Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

36. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

24-11-2022
Podsumowanie działań Miejsca Pamięci Auschwitz w ostatnich latach – w szczególności w okresie pandemii – było głównym tematem posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, które odbyło się w Oświęcimiu i w Krakowie 23 i 24 listopada 2022 r. pod przewodnictwem dr. hab. Grzegorza Berendta.

Technologia cyfrowego modelowania informacji o budynku BIM wspomaga konserwację w Muzeum Auschwitz

22-11-2022
Po kilkuletnich przygotowaniach i pilotażu, w ramach trwającego projektu wdrożenia BIM (Building Information Modelling), w Muzeum powstał model BIM stanu zachowania oraz stanu po zakończonej pełnej konserwacji jednego z murowanych baraków więźniarskich byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Efektem jest wierny, trójwymiarowy obraz budynku, z którym powiązane są dostępne dane oraz informacje o nim.

Medycyna w KL Auschwitz – sesja edukacyjna – 1 grudnia

14-11-2022
Historii medycyny w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz poświęcona będzie sesja edukacyjna online, która odbędzie się 1 grudnia. Będzie ona tłumaczona symultanicznie na język angielski.

Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko" od marca 2023 r. w Bibliotece Reagana w Kalifornii

11-11-2022
Biblioteka Prezydencka Ronalda Reagana w kalifornijskim Simi Valley będzie kolejnym miejscem prezentacji wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” przygotowanej przez Muzeum oraz hiszpańską firmę Musealia. Otwarcie zaplanowano na koniec marca 2023 r.

Wystawa poświęcona ocalałej z Auschwitz, pisarce Zofii Posmysz

09-11-2022
W Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oglądać można wystawę poświęconą postaci Zofii Posmysz, ocalałej z Auschwitz, pisarki i scenarzystki, autorki m.in. „Pasażerki” oraz "Wakacji nad Adriatykiem". Zobaczyć można na niej m.in. wykonany w obozie medalik przekazany przez Zofię Posmysz do Zbiorów Miejsca Pamięci.

Grupa europejskich polityków i parlamentarzystów w Miejscu Pamięci

07-11-2022
Grupa europejskich polityków i parlamentarzystów, zorganizowana przez European Jewish Association z siedzibą w Brukseli, odwiedziła 7 listopada Miejsce Pamięci Muzeum Auschwitz.