W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2023 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. Swój wstęp dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński poświęcił roli pamięci w budowaniu naszej powojennej tożsamości.
27 stycznia 2024 r. obchodzić będziemy 79. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad obchodami rocznicowymi objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Rekordową sumę 27,5 miliona złotych na potrzeby prac konserwatorskich przekazała do Muzeum w 2023 r. Fundacja Auschwitz-Birkenau. Łączne wsparcie FAB wyniosło do tej pory prawie 126 milionów złotych, a wartość Kapitału Wieczystego Fundacji przekroczyła w 2023 r. 177 mln euro.
Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau podczas posiedzenia, które 15 stycznia odbyło się w trybie online, przyjęła uchwałę odnoszącą się do obecnych w debacie publicznej w ostatnim czasie przypadków instrumentalizacji pamięci Ofiar obozu Auschwitz.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza mieszkańców Oświęcimia i okolic do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Wokół historii Auschwitz”, które odbędzie się 2 lutego 2024 r. i poświęcone będzie digitalizacji historycznych dokumentów.
„Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”. Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu
Podsumowano ogólnopolski konkurs „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata…” realizowany przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).