Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Miesięcznik Memoria nr 74

30-11-2023
"Memoria" to internetowy miesięcznik poświęcony historii Auschwitz, Holokaustu oraz pamięci i edukacji na całym świecie.

Pamięć o Auschwitz jako przestroga i zachęta do poszanowania godności każdego człowieka. Seminarium dla Franciszkanów.

20-11-2023
Ponad 100 kleryków franciszkańskich z sześciu wyższych seminariów duchownych wzięło udział w trzydniowym seminarium „Auschwitz – Pamięć i Nadzieja” zorganizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz, Centrum św. Maksymiliana w Harmężach oraz Studium Franciszkańskie w Krakowie.

„Ostrzegać przed obojętnością”. Projekt „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska” w zakładach karnych.

17-11-2023
Jak ważne jest uwrażliwienie na brak poszanowania ludzkiej godności, do czego mogą prowadzić słowa pogardy i nienawiści, a także jakie ostrzeżenie płynie dla nas – dzisiejszych świadków zła – z tragicznej historii Auschwitz – to niektóre z pytań, z którym mierzyli się uczestnicy projektu „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska”. W jego kolejnej odsłonie 2022/23 wzięło udział ponad 100 osadzonych, a także prawie 700 funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji, Służby Więziennej oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Sesja edukacyjna online "Ewakuacja KL Auschwitz" - 30 listopada 2023 r.

14-11-2023
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza do udziału w sesji edukacyjnej online "Ewakuacja KL Auschwitz", która odbędzie się 30 listopada na platformie Zoom. Będzie ona tłumaczona symultanicznie na język angielski.

Nowa Wystawa Polska w Miejscu Pamięci Auschwitz

13-11-2023
Muzeum podpisało 9 listopada umowę z Generalnym Wykonawcą na realizację projektu nowej stałej wystawy „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”. Znajdzie się ona w bloku 15 na terenie byłego obozu Auschwitz I.

Posiedzenie Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

07-11-2023
Aplikacja „Auschwitz – in front of your eyes”, która służyć będzie osobom z całego świata do zwiedzania byłego obozu z przewodnikiem online, była głównym tematem posiedzenia Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, które odbyło się 7 listopada w Oświęcimiu. Obradom przewodniczył dr Tomasz Kranz.