Aktualności
Archiwum Eissa trafi do Muzeum
06-08-2018
Po blisko 75 latach i po ponad rocznych negocjacjach, Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa, jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów, poinformowały wspólnie Ambasada RP w Bernie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Wspólne seminarium dla edukatorów Marszu Żywych, Muzeum Polin i Muzeum Auschwitz-Birkenau
02-08-2018
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście wspólnie z International March of the Living oraz Muzeum Polin po raz pierwszy zorganizowało seminarium dla edukatorów Marszu. Wzięło w nim udział 17 osób, które na co dzień zajmują się nauczaniem o żydowskiej historii, kulturze oraz tragedii II wojny światowej i Holokaustu. Program obejmował wizytę studyjną w Warszawie, a także w Oświęcimiu oraz miał na celu wymianę doświadczeń i pokazanie jak edukatorzy z polskich instytucji prowadzą działalność edukacyjną.
Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów
02-08-2018
2 sierpnia jest w Polsce obchodzony jako Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. 74 lata temu, w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych blisko 3 tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. Główne uroczystości upamiętniające odbyły się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau.
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
01-08-2018
W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, hołd jego bohaterom i ofiarom – w tym prawie 13 tysiącom mieszkańcom stolicy deportowanym przez Niemców do obozu Auschwitz, oddał dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński. Punktualnie o godzinie 17.00 – rozpoczynającej powstańcze walki godzinie „W” – złożył on wieniec pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I.
“Szkoła przeciwko nienawiści”. Wspólny projekt edukacyjny powiatu wodzisławskiego i Miejsca Pamięci Auschwitz.
09-07-2018
Ponad 250 uczniów z powiatu wodzisławskiego wzięło udział w projekcie “Szkoła przeciwko nienawiści”, poznając zarówno historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, ale też biorąc udział w warsztatach, które miały pomóc w przygotowaniu młodzieży radzenia sobie z problemem mowy nienawiści w szkole.