Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nabór na seminarium „Auschwitz – Historia i Symbolika”

01-03-2018
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza do udziału w dwuetapowym seminarium szkoleniowym „Auschwitz – historia i symbolika”, organizowanym we współpracy z Miejscem Pamięci – Památník Terezín. Pierwsza część projektu odbędzie się w Miejscu Pamięci w Terezinie w dniach od 26 do 28 maja 2018 r., zaś drugą część będzie stanowić spotkanie w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w dniach od 8 do 11 listopada 2018 r.

Dziecięca sukienka – rodzinna pamiątka byłej więźniarki urodzonej w obozie – przekazana do Zbiorów Muzeum

01-03-2018
Niezwykłą osobistą pamiątkę związaną z losami swoim i swojej matki Stefanii przekazała do Zbiorów Muzeum Auschwitz Maria Podstawna (z domu Romik), urodzona w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz 22 lipca 1943 r. Jest to dziecięca sukienka, którą matka uszyła dla swojej rocznej córeczki w 1944 r., już po zwolnieniu ich z obozu.

Nowa lekcja przygotowująca do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz

28-02-2018
Wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz jest ważnym osobistym doświadczeniem dla każdego odwiedzającego. Specjalnie dla młodzieży szkolnej i nauczycieli planujących wizytę w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Międzynarodowe Centrum Edukacji przygotowało specjalną lekcję służącą odpowiedniemu przygotowaniu do wizyty. Autorami lekcji są nauczyciele Adam Musiał i Monika Witalis-Malinowska.

Dar Volkswagena dla Muzeum pomoże zachować Auschwitz dla przyszłych pokoleń

28-02-2018
23 lutego 2018 r. w siedzibie firmy Volkswagen w Wolfsburgu został przekazany Muzeum nowy samochód, który wesprze prace konserwatorów w Miejscu Pamięci. Współpraca Muzeum Auschwitz oraz firmy Volkswagen trwa już od ponad dwóch dekad, a ważnym jej elementem są wspólne przyjazdy grup młodzieży niemieckiej i polskiej, które pomagają m.in. przy różnych pracach mających na celu zachowanie autentyzmu poobozowych reliktów.

Projekt „Romana śperenca – pamięć oraz współczesność europejskich Romów” na 75. rocznicę deportacji Romów do KL Auschwitz

26-02-2018
W związku z 75. rocznicą deportacji pierwszych transportów romskich do KL Auschwitz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zainaugurowało nowy projekt edukacyjny „Romana śperenca – pamięć oraz współczesność europejskich Romów”.

Przegląd Lekarski – Auschwitz: medycyna za drutem kolczastym . Międzynarodowa konferencja naukowa.

20-02-2018
Eksperymentom pseudomedycznym, jakim byli poddawani więźniowie niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, a także zdrowotnym konsekwencjom uwięzienia w obozie poświęcona będzie międzynarodowa konferencja „Przegląd Lekarski - Auschwitz: medycyna za drutem kolczastym”, która odbędzie się 9 maja w Krakowie.