Aktualności
Webinar: oblicza wyzwolenia - 27 marca 2025 r.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza do udziału w webinarze poświęconym wyzwoleniu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, który odbędzie się 27 marca 2025 r. na platformie Zoom. Będzie on tłumaczony symultanicznie na języki polski i angielski.
Jego motywem przewodnim są słowa z relacji Ocalałej z Czech Terezie Freundovej-Jírovej (nr obozowy 81315), która została wyzwolona w Auschwitz 27 stycznia 1945 r.: „Po tym wszystkim, w końcu czuliśmy się wolnymi ludźmi. Tak. Ludźmi!”
W ramach programu odbędzie się dyskusja panelowa poświęcona ostatnim tygodniom funkcjonowania obozów koncentracyjnych, momentowi ich wyzwolenia oraz temu, co działo się na ich terenach po wyzwoleniu. Dodatkowo uczestnicy webinaru wysłuchają fragmentów relacji Ocalałych, którzy doczekali wyzwolenia w różnych obozach koncentracyjnych.
Program:
16.00 | Rozpoczęcie webinaru
16.05-18.15 | Oblicza wyzwolenia – dyskusja panelowa
dr Elke Gryglewski, Miejsce Pamięci Bergen-Belsen
Jan Malecha, Miejsce Pamięci Buchenwald
dr Nadia Sola-Sałamacha, Państwowe Muzeum na Majdanku
Piotr Tarnowski, Muzeum Stutthof w Sztutowie
Moderator: dr Piotr Setkiewicz – Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau
18.15-18:45 | Moment wyzwolenia w pamięci Ocalałych – prezentacja wybranych fragmentów relacji wideo
Udział w webinarze jest bezpłatny. Zgłoszenia przy użyciu formularza online prosimy przesyłać do 24 marca 2025 r. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Po tym terminie otrzymają Państwo maila z linkiem do udziału w spotkaniu. Webinar przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.
Dodatkowych informacji udziela Anna Stańczyk z MCEAH: / tel. + 48 33 844 81 28.
W przeciwieństwie do chaosu, który cechował ewakuację i likwidację niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w ostatnich tygodniach istnienia Trzeciej Rzeszy, ewakuacja i likwidacja KL Auschwitz-Birkenau była w ogólnym zarysie akcją przeprowadzoną zgodnie z ustalonymi z góry planami przez stosunkowo sprawnie działający jeszcze aparat SS. W wyniku tej akcji władze nazistowskie zdołały ewakuować i wykorzystać dla potrzeb niemieckiej gospodarki wojennej około 100 000 więźniów jako niewolniczą siłę roboczą oraz sporą ilość nagromadzonego w obozie mienia. W obozie macierzystym Auschwitz I oraz obozach Auschwitz II-Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7000 więźniów.
Polecamy również nasze materiały dotyczące ewakuacji, likwidacji oraz wyzwoleniu obozu Auschwitz: