Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Ponad 100 tysięcy odwiedzających wystawę o Auschwitz Nowym Jorku. Ekspozycja przedłużona do sierpnia 2020 r.

ps
29-10-2019

Prezentacja wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku została przedłużona do 30 sierpnia 2020 r. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy ekspozycję obejrzało aż 106 tysięcy osób, tym 34 tysiące uczniów.

 

Ekspozycja przedstawia kolejne etapy rozwoju nazistowskiej ideologii i opisuje transformację Oświęcimia, zwykłego polskiego miasta, w którym nazistowskie Niemcy w czasie okupacji stworzyli największy obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady, w którym zamordowano ok. miliona Żydów oraz dziesiątki tysięcy przedstawicieli innych narodowości. Wśród ofiar Auschwitz znajdowali się Polacy, Romowie i Sinti, sowieccy jeńcy wojenni, a także inne grupy prześladowane przez nazistowską ideologię, jak: osoby niepełnosprawne, aspołeczne, Świadkowie Jehowy czy homoseksualiści.

Ponadto na wystawie zobaczyć można przedmioty ukazujące świat sprawców – esesmanów, którzy stworzyli i zarządzali tym największym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym i zagłady.

– Nie sądzę, by obecnie w Nowym Jorku była jakakolwiek ważniejsza wystawa. Ta o Auschwitz mówi nam o esencji człowieczeństwa, o granicach tego, co ludzkie, wreszcie o naszej współczesnej odpowiedzialności. Dobrze, że będzie można ja zobaczyć dłużej – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Jest to wystawa o naszym współczesnym świecie – jak mówi tytuł „nie tak dawno i nie tak daleko”. Język nienawiści, propaganda ekstremizmu, populizm, ksenofobiczne ruchy, rasizm, antysemityzm, terror atakujący niewinne ofiary, separatyzm, wykluczenie, obojętność cały czas rosną w siłę. Nasza dzisiejsza odpowiedzialność jest taka sama, jak „nie tak dawno i nie tak daleko” – dodał.

Wystawa powstała we współpracy hiszpańskiej firmy Musealia oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. – Jesteśmy bardzo poruszeniu fenomenalną reakcją zwiedzających w Nowym Jorku. To nie tylko same liczby, ale przede wszystkim czas, który odwiedzający spędzają na wystawie - średnio 3 godziny – oraz uwaga i szacunek, jakie okazują dla tej historii – powiedział dyrektor Musealia Luis Ferreiro.

Kuratorami tej wyjątkowej ekspozycji są międzynarodowej klasy eksperci: dr Robert Jan van Pelta, dr Michael Berenbaum i Paul Salmons, którzy ściśle współpracowali historykami i kuratorami z Centrum Badań Muzeum Auschwitz z dr. Piotrem Setkiewiczem na czele.

W Nowym Jorku prezentowanych jest ponad 700 oryginalnych obiektów, większość pochodzących ze Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz. To m.in. osobiste rzeczy należące do ofiar jak walizki, okulary czy buty. Pokazane zostaną także betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz; fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz; biurko oraz inne przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego swoją funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa; maska gazowa wykorzystywana przez SS; litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa oraz oryginalny wagon towarowy niemieckiej produkcji Model 2 wykorzystywany przy deportowaniu Żydów do gett i obozów zagłady na terenie okupowanej Polski.

Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego wzbogaciło wystawę o kilkadziesiąt artefaktów z własnych zbiorów, które nie tylko opowiadają o doświadczeniach ocalałych, którzy znaleźli schronienie w rejonie Nowego Jorku. Jest tam także kilka przedmiotów związanych ze światem sprawców, jak np. hełm i egzemplarz Mein Kampf należący do szefa SS Heinricha Himmlera.

Bruce C. Ratner, przewodniczący Rady Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego powiedział, że liczba odwiedzających – dorosłych i uczniów – którzy odwiedzili już wystawę jest bardzo budująca. – Ta wystawa jest dla  zwiedzających wyraźnym ostrzeżeniem, aby byli czujni, by nie dopuścić do powtórzenia się tej historii, ale też pamiętać o tym, że może się ona powtórzyć – podkreślił Ratner

Prezentowane na wystawie przedmioty zostały wypożyczone z ponad 20 instytucji i prywatnych zbiorów z całego świata. Oprócz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, z którego pochodzi większość obiektów oraz Museum of Jewish Heritage, wśród instytucji, które użyczyły swoich zbiorów, są jerozolimski Yad Vashem, Dom Anny Frank w Amsterdamie, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen w Oranienburgu oraz The Wiener Library, Biblioteka Studiów nad Holocaustem i Ludobójstwem w Londynie.

Ekspozycja trafiła do USA z Madrytu, gdzie obejrzało ją już ponad 600 tysięcy odwiedzających. Wystawa będzie prezentowana w Nowym Jorku do 30 sierpnia 2020 r. Więcej informacji i bilety: auschwitz.nyc