Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej nowej wystawy polskiej w Miejscu Pamięci

03-01-2022
Muzeum zawarło umowę na wykonanie dokumentacji projektowej - koncepcji plastycznej, architektoniczno-budowlanej i konserwatorskiej stałej wystawy „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”. Otwarcie ekspozycji planowane jest na 2023 r.

Słownik biograficzny poświęcony losom polskich sędziów i prokuratorów w czterech obozach koncentracyjnych

29-12-2021
„Polscy sędziowie i prokuratorzy w KL Auschwitz, KL Gross-Rosen, KL Lublin i KL Stutthof” to tytuł opracowania autorstwa Jerzego Dębskiego poświęconego sędziom i prokuratorom, którzy podczas II wojny światowej byli więzieni i w przeważającej większości zginęli w czterech dużych niemieckich obozach koncentracyjnych. Książka została wydana przez Muzeum Auschwitz we współpracy z Sądem Apelacyjnym w Krakowie.

Auschwitz: historia, miejsce i ludzie – angielskojęzyczny podręcznik akademicki

22-12-2021
Angielskojęzyczny podręcznik akademicki „Auschwitz: History, Place and People. An Academic Guide to the Camp Complex” to efekt zakończonego właśnie projektu „Witnessing Auschwitz. Living here” realizowanego przez Fundację Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, Miejsce Pamięci Auschwitz oraz University of British Columbia z Vancouver.

77. rocznica wyzwolenia Auschwitz - zapowiedź

22-12-2021
27 stycznia 2022 r. obchodzić będziemy 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W związku z pandemią koronawirusa w obchodach na terenie Miejsca Pamięci weźmie udział niewielka grupa gości, głównie ocalałych. Wydarzenie będzie w całości transmitowane w Internecie.

„Kształtowanie przyszłości poprzez lekcje płynące z przeszłości” – podsumowanie pierwszej części projektu

17-12-2021
Zakończył się pierwszy etap polsko-izraelskiego projektu „Kształtowanie przyszłości poprzez lekcje płynące z przeszłości” realizowanego wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Yad Vashem i Dom Bojowników Getta w Izraelu.

Podsumowanie projektu „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II RP w KL Auschwitz”

15-12-2021
Prawie 1900 osób z całej Polski wzięło udział w 2021 r. w projekcje „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II RP w KL Auschwitz” realizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. 11 grudnia na platformie zoom odbyła się konferencja metodyczna podsumowująca projekt. Wzięli w niej udział nauczyciele i nauczycielki, których uczniowie wzięli udział w projekcie.