Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Laureaci nagrody dla wolontariuszy Miejsca Pamięci: „Gdyby zabrakło dziesięciu…”

02-07-2021
W 74. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, wręczono nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Wyróżnienia otrzymują nasi wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci. Wśród nagrodzonych w 2021 r. są osoby z Polski, Hiszpanii, Japonii, Austrii.

Sesja edukacyjna online poświęcona polskim leśnikom w KL Auschwitz

30-06-2021
Losom leśników deportowanych do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz poświęcona była konferencja online Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście dla pracowników Lasów Państwowych, która odbyła się 29 czerwca.

„Jerzego Adama Brandhubera obrazy Auschwitz”

24-06-2021
Muzeum Auschwitz opublikowało książkę autorstwa prof. Andrzeja Linerta, która poświęcona jest Jerzemu Adamowi Brandhuberowi. Zaliczany jest on do grona najbardziej zasłużonych osób, które współtworzyły Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Opracowywał scenariusze wystaw, projektował okładki książek i formował podwaliny działu naukowego oraz archiwum. Przede wszystkim jednak tworzył. Książka ukazuje się w związku z 40. rocznicą jego śmierci.

Nieśmiertelnik członka załogi SS w Zbiorach Miejsca Pamięci

21-06-2021
Nieśmiertelnik należący do jednego z członków załogi SS niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz został przekazany do Miejsca Pamięci Auschwitz. To drugi tego typu przedmiot w Zbiorach Muzeum.

„Auschwitz. Monografia człowieka” Piotra Cywińskiego. Dogłębna próba wczytania się w emocje ludzkie wewnątrz obozu.

17-06-2021
„Auschwitz. Monografia człowieka” to nowa książka autorstwa dyrektora Muzeum Auschwitz dr. Piotra M. A. Cywińskiego. Jest to pierwsza – na skalę światową – tak dogłębna próba wczytania się w emocje ludzkie wewnątrz obozu. To lektura obowiązkowa dla tych, którzy usiłują zrozumieć, czym był Auschwitz.

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko." w Union Station w Kansas City. Luis Ferreiro otrzymał "Światło Pamięci".

15-06-2021
14 czerwca, w dniu 81. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz i specjalnie z tej okazji, w Union Station w amerykańskim Kansas City otwarto wystawę „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.”przygotowaną przez Muzeum Auschwitz i hiszpańską firmę Musealia. Podczas otwarcia ekspozycji dyrektor Musealia Luis Ferreiro otrzymał „Światło Pamięci”, najważniejszą nagrodę Miejsca Pamięci Auschwitz.