Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Rodzinna pamięć” - dyskusja w 75. rocznicę ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz

30-04-2018
„Rodzinna Pamięć” była tematem dyskusji panelowej, która odbyła się w Miejscu Pamięci Auschwitz w związku z 75. rocznicą ucieczki Witolda Pileckiego z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Była ona poświęcona znaczeniu Pamięci o ofiarach obozu w polskich rodzinach.

„Porządek i zagłada” – czasowa wystawa poświęcona roli policji w nazistowskich Niemczech

13-04-2018
Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w Miejscu Pamięci Auschwitz „Porządek i Zagłada”. Składa się na nią 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera i partię nazistowską w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji. Można ją oglądać w Miejscu Pamięci Auschwitz do końca sierpnia.

27. Marsz Żywych z udziałem Prezydentów Polski i Izraela

12-04-2018
12 kwietnia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 27. Marsz Żywych. Ponad 12 tysięcy osób, przede wszystkim młodych Żydów, ale także ok. 2 tysięcy Polaków, przeszło spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym obozie Auschwitz I na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Na czele Marszu stanęli Prezydenci Polski i Izraela - Andrzej Duda oraz Reuven Rivlin.

Złoty Medal New York Film Festivals and TV Awards dla filmu „Ucieczki przez druty – podziemny schron”

11-04-2018
„Podziemny schron”, pierwszy z filmów dokumentalnych zrealizowany w ramach cyklu „Ucieczki przez druty” otrzymał złoty medal w kategorii „Docudrama” na prestiżowym międzynarodowym konkursie New York Film Festivals and TV Awards 2018. Reżyserem obrazu jest nominowany do Oskara w 2005 r. Andrzej Celiński, producentem Bartosz Klinik, a narratorem - dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński.

Współpraca Muzeum z Le Camp des Milles i regionem Bouches du Rhône

23-03-2018
Przedstawiciele Miejsca Pamięci Le Camp des Milles i przedstawiciele regionu Bouches du Rhône we Francji podpisali 20 marca 2018 r. trójstronne porozumienie o współpracy z Muzeum Auschwitz. Dotyczy ono badań historycznych, wymiany archiwaliów oraz wspólnych przedsięwzięć wystawienniczych.

Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf „Nil” – laureaci V edycji konkursu

20-03-2018
50 uczniów z Małopolski wzięło udział w finale V edycji konkursu „Śladami niezłomnych. Witold Pilecki i August Emil Fieldorf ‘Nil’”. Poza zmaganiami konkursowymi w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, 16 marca 2018 r. uczestnicy upamiętnili ofiary przy Ścianie Śmierci, a także wzięli udział w projekcie edukacyjnym przygotowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.