Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Spotkanie z cyklu „Wokół historii Auschwitz” – ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz – 6 grudnia 2024

MCEAH
07-11-2024

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza mieszkańców Oświęcimia i okolic do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Wokół historii Auschwitz”, które odbędzie się 6 grudnia 2024 r. w siedzibie MCEAH przy ul. Stanisławy Leszczyńskiej 15.

 

Program spotkania:

16.30-18.00 | Ewakuacja i wyzwolenie KL Auschwitz – wykład

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o zapisy droga telefoniczną (nr 33 844 81 21) lub poprzez formularz zgłoszeniowy online. Termin rejestracji na spotkanie upływa 2 grudnia, a o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

W razie dodatkowych pytań informacji udziela Daria Janowiec: / tel. + 48 33 844 80 64.

W połowie stycznia 1945 r. w związku z przełamaniem linii frontu przez armię sowiecką i zbliżaniem się jej jednostek do Krakowa, władze Auschwitz rozpoczęły ewakuację więźniów do obozów koncentracyjnych w głębi III Rzeszy. W dniach 17-21 stycznia 1945 r. esesmani wyprowadzili z obozu i podobozów około 56 tys. więźniów, zmuszając ich do przejścia w trudnych warunkach zimowych kilkudziesięciu kilometrów.

Główne trasy przemarszu prowadziły do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, skąd więźniowie byli przewożeni dalej pociągami. W trakcie marszu strzelano do więźniów, którzy opadli z sił i nie byli w stanie iść, a także do tych, kjtórzy próbowali zbiec. Szacuje się, że w trakcie całej ewakuacji śmierć poniosło między 9 a 15 tysięcy więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.

Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 roku przez żołnierzy 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. Na terenie trzech części kompleksu obozowego obozu znajdowało się ok. 7 tysięcy osób. Wśród oswobodzonych przeważali więźniowie osadzeni w Auschwitz w 1944 roku, stąd wśród nich dominowali Żydzi, dużą grupę tworzyli też Polacy, głównie przywiezieni po wybuchu powstania warszawskiego, a także Białorusini i Rosjanie. W momencie wyzwolenia w KL Auschwitz znajdowało się ponad 500 dzieci, w tym ponad 60 urodzonych w obozie. Większość stanowiły dzieci żydowskie, prócz nich byli również Polacy oraz Białorusini.

Polecamy naszą lekcję internetową o ewakuacji i wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz