Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Milion obserwujących Miejsce Pamięci Auschwitz w mediach społecznościowych

25-11-2019

Ponad milion osób z całego świata obserwuje profile Miejsca Pamięci Auschwitz w mediach społecznościowych: na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Dzięki dalszemu udostępnianiu publikowanych przez Muzeum wpisów, informacje o historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz trafiają do dziesiątek milionów osób.

 

Konto na Twitterze obserwuje 663 tysięcy osób, na Facebooku ponad 308 tysięcy, a na Instagramie ponad 77 tysięcy (dane na 25 listopada 2019 r.).

Muzeum Auschwitz rozwija obecność w mediach społecznościowych od 2009 r.  – Zaczęliśmy – jako pierwsza tego typu instytucja na świecie – od strony na Facebooku. Zauważyliśmy bowiem, iż użytkownicy szukają tam informacji o historii Auschwitz, a także trafiają na różne – lepsze lub gorsze – strony poświęcone historii obozu. Uznaliśmy zatem iż, jako Miejsce Pamięci, powinniśmy być tam obecni po to, aby ludzie mogli do nas dotrzeć, zadać pytania i poznawać historię. Kilka lat później uruchomiliśmy konta na Twitterze i Instagramie. Teraz, znów jako pierwsza tego typu instytucja, osiągnęliśmy milion obserwujących – powiedział Paweł Sawicki, który administruje mediami społecznościowymi w Muzeum Auschwitz.

Główny cel naszej obecności Muzeum Auschwitz w mediach społecznościowych to upamiętnianie ofiar i edukacja o historii Auschwitz, jednakże każdy z serwisów ma zupełnie inną specyfikę. – Najważniejsza jest codzienna praca przypominania o faktach z historii obozu, o konkretnych ludziach, ofiarach, historiach i pokazywanie, jak bardzo trudna, skomplikowana i wielowymiarowa jest historia obozu – podkreśla Sawicki

Najważniejszym kanałem komunikacji jest Twitter, gdzie nie tylko przypominamy o ofiarach obozu, ale także kontaktujemy się z przedstawicielami mediów, prowadzimy publiczną dyskusję, publikujemy oświadczenia, reagujemy na zawierające merytoryczne błędy publikacje prasowe, czy interweniujemy w sytuacjach naruszenia dobrego imienia ofiar Auschwitz.

W ciągu dwóch lat liczba obserwujących wzrosła z 50 tys. we wrześniu 2017 r. do 650 tysięcy w listopadzie 2019 r. W 2018 r. wśród 10 najlepszych tweetów w Polsce (najwięcej podań dalej i polubień – dane wg. Sotrender) było 6 napisanych przez Muzeum Auschwitz. W październiku 2019 r. tweety Muzeum wyświetlono prawie 58 milionów razy.

– Niezwykle ważną częścią tej aktywności jest jej element „społecznościowy”. To dzięki użytkownikom Twittera – często osobom rozpoznawalnym, czy medialnym – którzy zdecydowali się nas wesprzeć, zaapelować do innych, aby dołączyli do naszej wirtualnej wspólnoty pamięci i obserwowali nasze konto, udało nam się w ostatnim czasie przekroczyć najpierw barierę 200 tysięcy, a następnie 500 tysięcy. W tej chwili mamy nadzieję osiągnąć symboliczne 750 tysięcy obserwujących na 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Cel wydaje się  możliwy do osiągnięcia dzięki niezwykłemu wsparciu i aktywności społeczności internetowej – podkreślił Paweł Sawicki.

Amerykański aktor Mark Hamill znany jako odtwórca roli Luke’a Skywalkera w serii filmów „Gwiezdne Wojny” napisał na Twitterze: „Jest to trudne, jednak @Auschwitzmuseum to najważniejsze konto, jakie obserwuję. Wszystkich namawiam do tego samego”.

Dziennikarz Dan Rather napisał: „Obserwuję @Auschwitzmuseum, które jest zupełnie inne od wszystkiego na Twitterze… trudna i niepokojąca historia, o której nie możemy zapomnieć, sumienie dla naszych własnych niespokojnych czasów. Jeśli ich nie obserwujecie, zachęca do tego”.

O obserwowanie konta Muzeum zaapelowali także dziennikarze w jednym z nadawanych na żywo programów telewizji La7 we Włoszech.

Facebook – ze względu na łatwą możliwość kontaktu – to ważny kanał bezpośredniej interakcji z odwiedzającymi. – Możemy tam w sposób najpełniejszy publikować treści edukacyjne, bowiem długość postów nie jest ograniczona. Tam także transmitujemy „na żywo” ważne wydarzenia mające miejsce w Miejscu Pamięci – powiedział Paweł Sawicki.

27 stycznia 2020 r. – zarówno na stronie internetowej, jak i na Facebooku – transmitowane będą obchody upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz.

Nieco inne znacznie ma strona na Instagramie, która wykorzystywana jest z jednej strony do promowania wartościowych fotografii wykonywanych w Miejscu Pamięci przez odwiedzających, ale także do edukowania, pokazywania autentyzmu poobozowej przestrzeni, jak również do monitorowania tego, jak wygląda wizualna pamięć o Auschwitz.

– Dzięki tym wszystkim wirtualnym narzędziom mamy wpływ na to, jak kształtuje się pamięć, bowiem Miejsce Pamięci stara się dbać o nią nie tylko w autentycznej przestrzeni byłego obozu, ale także w przekazie medialnym czy internetowym – zaznaczył Paweł Sawicki.