Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Ostatni etap istnienia tzw. Zigeunerlager w Auschwitz II-Birkenau. 31. Numer „Zeszytów Oświęcimskich”

22-06-2023
Ostatni etap istnienia tzw. Zigeunerlager (obozu dla Romów i Sinti) w Auschwitz II-Birkenau, losy członków Czeskiego Związku „Sokół” w Auschwitz, a także historia „Strefy zakładów zbrojeniowych w KL Auschwitz” to główne tematy 31. numeru „Zeszytów Oświęcimskich”, publikacji, w której od kilkudziesięciu lat ukazują się opracowania historyków badających różne aspekty działania niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.

„Auschwitz – pamięć dostępna”. Udogodnienia dla odwiedzających z niepełnosprawnością słuchu.

15-06-2023
Dostosowanie zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością słuchu, a także zniwelowanie barier towarzyszących organizacji wizyty w Muzeum, to główne założenia projektu „Auschwitz – pamięć dostępna”.

83. rocznica deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz – Narodowy Dzień Pamięci

14-06-2023
14 czerwca 1940 r. to data uznawana za początek funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Tego dnia Niemcy deportowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.

Unikatowe fotografie z deportacji pierwszych Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz odnalezione

14-06-2023
Odnaleziono i opublikowano wyjątkową kolekcję zdjęć przedstawiających deportację pierwszych Polaków do tworzonego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, która miała miejsce 78 lat temu, 14 czerwca 1940 r. Cyfrowe reprodukcje tych szczególnych dokumentów przekazał do Muzeum tarnowski kolekcjoner Marek Tomaszewski, autor publikacji „Tarnów – KL Auschwitz. Pierwszy transport do Piekła”.

37. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

13-06-2023
Podsumowanie działań Miejsca Pamięci Auschwitz, jak również prezentacja prac Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz jego oddziału - Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, były głównymi tematami 37. dwudniowego posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, które 12 i 13 czerwca odbyło się - po raz pierwszy w historii MRO - w Gdańsku i w Sztutowie. Obradom przewodniczył dr hab. Grzegorz Berendt.

Interaktywne podsumowanie wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz

12-06-2023
Interaktywny multibook podsumowujący wizytę w Miejscu Pamięci Auschwitz to propozycja Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście dla młodych ludzi, którzy odwiedzili Miejsce Pamięci. Jest on dostępny w dwóch językach: polskim i angielskim.