Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Wystawy on-line

Auschwitz, Pamięć, Świat

Wystawa „Auschwitz, Pamięć, Świat”
Wystawa „Auschwitz,...

Wystawa „Auschwitz, Pamięć, Świat” przygotowana z okazji 65. rocznicy powstania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau to 28 wielkoformatowych fotografii z Archiwum Muzeum przedstawiających osobistości świata polityki i religii, które na przestrzeni 65 lat oddały hołd ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Czytaj całość

Niemieckie plany rozbudowy Auschwitz

Generalny plan rozbudowy obozu Auschwitz wersji przekazanej do realizacji w dniu 18 stycznia 1943 roku.
Generalny plan...

Pierwsza część ekspozycji skupia się na planach rozbudowy obozu Auschwitz I z 1943 r., a także całej otaczającej go infrastruktury. W drugiej części ekspozycji zobaczyć można jakie były niemieckie plany dotyczące terenu miasta Oświęcimia. Prezentowane na wystawie dokumenty pochodzą z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i oświęcimskiego oddziału Państwowego Archiwum w Katowicach.

Czytaj całość

Budujmy Pamięć — wystawa on-line

Budujmy Pamięć - wystawa on-line
Budujmy Pamięć -...

W ciągu ponad 60. lat istnienia Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zgromadziło i objęło ochroną tysiące reliktów poobozowych — przedmiotów historycznych oraz eksponatów o charakterze artystycznym. Istotną część zbioru zgromadzono dzięki ofiarności różnych darczyńców. Szczególne miejsce wśród nich zajmują byli więźniowie — inicjatorzy i twórcy Miejsca Pamięci. Ofiarowali oni wiele prac artystycznych wykonanych w obozie lub w okresie powojennym, a także eksponaty historyczne oraz dokumenty. 

Czytaj całość

Zanim odeszli... Deportacje Żydów z Zagłębia Dąbrowskiego do Auschwitz

Zanim odeszli... Deportacje Żydów z Zagłębia Dąbrowskiego do Auschwitz
Zanim odeszli......

Wystawa „Zanim odeszli”, która prezentowana jest w Google Cultural Institute, poświęcona jest Żydom deportowanym do obozu Auschwitz z Zagłębia Dąbrowskiego między majem 1942 r. a sierpniem 1943 r. Ich historię można dziś opowiedzieć dzięki prawie 2,5 tysiącom zachowanych rodzinnych fotografii, które po wyzwoleniu odnaleziono na terenie obozu w jednej z walizek. Dzięki nim dziś możemy przyjrzeć się przedwojennemu życiu polskich Żydów z Będzina, Sosnowca i okolicznych miejscowości. Niemal wszystkich zgładzono w komorach gazowych w Auschwitz.

Czytaj całość

Tragiczna miłość w Auschwitz

Tragiczna miłość w Auschwitz
Tragiczna miłość w...

„Tragiczna historia miłości w Auschwitz”, ekspozycja prezentowana w Google Cultural Institute, to opowieść o ucieczce z obozu dwójki zakochanych więźniów: Mali Zimetbaum i Edka Galińskiego, Żydówki i Polaka, których miłość, jak powiedział były więzień René Raindorf, stała się symbolem zwycięstwa dobra nad złem, tego co ludzkie, nad tym co bestialskie.

Czytaj całość

Sonderkommando

Sonderkommando - wystawa on-line
Sonderkommando -...

Tematem przewodnim wystawy wystawy, autorstwa historyka muzeum Igora Bartosika, jest historia Sonderkommando — specjalnej grupy roboczej, złożonej głównie z więźniów żydowskich, których Niemcy zmusili do obsługi komór gazowych, stosów spaleniskowych i krematoriów. Wystawa opowiada m.in. o początkach istnienia Sonderkommando, jego działalności konspiracyjnej, buncie 7 października 1944 r., a także o likwidacji tej grupy. Ekspozycja prezentowana jest w Google Cultural Institute.

Czytaj całość

Ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz

Ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz - wystawa on-line
Ewakuacja i...

Wystawa „Ewakuacja i wyzwolenie obozu Auschwitz” opowiada o przygotowaniu do ewakuacji obozu i zacieraniu śladów zbrodni przez SS, tragedii marszów śmierci, wyzwoleniu obozu przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. , pomocy medycznej ofiarom oraz pracach komisji do spraw badania zbrodni. Autorem wystawy, prezentowanej w Google Cultural Institute, jest dr Jacek Lachendro z Centrum Badań Muzeum. 

Czytaj całość