Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Prezydent RP Andrzej Duda oraz Wiceprezydent USA Mike Pence w Miejscu Pamięci Auschwitz

15-02-2019
Prezydent RP Andrzej Duda oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence wraz z małżonkami odwiedzili 15 lutego Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Podczas zwiedzania byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady towarzyszył im dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński, a także naczelny rabin Polski Michael Schudrich i franciszkanin o. Piotr Cuber, gwardian w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

W Belwederze uroczyście zaprezentowano Archiwum Eissa, świadectwo ratowania Żydów przez polskich dyplomatów w czasie Zagłady.

12-02-2019
Tzw. Archiwum Eissa, jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów, jest już w Polsce. 12 lutego dokumenty uroczyście zaprezentowano w Belwederze w Warszawie w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz ambasadora RP w Szwajcarii Jakuba Kumocha. Wszystkie dokumenty trafią do Muzeum Auschwitz.

Wyjątkowa pamiątka związana z postacią rotmistrza Witolda Pileckiego przekazana do Zbiorów Muzeum

31-01-2019
Do Zbiorów Muzeum trafiła unikatowa pamiątka związana z postacią rotmistrza Witolda Pileckiego, współtwórcy ruchu oporu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Jest to rysunek wykonany w lecie 1943 r. w Nowym Wiśniczu bezpośrednio po jego ucieczce z obozu. Przedstawia on Witolda Pileckiego oraz Tomasza Serafińskiego – osobę, której tożsamość Pilecki przyjął jako więzień Auschwitz. Przekazała go do Muzeum córka Tomasza Serafińskiego – Maria.

11. posiedzenie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau

29-01-2019
28 stycznia w Oświęcimiu odbyło się 11. posiedzenie Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Głównym zadaniem Fundacji jest finansowanie konserwacji autentycznych pozostałości po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Spotkaniu przewodniczył Marek Zając.

Słowa nienawiści zatruwają wyobraźnię i otępiają sumienia. 74. rocznica wyzwolenia Auschwitz

27-01-2019
27 stycznia ponad 50 byłych więźniów Auschwitz spotkało się na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau, aby upamiętnić 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” od maja w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku

26-01-2019
Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku – The Museum of Jewish Heritage – A Living Memorial to the Holocaust – będzie pierwszym miejscem w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaprezentowana zostanie wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” przygotowana przez Muzeum Auschwitz i hiszpańską firmę Musealia. Ekspozycja będzie dostępna w Nowym Jorku od 8 maja 2019 r. do 3 stycznia 2020 r.