Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Seminarium w Yad Vashem - „Judaizm – dzieje i kultura Żydów polskich – Holokaust”

22-12-2022
Grupa polskich nauczycielek i nauczycieli, edukatorek i edukatorów, a także osób pracujących w miejscach pamięci i innych instytucjach działających na polu edukacji o Holokauście i II wojnie światowej wzięła udział w seminarium „Judaizm – dzieje i kultura Żydów polskich – Holokaust”. Jego organizatorami były Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Międzynarodowa Szkoła Nauczania o Holokauście w Yad Vashem.

Posiedzenie Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

20-12-2022
Podsumowanie i ocena aktywności Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w latach 2019-22 oraz wyzwania MCEAH w kontekście czasu pandemii oraz utworzenia nowego Centrum Obsługi Odwiedzających były głównymi tematami pierwszego posiedzenia nowej kadencji rady MCEAH (2022-26), które 19 grudnia odbyło się w Oświęcimiu.

Lekcja online poświęcona deportacjom Polaków z Zamojszczyzny do Auschwitz

13-12-2022
Deportacjom Polaków z Zamojszczyzny do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz poświęcona jest nowa lekcja internetowa Muzeum, której autorką jest dr Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Miejsca Pamięci.

Francuskie odznaczenia dla przedstawicieli Muzeum

12-12-2022
W rezydencji Ambasadora Francji w Warszawie 12 grudnia miała miejsce ceremonia wręczenia insygniów Orderu Sztuki i Literatury: dyrektorowi Muzeum Auschwitz dr. Piotrowi M. A. Cywińskiemu w randze oficera oraz Dorocie Kuczyńskiej z Biura Prasowego Muzeum w randze kawalera.

Obchody 80. rocznicy śmierci Grzegorza Peradze z udziałem Prezydent Gruzji

06-12-2022
W Miejscu Pamięci Auschwitz upamiętniono 80. rocznicę śmierci archimandryty Grzegorza Peradze, świętego męczennika prawosławnego, zamordowanego w tym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym 6 grudnia 1942 r. W obchodach wzięła udział Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.

Nowa lekcja internetowa: „Zbrodnicza medycyna w KL Auschwitz”

05-12-2022
„Zbrodnicza medycyna w KL Auschwitz” to nowa lekcja internetowa Muzeum dotycząca m.in. eksperymentów, jakie przeprowadzali na więźniach obozu Auschwitz niemieccy lekarze. Jej autorką jest Teresa Wontor-Cichy z Centrum Badań Muzeum.