Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Laureaci nagrody dla wolontariuszy „Gdyby zabrakło dziesięciu…”

ps
02-07-2020

W 73. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, ogłaszamy laureatów tegorocznych nagród „Gdyby zabrakło dziesięciu…”. Otrzymują je nasi wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci. Wśród nagrodzonych są osoby z Polski, Chin, Niemiec, Pakistanu i Stanów Zjednoczonych.

 

Wolontariusze w Miejscu Pamięci
Wolontariusze w...
Wolontariusze w Miejscu Pamięci
Wolontariusze w...
Wolontariusze w Miejscu Pamięci
Wolontariusze w...
Wolontariusze w Miejscu Pamięci
Wolontariusze w...

– Obecność wolontariuszy i praktykantów w Miejscu Pamięci jest dla nas niezwykle ważna. Chcemy to bardzo podkreślić, ogłaszając nazwiska laureatów nagrody w tradycyjnym terminie, w dniu rocznicy utworzenia Muzeum. To nasze symboliczne podziękowanie za ich pomoc – powiedział Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum.

– W tej chwili Muzeum po ponad trzech miesiącach powoli wraca do normalnego funkcjonowania. To dla nas niezwykle ważne, bo edukacja w tym szczególnym miejscu to rzecz fundamentalna dla budowania naszej wspólnej odpowiedzialności. Wolontariusze Muzeum są tego najlepszym przykładem – podkreślił dyrektor Cywiński

– Ze względu na istniejące jeszcze ograniczenia sanitarne postanowiliśmy, że samo uroczyste wręczenie nagród zostanie przełożone. Chcemy je zorganizować 5 grudnia, kiedy na świecie obchodzony jest Dzień Wolontariusza. Poprosiliśmy jednak wszystkich nagrodzonych, o podzielenie się swoją osobistą refleksją na temat tego, co oznacza dla nich bycie wolontariuszem w Miejscu Pamięci – dodał Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.  

W 2019 r. pracę Muzeum wspierało blisko 500 wolontariuszy i praktykantów z całego świata. Włączali się nie tylko w organizację upamiętnień, konferencje czy sesje edukacyjne, ale wspomagali także bieżącą pracę Miejsca Pamięci.

Nagroda Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu „Gdyby zabrakło dziesięciu…” jest przyznawana z okazji rocznicy utworzenia Muzeum w dniu 2 lipca 1947 r. Otrzymują ją wyróżniający się swoją pracą wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu. Nagroda ma formę szklanej statuetki, do której dołączony jest oficjalny list. Na awersie statuetki umieszczony jest napis w języku polskim i angielskim „Gdyby zabrakło dziesięciu…”.

Laureaci Nagrody w 2020 roku (w kolejności występowania w filmie):

FAN ZIXING – wolontariuszka z Chin, przyjechała do Muzeum w lipcu 2019 roku. Wspomagała pracę różnych działów Muzeum. Wygłosiła także dwa wykłady dla pracowników i przewodników Muzeum, jeden na temat Masakry w Nankinie, drugi o upamiętnieniu ofiar w dzisiejszych czasach. 

ARTUR CHMIELEWSKI – wolontariusz od 2016 roku, angażowany do pomocy głównie podczas rocznic wyzwolenia Auschwitz, konferencji, sesji edukacyjnych, podczas których opiekuje się byłymi więźniami bądź wspomaga pracę Biura Prasowego.

DOROTA ZAWADZKA – wolontariuszka od 2016 roku, pracę na rzecz Muzeum rozpoczęła jako uczennica Liceum Konarskiego od Światowych Dni Młodzieży. Obecnie zgłasza się do pomocy podczas rocznic wyzwolenia, konferencji, wspomaga także niektóre działy Muzeum w bieżącej pracy

GRZEGORZ SAŁATA – wolontariusz od 2017 roku, głównie podczas rocznic wyzwolenia Auschwitz, konferencji, sesji edukacyjnych, podczas których najczęściej opiekuje się byłymi więźniami. W pełni zaangażowany w wolontariat na rzecz Muzeum

JORDAN GOSSETT – wolontariuszka z USA, przez pierwsze trzy miesiące 2019 r. pracowała jako wolontariuszka online i wykonywała transkrypcje materiałów archiwalnych. Do Muzeum przyjechała w sierpniu 2019 i do końca roku pracowała w archiwum

MATEUSZ ROCHOWICZ – uczeń SOSW nr 12 dla Osób Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu, w czasie swojego wolontariatu właściwie samodzielnie odnowił dwie szafy, znajdujące się obecnie w Archiwum. Dodatkowo pomagał podczas 74. Rocznicy wyzwolenia.

MEHEK GHAFFAR - praktykantka z UJ, pochodząca z Pakistanu. W Muzeum od lipca do września 2019. Praktykantka pracowała w archiwum, gdzie wykazała się dużym zaangażowaniem i starannością

NATALIA NOWAK – wolontariuszka od 2017 roku, początkowo wykonywała pracę zdalną, robiąc transkrypcje dla Archiwum, pomaga także podczas kolejnych rocznic wyzwolenia. Obecnie koordynuje także wolontariat na rzecz Muzeum w szkole, w której pracuje.

RENE WENNMACHER – wolontariusz z Niemiec od sierpnia 2019 roku. Pracował w Archiwum oraz pomagał w pracowni konserwatorskiej. Bardzo sumiennie i starannie wykonywał swoją pracę. Angażował się również w pomoc w innych działach Muzeum oraz przy sesjach edukacyjnych. Jako wolontariusz pomagał przy 74 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.

VOLKER ARNOLD – wolontariusz z Niemiec, w Muzeum od sierpnia 2019 roku do chwili obecnej. Pracuje w bibliotece nad projektem opracowania opisów katalogowych publikacji ze zbioru specjalnego biblioteki Muzeum, w którym znajdują się wydawnictwa z okresu III Rzeszy.