W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
Zbiory Muzeum wzbogaciły się o nowe prace artystyczne autorstwa Wincentego Gawrona, ocalałego z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, członka obozowego ruchu oporu. Zostały one przekazane w darze przez jego córkę, Margaret Jablonsky.
W maju 2022 r. wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” zostanie otwarta w Malmömässan w szwedzkim Malmö. Informację przekazano 13 października podczas odbywającego się w Malmö Międzynarodowego Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zapraszają 28 października do udziału w sesji edukacyjnej online poświęconej 80. rocznicy deportacji jeńców sowieckich do Auschwitz.
Rozwój Muzeum – mimo negatywnego wpływu pandemii i związanych z nią czasowych zamknięć Miejsca Pamięci – był głównym tematem posiedzenia Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które 11 października odbyło się w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
„Świadkowie z dna piekła” – monograficzne opracowanie historii Sonderkommando w obozie Auschwitz autorstwa dr. Igora Bartosika – to najnowsza publikacja Muzeum. Ta tzw. grupa specjalna więźniów, składająca się głównie z deportowanych do obozu Żydów, zmuszana była przez Niemców do spalania zwłok masowej zagłady.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).