Wystawy on-line
Auschwitz, Pamięć, Świat
Wystawa „Auschwitz, Pamięć, Świat” przygotowana z okazji 65. rocznicy powstania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau to 28 wielkoformatowych fotografii z Archiwum Muzeum przedstawiających osobistości świata polityki i religii, które na przestrzeni 65 lat oddały hołd ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Niemieckie plany rozbudowy Auschwitz
Pierwsza część ekspozycji skupia się na planach rozbudowy obozu Auschwitz I z 1943 r., a także całej otaczającej go infrastruktury. W drugiej części ekspozycji zobaczyć można jakie były niemieckie plany dotyczące terenu miasta Oświęcimia. Prezentowane na wystawie dokumenty pochodzą z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i oświęcimskiego oddziału Państwowego Archiwum w Katowicach.
Budujmy Pamięć — wystawa on-line
W ciągu ponad 60. lat istnienia Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zgromadziło i objęło ochroną tysiące reliktów poobozowych — przedmiotów historycznych oraz eksponatów o charakterze artystycznym. Istotną część zbioru zgromadzono dzięki ofiarności różnych darczyńców. Szczególne miejsce wśród nich zajmują byli więźniowie — inicjatorzy i twórcy Miejsca Pamięci. Ofiarowali oni wiele prac artystycznych wykonanych w obozie lub w okresie powojennym, a także eksponaty historyczne oraz dokumenty.
Zanim odeszli... Deportacje Żydów z Zagłębia Dąbrowskiego do Auschwitz
Wystawa „Zanim odeszli”, która prezentowana jest w Google Cultural Institute, poświęcona jest Żydom deportowanym do obozu Auschwitz z Zagłębia Dąbrowskiego między majem 1942 r. a sierpniem 1943 r. Ich historię można dziś opowiedzieć dzięki prawie 2,5 tysiącom zachowanych rodzinnych fotografii, które po wyzwoleniu odnaleziono na terenie obozu w jednej z walizek. Dzięki nim dziś możemy przyjrzeć się przedwojennemu życiu polskich Żydów z Będzina, Sosnowca i okolicznych miejscowości. Niemal wszystkich zgładzono w komorach gazowych w Auschwitz.
Czytaj całość
Tragiczna miłość w Auschwitz
„Tragiczna historia miłości w Auschwitz”, ekspozycja prezentowana w Google Cultural Institute, to opowieść o ucieczce z obozu dwójki zakochanych więźniów: Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego, Żydówki i Polaka, których miłość, jak powiedział były więzień René Raindorf, stała się symbolem zwycięstwa dobra nad złem, tego co ludzkie, nad tym co bestialskie.
Sonderkommando
Tematem przewodnim wystawy wystawy, autorstwa historyka muzeum Igora Bartosika, jest historia Sonderkommando — specjalnej grupy roboczej, złożonej głównie z więźniów żydowskich, których Niemcy zmusili do obsługi komór gazowych, stosów spaleniskowych i krematoriów. Wystawa opowiada m.in. o początkach istnienia Sonderkommando, jego działalności konspiracyjnej, buncie 7 października 1944 r., a także o likwidacji tej grupy. Ekspozycja prezentowana jest w Google Cultural Institute.
Ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz
Wystawa „Ewakuacja i wyzwolenie obozu Auschwitz” opowiada o przygotowaniu do ewakuacji obozu i zacieraniu śladów zbrodni przez SS, tragedii marszów śmierci, wyzwoleniu obozu przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. , pomocy medycznej ofiarom oraz pracach komisji do spraw badania zbrodni. Autorem wystawy, prezentowanej w Google Cultural Institute, jest dr Jacek Lachendro z Centrum Badań Muzeum.