Aktualności
Los Sinti i Romów w KL Auschwitz – bezpłatne pobyty seminaryjne dla młodzieży
Z okazji 81. rocznicy utworzenia w Auschwitz II-Birkenau rodzinnego obozu dla Sinti i Romów, tzw. „Zigeunerlager, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przygotowało program bezpłatnych pobytów studyjnych poświęconych losom Romów i Sinti w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz.
Oprócz zwiedzania terenów byłego obozu z przewodnikiem uczniowie wezmą udział w warsztacie „Zagłada Sinti i Romów” prowadzonym na ekspozycji romskiej w bloku 13 na terenie byłego obozu Auschwitz I. Realizacja programu możliwa jest w językach polskim, angielskim i niemieckim.
Pobyty będą się odbywały do grudnia (z wyłączeniem świąt) we wtorki i czwartki według następującego harmonogramu:
9.00-12.30 - zwiedzanie terenów byłego obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau z przewodnikiem
13.30-15.00 - zagłada Sinti i Romów – warsztat na wystawie w bloku 13
Jednego dnia w projekcie wziąć może udział jedna, maksymalnie 30-osoba grupa (uczniowie/uczennice i opieka). Grupy można zgłaszać poprzez formularz online. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Wysłanie formularza nie jest jednoznaczne z udziałem w pobycie. Potwierdzenie o przyjęciu zgłoszenia zostanie przesłane drogą mailową przez koordynatorkę projektu.
Muzeum nie pokrywa kosztów dojazdu.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Anną Stańczyk z MCEAH:
W KL Auschwitz osadzono co najmniej 23 tys. Romów. Zdecydowana większość straciła tu życie, na skutek głodu, chorób, brutalnego traktowania czy też w komorach gazowych. Romowie (w języku niemieckim Zigeuner, jak określano ich w oficjalnej dokumentacji niemieckiej tego okresu) uznani zostali za wrogów III Rzeszy i w związku z tym skazano ich na izolację i ostatecznie zagładę. W nazistowskich Niemczech, kierując się pseudonaukowymi argumentami dostarczonymi przez Instytut Badania Higieny Rasy, uściślane zostały zasady postępowania wobec Romów. Uznani zostali za osoby rasowo obce, mniej wartościowe i „aspołeczne”.
Szacuje się, że do Auschwitz deportowano około 23 tys. Romów – mężczyzn, kobiet i dzieci. Około 21 tys. zostało zarejestrowanych (w tym także dzieci, które przyszły tutaj na świat). Były też przypadki, kiedy Romów nie rejestrowano w obozie, a bezpośrednio kierowano do komór gazowych. Tak się stało z transportem około 1,7 tys. polskich Romów, mężczyzn, kobiet i dzieci, przywiezionych do Birkenau 23 marca 1943 roku z Białegostoku. W obawie przed epidemią tyfusu plamistego, którego przypadki stwierdzono u przywiezionych, władze obozowe skierowały tę grupę bezpośrednio na zagładę.
Zigeunerlager w Birkenau istniał do 2 sierpnia 1944 roku. Wieczorem tego dnia pozostałych w obozie około 4,3 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci załadowano na samochody ciężarowe i wywieziono do komory gazowej. Romowie próbowali stawiać opór, który jednak esesmani brutalnie złamali. Łącznie w Auschwitz zginęło ok. 21 tysięcy Romów i Sinti.
Więcej informacji o losach Romów i Sinti w Auschwitz znaleźć można w naszej lekcji internetowej oraz podcaście z cyklu „O Auschwitz”.