Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Niemcy wspierają specjalny program stypendialny dla ukraińskich konserwatorek w Miejscu Pamięci

02-12-2022
Niemcy przeznaczyły 180 tysięcy euro na finansowanie realizowanego przez Fundację Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Auschwitz specjalnego programu stypendialnego dla ukraińskich konserwatorek. 1 grudnia umowę w tej sprawie podpisali w ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie ambasador Niemiec w Polsce dr Thomas Bagger, dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau Wojciech Soczewica oraz jej dyrektor finansowy Elwir Świętochowski.

Spotkanie dla uczniów poświęcone Rutce Laskier oraz historii będzińskich i zagłębiowskich Żydów - 13 grudnia

01-12-2022
Historii będzińskich i zagłębiowskich Żydów, w szczególności Rutki Laskier oraz jej pamiętnika, poświęcone będzie spotkanie, które 13 grudnia odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Na spotkanie zapraszamy uczniów klas ósmych oraz szkół ponadpodstawowych.

„Auschwitz. Monografia człowieka” muzealną książką roku

25-11-2022
Nagrodę w kategorii „wydawnictwa naukowe” w pierwszej edycji konkursu Muzealna Książka Roku otrzymała publikacja „Auschwitz. Monografia człowieka” autorstwa dyrektora Muzeum dr. Piotra M. A. Cywińskiego.

36. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

24-11-2022
Podsumowanie działań Miejsca Pamięci Auschwitz w ostatnich latach – w szczególności w okresie pandemii – było głównym tematem posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, które odbyło się w Oświęcimiu i w Krakowie 23 i 24 listopada 2022 r. pod przewodnictwem dr. hab. Grzegorza Berendta.

Technologia cyfrowego modelowania informacji o budynku BIM wspomaga konserwację w Muzeum Auschwitz

22-11-2022
Po kilkuletnich przygotowaniach i pilotażu, w ramach trwającego projektu wdrożenia BIM (Building Information Modelling), w Muzeum powstał model BIM stanu zachowania oraz stanu po zakończonej pełnej konserwacji jednego z murowanych baraków więźniarskich byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Efektem jest wierny, trójwymiarowy obraz budynku, z którym powiązane są dostępne dane oraz informacje o nim.

Medycyna w KL Auschwitz – sesja edukacyjna – 1 grudnia

14-11-2022
Historii medycyny w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz poświęcona będzie sesja edukacyjna online, która odbędzie się 1 grudnia. Będzie ona tłumaczona symultanicznie na język angielski.