Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” – rozstrzygnięcie konkursu

01-06-2018
Laureaci konkursu „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” odwiedzili 22 maja Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Nagrody w drugiej edycji konkursu wręczyli im w imieniu organizatorów dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk oraz wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu Jolanta Adamczyk.

78. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz – obchody rocznicowe

29-05-2018
14 czerwca 2018 r. obchodzić będziemy 78. rocznicę pierwszego transportu Polaków do tworzonego na terenach okupowanej Polski wcielonych do Trzeciej Rzeszy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dzień rocznicy decyzją Sejmu RP jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Wydarzenia upamiętniające rocznicę odbędą się 13 i 14 czerwca w Tarnowie, Harmężach i Oświęcimiu.

Sybilla dla wystawy „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz"

22-05-2018
Wystawa „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz" - wspólny wyjątkowy projekt Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau przygotowany na 70. rocznicę utworzenia Muzeum Auschwitz - otrzymała Sybille 2017 w kategorii Wystawy historyczne i archeologiczne. Wydarzenie muzealne roku. Prezentowana w ubiegłym roku w krakowskiej Kamienicy Szołayskich wystawa, była pierwszą tak obszerną prezentacją oryginalnych prac wykonanych w obozie przez więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Włoskojęzyczna wersja albumu „Auschwitz po wyzwoleniu” na Salonie Książki w Turynie

14-05-2018
Włoskojęzyczna wersja albumu „Auschwitz po wyzwoleniu” („Auschwitz dopo la liberazione”) została zaprezentowana na Salonie Książki w Turynie, drugich co do wielkości targach książki w Europue. Wydawnictwo Muzeum Auschwitz obecne było tam już po raz czwarty.

Posiedzenie Rady Muzeum

10-05-2018
Wyzwania związane z dużą frekwencją, projekty edukacyjne realizowane w Miejscu Pamięci, ale także te odbywające się na zewnątrz, plany inwestycyjne i konserwatorskie – to niektóre tematy poruszany na posiedzeniu Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które odbyło się 9 maja 2018 r.

Międzynarodowy konsensus budowany wokół wymowy i historii Auschwitz. 34. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

08-05-2018
Podsumowanie kadencji 2012-2018 Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz sprawozdanie z prac Muzeum Auschwitz w ostatnim okresie , to niektóre z tematów 34 posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, które odbyło się w Oświęcimiu 7 i 8 maja 2018 r. pod przewodnictwem prof. Barbary Engelking. W posiedzeniu wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, który odczytał list wicepremiera prof. Piotra Glińskiego skierowany do członków MRO.