji strony internetowej: 2014-12-31
• Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-03-28
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Niezgodności z ustawą o dostępności cyfrowej:
• alternatywa w postaci tekstu (nie jest możliwe z przyczyn technicznych oraz bardzo rozbudowanego serwisu),
• brak audiodeskrypcji do części multimediów (nie jest możliwe z przyczyn technicznych oraz bardzo rozbudowanego serwisu),
• zamieszczone na stronie informacje w postaci załączników, skanów, nie są dostępne cyfrowo w całości.
Wyłączenia dopuszczane w ustawie o dostępności cyfrowej:
• multimedia opublikowane przed dniem 23 września 2020 r.,
• dokumenty tekstowe i tekstowo-graficzne opublikowane przed dniem 23 września 2018 r.,
• dokumenty wytworzone przez inny podmiot.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
• Data sporządzenia deklaracji: 2020-09-23
• Data ostatniego przeglądu deklaracji:2024-03-21
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny. Na tej stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Łukasz Lipiński Można się z nim skontaktować:
• Mailowo:
• Telefonicznie: +48 33 844 81 45
• SMS: +48 509 454 695
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Każdy ma prawo:
• zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
• zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
• wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
• imię i nazwisko,
• dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
• dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
• opis, na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Państwa najwygodniejszy.
Na zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki, poinformujemy Państwa o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Państwa błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, z Państwa zgłoszenia, zaproponujemy dostęp do nich w alternatywny sposób.
Jeżeli nasze działania nie będą dla Państwa zadowalające, możecie Państwo zgłosić skargę do kierownictwa naszego muzeum i poinformować Rzecznika Praw Obywatelskich.
Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich
Dostępność architektoniczna
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
ul. Więźniów Oświęcimia 20, 32-600 Oświęcim
Cały teren Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wpisany jest do rejestru zabytków. Ze względu na konieczność ochrony konserwatorskiej oraz zachowania autentyzmu historycznego miejsca i obiektów, możliwości ich adaptacji i dostosowania do szczególnych potrzeb odwiedzających są ograniczone.
Parking (ul. Więźniów Oświęcimia 55)
Na parkingu przed Muzeum znajdują się miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, a także toalety dla osób ze specjalnymi potrzebami.
Centrum Obsługi Odwiedzających (COO) i wejście do Muzeum Miejsca Pamięci
Budynek Centrum Obsługi Odwiedzających wyposażony jest w podjazdy dla wózków inwalidzkich, a wewnątrz dostępna jest platforma dla osób z problemami w poruszaniu się, która umożliwia przemieszczanie się pomiędzy poziomami budynku. W COO znajdują się również ścieżki podłogowe dla osób niewidomych.
W budynku dostępne są toalety dla osób ze specjalnymi potrzebami.
W Muzeum można bezpłatnie wypożyczyć wózek do poruszania się po Muzeum lub balkonik. Taką potrzebę należy zgłosić wcześniej wysyłając maila na adres:
Potrzebę skorzystania z wózka lub balkonika można zgłosić także w dniu wizyty w punkcie ENTRY PASSES. Jeżeli nikt innych ich nie zarezerwował, zostaną one udostępnione.
Teren byłego obozu Auschwitz I
Podczas zwiedzania terenu Auschwitz I należy pokonać znaczne odległości (ok. 1300 m.)
Zwiedzanie rozpoczyna się od prawie 600 m przejścia, którego część stanowi tunel o długości prawie 300 metrów. Część tunelu wznosi się stopniowo ku górze i pokonanie go może wymagać większego nakładu sił. Jest to najdłuższy odcinek który pokonuje odwiedzający bez postoju, podczas zwiedzania pierwszej części Muzeum.
Ze względu na charakter historycznej nawierzchni dróg i chodników na terenie byłego obozu Auschwitz I, poruszanie się osób z dysfunkcjami ruchowymi jest utrudnione i w większości przypadków wymaga asysty. Nawierzchnia jest nierówna, występują chodniki utrudniające płynny przejazd osoby na wózku inwalidzkim.
Dostęp do historycznych budynków, w których znajdują się wystawy jest ograniczony. Historyczne schody zewnętrzne znajdujące przed wejściami do budynków uniemożliwiają możliwość instalacji stałych elementów (pochylnie, windy) ułatwiających dostęp osobom z niepełnosprawnością ruchową.
Przestrzeń w blokach poobozowych, szczególnie w korytarzach, jest ograniczona co utrudnia manewrowanie wózkiem inwalidzkim.
Ze względów bezpieczeństwa oraz kwestii związanych z ewakuacją piętra bloków oraz piwnica bloku 11 nie są dostępne dla osób poruszających się na wózkach.
Przy schodach prowadzących na piętra barierki znajdują się wyłącznie po jednej stronie.
Teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau
Wejście od ul. Ofiar Faszyzmu 12
Podczas zwiedzania terenu Auschwitz II-Birkenau należy pokonać znaczne odległości (ponad 2000 m.)
Nawierzchnia dróg posiada liczne nierówności wynikające z ich historycznego charakteru, które utrudniają poruszanie się osobom z dysfunkcjami ruchowymi.
Wstęp na teren odbywa się przez przejazd w historycznym budynku Bramy Śmierci, wjazd znajduje się na poziomie terenu. Wieża Bramy Śmierci jest niedostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Budynek Sauny jest dostępny dzięki zewnętrznym pochylniom oraz podłodze podniesionej wewnątrz budynku. Znajduje się on jednak w odległości 1,5 km od głównego wejścia. Obecnie, ze względu na remont dachu budynek jest wyłączony ze zwiedzania.
Większość obiektów stanowią historyczne drewniane i murowane baraki parterowe, w których poziom posadzki zbliżony jest do poziomu terenu wokół obiektu. W celu ułatwienia dostępu do otwartych baraków murowanych zamontowano na terenie, drewniane pomosty niwelujące nierówności terenu.
Pomiędzy ruinami komór gazowych i krematoriów II i III znajduje się Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, na który składa się z wiele brukowanych poziomów. Z tego względu poruszanie się po przestrzeni pomnika wózkiem inwalidzkim jest utrudnione.
Przestrzeń w barakach murowanych jest ograniczona co utrudnia manewrowanie wózkiem inwalidzkim. W barakach drewnianych dużym utrudnieniem są nierówne posadzki.
W budynku Bramy Śmierci oraz w pobliżu ruin komory gazowej i krematorium III znajdują się toalety dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
„Stary Teatr” (siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście)
ul. Leszczyńskiej 15, 32-600 Oświęcim
Budynek wyposażony jest w windy.
Wejście do budynku znajduje się na równi z podłożem (nie ma schodów ani progów).
Drzwi prowadzące do sal i lektoriów mają szerokość dostosowaną do wózków inwalidzkich i nie posiadają progów.
Budynek wyposażony jest w toalety i miejsca parkingowe dla osób ze szczególnymi potrzebami.
W budynku można wypożyczyć sprzęt z audioprzewodnikiem z opracowanymi komentarzami dźwiękowymi umożliwiającymi osobie niewidomej lub niedowidzącej samodzielne poruszanie się po obiekcie.
Wejście z psem asystującym i psem przewodnikiem
Na teren Muzeum można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Informacje dodatkowe
Więcej informacji o dostępności, w tym także o działaniach edukacyjnych skierowanych do grup o specjalnych potrzebach znajdziesz w zakładce „Dostępność” na naszej stronie internetowej https://www.auschwitz.org/dostepnosc/