Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

14 czerwca - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14-06-2018
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Data ta uznawana jest za początek funkcjonowania obozu. Decyzją Sejmu RP 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

„Obywatele polscy w KL Auschwitz” - lekcja i film poświęcony losom obywateli II RP w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady

13-06-2018
„Obywatele polscy w KL Auschwitz” to tytuł projektu edukacyjnego, którego głównym celem jest upowszechnienie wśród młodych Polaków rzetelnej wiedzy dotyczącej historii i losów obywateli II Rzeczpospolitej więzionych i mordowanych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Oficjalna inauguracja projektu odbyła się 13 czerwca w Sali Janusza Korczaka w PKiN w Warszawie. W spotkaniu wziął udział m.in. wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć.

Ogromny sukces wystawy o Auschwitz w Madrycie – ponad 350 tysięcy odwiedzających. Ekspozycja przedłużona do 7 października.

11-06-2018
Bardzo wysoka frekwencja, która cały czas utrzymuje się na wystawie monograficznej „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” w Madrycie, sprawiła, iż organizatorzy zdecydowali o przedłużeniu jej obecności w stolicy Hiszpanii do 7 października. Ekspozycję obejrzało już ponad 350 tysięcy osób, w tym ponad 55 tysięcy uczniów.

Pamięć przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zapis wideo wyjątkowej dyskusji pt. „Rodzinna Pamięć” już dostępny.

08-06-2018
Znaczeniu Pamięci o ofiarach obozu Auschwitz w polskich rodzinach poświęcona była dyskusja panelowa „Rodzinna Pamięć”, która odbyła się 28 kwietnia w Miejscu Pamięci Auschwitz w związku z 75. rocznicą ucieczki Witolda Pileckiego z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Teraz na kanale YouTube Muzeum obejrzeć można pełny zapis wideo tego poruszającego spotkania.

„Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” – rozstrzygnięcie konkursu

01-06-2018
Laureaci konkursu „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata” odwiedzili 22 maja Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Nagrody w drugiej edycji konkursu wręczyli im w imieniu organizatorów dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk oraz wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu Jolanta Adamczyk.

78. rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz – obchody rocznicowe

29-05-2018
14 czerwca 2018 r. obchodzić będziemy 78. rocznicę pierwszego transportu Polaków do tworzonego na terenach okupowanej Polski wcielonych do Trzeciej Rzeszy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dzień rocznicy decyzją Sejmu RP jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Wydarzenia upamiętniające rocznicę odbędą się 13 i 14 czerwca w Tarnowie, Harmężach i Oświęcimiu.