Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Biblioteka - katalog online

Biblioteka.
Biblioteka.

Zasoby biblioteki Muzeum liczą ok. 30 tys. woluminów oraz przeszło 2,5 tys. czasopism poświęconych historii II wojny światowej, III Rzeszy, okupacji oraz martyrologii w więzieniach i obozach koncentracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem historii KL Auschwitz. W zasobach biblioteki znajduje się także kilkadziesiąt map.

Księgozbiór

Wielojęzyczny księgozbiór obejmuje przede wszystkim literaturę dokumentalną i opracowania naukowe, ale także literaturę piękną (wspomnienia, powieści, nowele, poezja a nawet dramaty). Biblioteka posiada również zbiór publikacji niemieckich (książki i czasopisma) z okresu III Rzeszy (tzw. „hitleriana”). Są to głównie książki dotyczące spraw politycznych i społecznych Niemiec hitlerowskich.

Korzystanie z biblioteki

Zbiory biblioteki służą pracownikom naukowym Muzeum, historykom z kraju i z zagranicy, studentom, dziennikarzom, nauczycielom, itp. Pracownicy Muzeum mogą wypożyczać zbiory na zewnątrz, natomiast osoby spoza Muzeum mogą skorzystać z zasobów na miejscu w czytelni (6 stanowisk i 2 komputerowe). Biblioteka może również sprowadzić książki z innych bibliotek na zasadzie wypożyczeń międzybibliotecznych.

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku: 7.30-14.30

Katalog elektroniczny biblioteki

Katalog elektroniczny biblioteki dostępny za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

KONTAKT

Nabór na „Akademię dla nauczycieli z Polski” w Muzeum Auschwitz: 10-13 października 2024 r.

06-09-2024
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH) w Muzeum Auschwitz zaprasza nauczycieli do udziału „Akademii dla nauczycieli z Polski”, która odbędzie się w dniach 10-13 października w Oświęcimiu.

„Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz” – pobyty studyjne, sesja edukacyjna oraz spotkania z Ocalałymi dla uczniów

04-09-2024
Bezpłatne pobyty studyjne, sesja edukacyjna, a także spotkania z Ocalałymi z Auschwitz składają się na nowy projekt Międzynarodowego Centrum Edukacji i Auschwitz i Holokauście „Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz”.

Zatrudnienie więźniów KL Auschwitz – nowa lekcja internetowa

03-09-2024
Zagadnieniu zatrudnienia więźniów w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz poświęcona jest nowa lekcja internetowa, którą przygotowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jej autorem jest dr Piotr Setkiewicz, szef Centrum Badań Miejsca Pamięci Auschwitz. Materiał dostępny jest w językach polskim i angielskim.

Los Sinti i Romów w KL Auschwitz – bezpłatne pobyty seminaryjne dla młodzieży

01-09-2024
Z okazji 81. rocznicy utworzenia w Auschwitz II-Birkenau rodzinnego obozu dla Sinti i Romów, tzw. „Zigeunerlager, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przygotowało program bezpłatnych pobytów studyjnych poświęconych losom Romów i Sinti w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz.

„Sinti i Romowie. Wykluczenie – Zagłada – Pamięć”. Podsumowanie konferencji metodycznej MCEAH i WCIES.

26-08-2024
Niemal 100 nauczycieli i nauczycielek z całej Polski wzięło udział w trzydniowej konferencji metodycznej zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. W tym roku – ze względu na 80. rocznicę likwidacji obozu dla Romów i Sinti w Auschwitz II-Birkenau – poświęcona była głównie tematyce tragedii Romów w Auschwitz oraz innych niemieckich nazistowskich obozach.
więcej