Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Ogromny sukces wystawy o Auschwitz w Madrycie – ponad 350 tysięcy odwiedzających. Ekspozycja przedłużona do 7 października.

11-06-2018
Bardzo wysoka frekwencja, która cały czas utrzymuje się na wystawie monograficznej „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” w Madrycie, sprawiła, iż organizatorzy zdecydowali o przedłużeniu jej obecności w stolicy Hiszpanii do 7 października. Ekspozycję obejrzało już ponad 350 tysięcy osób, w tym ponad 55 tysięcy uczniów.

Pamięć przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zapis wideo wyjątkowej dyskusji pt. „Rodzinna Pamięć” już dostępny.

08-06-2018
Znaczeniu Pamięci o ofiarach obozu Auschwitz w polskich rodzinach poświęcona była dyskusja panelowa „Rodzinna Pamięć”, która odbyła się 28 kwietnia w Miejscu Pamięci Auschwitz w związku z 75. rocznicą ucieczki Witolda Pileckiego z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Teraz na kanale YouTube Muzeum obejrzeć można pełny zapis wideo tego poruszającego spotkania.

„Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” – rozstrzygnięcie konkursu

01-06-2018
Laureaci konkursu „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” odwiedzili 22 maja Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Nagrody w drugiej edycji konkursu wręczyli im w imieniu organizatorów dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk oraz wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu Jolanta Adamczyk.

78. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz – obchody rocznicowe

29-05-2018
14 czerwca 2018 r. obchodzić będziemy 78. rocznicę pierwszego transportu Polaków do tworzonego na terenach okupowanej Polski wcielonych do Trzeciej Rzeszy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dzień rocznicy decyzją Sejmu RP jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Wydarzenia upamiętniające rocznicę odbędą się 13 i 14 czerwca w Tarnowie, Harmężach i Oświęcimiu.

Sybilla dla wystawy „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz"

22-05-2018
Wystawa „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz" - wspólny wyjątkowy projekt Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau przygotowany na 70. rocznicę utworzenia Muzeum Auschwitz - otrzymała Sybille 2017 w kategorii Wystawy historyczne i archeologiczne. Wydarzenie muzealne roku. Prezentowana w ubiegłym roku w krakowskiej Kamienicy Szołayskich wystawa, była pierwszą tak obszerną prezentacją oryginalnych prac wykonanych w obozie przez więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Włoskojęzyczna wersja albumu „Auschwitz po wyzwoleniu” na Salonie Książki w Turynie

14-05-2018
Włoskojęzyczna wersja albumu „Auschwitz po wyzwoleniu” („Auschwitz dopo la liberazione”) została zaprezentowana na Salonie Książki w Turynie, drugich co do wielkości targach książki w Europue. Wydawnictwo Muzeum Auschwitz obecne było tam już po raz czwarty.