Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii” - podsumowanie konferencji edukacyjnej online

ps
11-09-2020

„Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii” to tytuł konferencji edukacyjnej zorganizowanej wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne konferencja odbyła się 29 i 30 sierpnia w trybie online.

 

Rozmowa z byłymi więźniami Marią Stroińską i Bogdanem Bartnikowskim. Fot. Łukasz Lipiński
Rozmowa z byłymi...
Byli więźniowie Maria Stroińska i Bogdan Bartnikowski rozmawiają z Alicją Wójcik z MCEAH
Rozmowa z byłymi...

– W warunkach niepewności i strachu rodzą się demony, a może dokładniej, wychodzą ze swoich kryjówek. I znów padają złe słowa, pełne niewiedzy i nienawiści. I znów znajduje się tych, którzy są inni i winni. Gdyby ich nie było byłby spokój, gdyby były zamknięte granice, gdyby nie manifestowali, gdyby się nie pokazywali, gdyby zostali tam, gdzie się urodzili, gdyby mówili naszym językiem, gdyby nie… to spokojni ludzie żyliby dalej spokojnie i bezpiecznie. „Auschwitz sobie drepcze, tupta…” jak mówił Marian Turski. A my? Reagujemy, oby coraz częściej i coraz skuteczniej. Dzisiaj, pomimo zmiany formy kontaktu reagujemy, poprzez niezastąpioną niczym edukację w Miejscu Pamięci, ale i coraz szerzej wykorzystywaną sieć internetową – powiedział dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

Podczas inauguracji konferencji Andrzej Kacorzyk opowiedział uczestnikom o zasadach zwiedzania Miejsca Pamięci w czasie pandemii. Przystosowano je do nowych wymogów sanitarnych, tak aby zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym oraz pracownikom. Mówił m.in. o specjalnie przygotowanej trasie zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, gdzie stykać się mogą ze sobą odwiedzający, o większej przestrzeni, która powstała poprzez usunięcie z przestrzeni wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania. Wspomniał również, iż w kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I stanęły tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym omówić można tematy z kilku zamkniętych sal ekspozycji głównej, a także zobaczyć wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, np. podziemia bloku 11.

Niezwykle interesującym punktem konferencji było spotkanie z ocalałymi z obozu: Marią Stroińską i Bogdanem Bartnikowskim, którzy opowiadali o swoim doświadczeniu obozowym, a także m.in. o przebaczeniu.

– Mieliśmy prawo, po tych wojennych doświadczeniach, nauczyć się nienawiści wobec ludzi, nieufności. A tak nie można – mówił Bogdan Bartnikowski. – Tamci, którzy nas katowali, zabijali, ich już nie ma, oni odeszli. Czy mamy prawo do tych młodych obecnie, mieć wrogi, nieufny stosunek? Uważam, że powinniśmy nie dopuścić do tego żebyśmy żyli w nieufności, w nienawiści do jakichkolwiek ludzi czy sąsiadów bliższych czy dalszych. Tylko podchodząc do ludzi z ufnością i serdecznością możemy przejść przez nasze, oby jak najdłuższe i jak najbardziej szczęśliwe, życie – dodał.

Do tematu przebaczenia nawiązał w drugim dniu konferencji dr Konrad Ambroziak z Fundacji Psycho-Edukacja, a tematem wystąpienia dyrektora WCiES Arkadiusza Walczaka, który dokonał analizy wybranych filmów fabularnych odnoszących się do tematyki Zagłady i zbrodni wojennych w okresie II wojny światowej, było „O pojednaniu i wybaczeniu – czy to było i jest możliwe?”.

Podczas prezentacji „Kiedy wizyta w Miejscu Pamięci nie jest możliwa” uczestnicy zapoznali się z dostępnymi zdalnie zasobami edukacyjnymi. To m.in lekcje internetowe, wystawy on-line, wirtualne zwiedzanie oraz narzędzia on-line (Visual History Archive USC Shoah Foundation, IWitness, IWalk).

Podczas konferencji słuchacze wzięli też udział w oprowadzaniu on-line po przestrzeniach Miejsca Pamięci zwykle niedostępnych dla odwiedzających na terenie byłego obozu Auschwitz I. Na specjalnej trasie zwiedzania znalazły się bloki 2, 3 oraz 10. Podczas konferencji odbyła się również dyskusja panelowa „Jak uczyć o Auschwitz i Holokauście w dobie pandemii?” 

Konferencja spotkała się z zainteresowaniem i dobrym odbiorem. Jedna z uczestniczek napisała: „Z serdecznością dziękuję za możliwość uczestnictwa w wydarzeniu. Pomimo formy online pozwoliło uzyskać ogromną dawkę wiedzy. Spotkanie ze Świadkami, odwiedzenie bloku 2,3 i 10 Auschwitz, narzędzia do wykorzystania do pracy z młodzieżą i zaprenumerowania "Memoria" i inne – tak wiele dzięki Państwu zyskałam”.