Aktualności
Spotkanie z cyklu „Wokół historii Auschwitz” – załoga SS – 4 kwietnia 2025
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza mieszkańców Oświęcimia i okolic do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Wokół historii Auschwitz”, które odbędzie się 4 kwietnia 2025 r. w siedzibie MCEAH przy ul. Stanisławy Leszczyńskiej 15.
Program spotkania:
16.30-19.00 | Esesmani w KL Auschwitz – wykład połączony z wizytą w ogrodach Rudolfa Hössa
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, a liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o zapisy drogą telefoniczną (nr 33 844 81 21) lub poprzez formularz zgłoszeniowy online. Termin rejestracji na spotkanie upływa 3 kwietnia, a o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Spotkanie jest przeznaczone dla osób pełnoletnich
W razie dodatkowych pytań informacji udziela Anna Stańczyk: lub nr tel. 338448128.
—
Przez cały okres istnienia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz przewinęło się przezeń − jako członkowie załogi − ok. 8100-8200 esesmanów oraz ok. 200 nadzorczyń.
Załoga KL Auschwitz w większości składała się z Niemców posiadających obywatelstwo niemieckie (tzw. Reichsdeutsche). Ponadto służbę w KL Auschwitz pełnili też esesmani pochodzenia niemieckiego (tzw. Volksdeutsche), będący uprzednio obywatelami państw okupowanych lub państw satelickich Trzeciej Rzeszy, jak Rumunia, Słowacja i Węgry.
Od 1942 r. do służby w KL Auschwitz zaczęto kierować też kobiety. Miało to związek głównie z utworzeniem obozu kobiecego, ale także z brakami kadrowymi wśród samych esesmanów, których coraz częściej kierowano do służby na froncie wschodnim. Nadzorczynie obozowe nie były członkami SS, ponieważ do formacji tej nie przyjmowano kobiet. Kandydatki podpisywały kontrakt służbowo-zawodowy ze stacjonującą na terenie danego obozu jednostką SS-Totenkopf. Kobiety pełniły ponadto służbę w KL Auschwitz jako radiotelegrafistki w obozowych węzłach łączności. Inną grupę stanowiły siostry Niemieckiego Czerwonego Krzyża, zatrudnione w placówkach medycznych dla esesmanów.
W pobliżu obozu macierzystego nie zbudowano koszar SS z prawdziwego zdarzenia – esesmani kwaterowali w różnych budynkach znajdujących się na znacznym obszarze. Koszary takie natomiast wzniesiono obok obozu Birkenau (wraz z murowaną komendanturą i dużym kompleksem baraków szpitala SS) oraz obok obozu w Monowicach.
W podobozach esesmani mieszkali albo w oddzielnych barakach (częściej) albo w przydzielonych im kwaterach w domach prywatnych. Oficerowie i podoficerowie przebywający w Oświęcimiu wraz z rodzinami zamieszkali w domach należących do Polaków, których uprzednio wysiedlono. Najokazalszą willę, znajdującą się w bezpośredniej bliskości ogrodzenia obozu, otrzymał komendant Rudolf Höss i jego rodzina.
Zobacz lekcje internetowe dotyczące załogi SS oraz kobiet w służbie SS, a także podcast poświęcony historii obozowej załogi - zarówno mężczyzn, jak i kobiet.