Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

„Światło Pamięci” dla Sary J. Bloomfield - dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie

04-03-2019
Sara Bloomfield, dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, została uhonorowana „Światłem Pamięci” – najwyższą nagrodą Miejsca Pamięci Auschwitz. Wyróżnienie wręczył jej w Waszyngtonie dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

„Romane śperenca – pamięć oraz współczesność europejskich Romów” - nabór do projektu edukacyjnego

04-03-2019
W związku z 75. rocznicą likwidacji tzw. Zigeunerlager w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz II-Birkenau, którą obchodzić będziemy 2 sierpnia, Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście ogłasza nabór do II edycji projektu edukacyjnego „Romane śperenca – pamięć oraz współczesność europejskich Romów”.

„Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”. Projekt edukacyjny dla młodzieży

19-02-2019
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz zaprasza nauczycieli i uczniów do wzięcia udziału w trzeciej edycji programu edukacyjnego pt. „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”. Program przeznaczony jest dla młodzieży szkół ponadpodstawowych z województw małopolskiego i śląskiego.

Prezydent RP Andrzej Duda oraz Wiceprezydent USA Mike Pence w Miejscu Pamięci Auschwitz

15-02-2019
Prezydent RP Andrzej Duda oraz wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence wraz z małżonkami odwiedzili 15 lutego Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Podczas zwiedzania byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady towarzyszył im dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński, a także naczelny rabin Polski Michael Schudrich i franciszkanin o. Piotr Cuber, gwardian w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

W Belwederze uroczyście zaprezentowano Archiwum Eissa, świadectwo ratowania Żydów przez polskich dyplomatów w czasie Zagłady.

12-02-2019
Tzw. Archiwum Eissa, jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów, jest już w Polsce. 12 lutego dokumenty uroczyście zaprezentowano w Belwederze w Warszawie w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz ambasadora RP w Szwajcarii Jakuba Kumocha. Wszystkie dokumenty trafią do Muzeum Auschwitz.

Wyjątkowa pamiątka związana z postacią rotmistrza Witolda Pileckiego przekazana do Zbiorów Muzeum

31-01-2019
Do Zbiorów Muzeum trafiła unikatowa pamiątka związana z postacią rotmistrza Witolda Pileckiego, współtwórcy ruchu oporu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz. Jest to rysunek wykonany w lecie 1943 r. w Nowym Wiśniczu bezpośrednio po jego ucieczce z obozu. Przedstawia on Witolda Pileckiego oraz Tomasza Serafińskiego – osobę, której tożsamość Pilecki przyjął jako więzień Auschwitz. Przekazała go do Muzeum córka Tomasza Serafińskiego – Maria.