Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

35. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

26-07-2022
Inauguracyjne posiedzenie czwartej kadencji Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej odbyło się 26 lipca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Nominację członkom wręczył premier RP Mateusz Morawiecki. W posiedzeniu wzięli także udział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Nabór na seminarium „Judaizm - Dzieje i Kultura Żydów Polskich - Holokaust” w Yad Vashem

20-07-2022
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz ogłasza nabór na seminarium „Judaizm - Dzieje i Kultura Żydów Polskich - Holokaust”. Seminarium przeznaczone jest dla polskich nauczycieli, pedagogów i edukatorów muzealnych. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią ponownie odbędzie się w ono w formie seminarium wyjazdowego.

Spotkanie „Wokół historii Auschwitz”: Archiwum Miejsca Pamięci - 5 sierpnia

19-07-2022
5 sierpnia zapraszamy na spotkanie w ramach projektu „Wokół historii Auschwitz”, które poświęcone będzie pracy Archiwum Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Uroczystość z okazji 75-lecia Muzeum Auschwitz w Departamencie Stanu USA. National Leadership Award USHMM dla Piotra Cywińskiego

14-07-2022
Z okazji 75. rocznicy utworzenia Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, amerykański Departament Stanu zorganizował 13 lipca specjalną uroczystość, podczas której podkreślono niezwykle istotną rolę, jaką to historyczne miejsce odgrywa w utrwalaniu pamięci o Holokauście.

Portrety przedstawiające więźnia Auschwitz Wincentego Gawrona w Zbiorach Miejsca Pamięci

12-07-2022
Zbiory Muzeum wzbogaciły się o dwa portrety przedstawiające Wincentego Gawrona, ocalałego z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, członka obozowego ruchu oporu. Zostały one przekazane w darze przez jego córkę, Margaret Jablonsky.

Konferencja metodyczna: Wysiedlenia polskiej ludności na Zamojszczyźnie - wielowymiarowa historia | 26-28 sierpnia - zaproszenie

07-07-2022
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zaprasza nauczycieli i edukatorów na konferencję metodyczną pt. Wysiedlenia polskiej ludności na Zamojszczyźnie - wielowymiarowa historia, która odbędzie się w Miejscu Pamięci Auschwitz 26-28 sierpnia.