Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Razem z Ocalałymi - 27 stycznia na całym świecie!

ps
19-11-2019

Każdy Ocalały z Auschwitz będzie mile widziany podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu 27 stycznia 2020 r. Mamy jednak świadomość, że z różnych względów nie każdy jest w stanie przyjechać do Miejsca Pamięci. Dlatego też wydarzenia rocznicowe będą transmitowane na żywo w Internecie i dostępne nieodpłatnie dla każdego. Całość obchodów będzie można śledzić - poza kanałami telewizyjnymi - w serwisie YouTube, a także na profilach Muzeum w mediach społecznościowych.

Z niektórych instytucji i organizacji dopływają do nas bardzo pozytywne sygnały o organizowaniu wspólnego oglądania transmisji dla szerszego grona odbiorców. Wydarzenia takie mogą być bardzo istotne dla mieszkających w okolicy byłych więźniów Auschwitz, innych obozów i ocalałych z Zagłady. Takie wydarzenie przygotowuje The Museum of Jewish Heritage – A Living Memorial to the Holocaust w Nowym Jorku, gdzie można w tej chwili oglądać wystawę „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”.

– Jesteśmy zaszczyceni, że przy okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz możemy współpracować z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, a także z Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation. Będziemy miejscem, gdzie wspólnie, na żywo, to historyczne wydarzenie będą mogli oglądać Ocalali z Holokaustu i ich rodziny mieszkający w Nowym Jorku i okolicach – powiedział Jack Kliger, dyrektor nowojorskiego muzeum.

– W świecie narastającej nietolerancji, antysemityzmu i negowania Holokaustu kluczowe jest, aby świat zjednoczył się w pamięci i edukował młodsze pokolenia – podkreślił Kliger.

– To niezwykle cenna inicjatywa, zwłaszcza w kontekście naszej trwającej współpracy przy znajdującej się w nowojorskim muzeum wystawy poświęconej tematyce Auschwitz – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz.

– Podobne zapytania i prośby napływają do nas z innych miejsc. Dlatego pragnę zachęcić wszystkich do organizowania takich wydarzeń 27 stycznia, ale jeszcze bardziej do zadbania o to, by zapraszać na nie Ocalałych, którzy mieszkają w pobliżu, a nie mogą – choćby ze względów zdrowotnych – przyjechać do Miejsca Pamięci Auschwitz, byli specjalnie zapraszani, by na wszelkie sposoby pomóc im w dotarciu i bezpiecznym powrocie do domów, by mogli oni wraz ze swoją lokalną wspólnotą, otoczeni najbliższymi i przyjaciółmi śledzić przebieg obchodów – zaapelował Piotr Cywiński.

Każda instytucja lub organizacja, która będzie przygotowywać podobne wydarzenie może się z nami skontaktować pod adresem mailowym press[at]auschwitz.org i podać swoją nazwę, lokalizację i dane kontaktowe. Informacje te będziemy publikować na stronie 75.auschwitz.org po to, by pomóc Ocalałym w znalezieniu i dotarciu do najbliższego miejsca transmisji.