Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

80. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

14-08-2021
80 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. Rocznica tego wydarzenia została upamiętniona w Miejscu Pamięci.

Konferencja "Biografie jako źródła wiedzy o Zagładzie i Auschwitz" - zapowiedź

09-08-2021
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zaprasza nauczycieli i edukatorów na konferencję metodyczną pt. Biografie jako źródła wiedzy o Zagładzie i Auschwitz, która odbędzie się online, na platformie Zoom, w dniach 28-29 sierpnia 2021.

Międzynarodowa Akademia Letnia w języku angielskim

05-08-2021
W dniach 9-30 lipca odbyła się 8. edycja Międzynarodowej Akademii Letniej, zorganizowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Upamiętniono 77. rocznicę likwidacji obozu Romów w Auschwitz

02-08-2021
W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych około 4,3 tysiąca dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. Dzisiaj 2 sierpnia obchodzony jest w Polsce jako Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, ambasadorowie, przedstawiciele władz lokalnych, instytucji kultury i muzeów.

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2021
Historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz nierozerwalnie splata się z historią Powstania Warszawskiego. W 77. rocznicę jego wybuchu, dokładnie o godzinie 17.00, godzinie „W” – kiedy rozpoczęto walki w Warszawie – dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński oddał hołd pod Ścianą Śmierci prawie 13 tysiącom mieszkańcom stolicy deportowanym przez Niemców do obozu Auschwitz.

„Auschwitz – Historia i Symbolika” – seminarium online dla nauczycieli i edukatorów z Ukrainy

16-07-2021
Nauczyciele historii z Ukrainy wzięli udział w dwudniowym seminarium online pt. „Auschwitz – historia i symbolika”, które odbyło się 12 i 13 lipca. Organizatorami wydarzenia było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście we współpracy z Ukraińskim Instytutem Badań nad Holokaustem „Tkuma”.