Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Apel o wsparcie finansowe Miejsca Pamięci Auschwitz

ps
03-06-2020

Czas pandemii to niezwykle trudny okres dla Miejsca Pamięci Auschwitz, które od 12 marca jest zamknięte dla odwiedzających, a tym samym zostało pozbawione największego źródła finansowania. Dlatego zwracamy się do wszystkich, dla których ważne jest zachowanie pamięci, o pomoc finansową, która pozwoli na kontynuację wielu projektów edukacyjnych, naukowych, wystawienniczych i wydawniczych.

 

W ostatnich miesiącach znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji. Planowany na 2020 r. budżet załamał się. Ograniczona została niemal cała działalność merytoryczna Muzeum, a inwestycje zredukowano do niezbędnego minimum. Dzięki szczególnej pomocy ze strony polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się co prawda zachować ciągłość instytucji oraz miejsca pracy, jednak bez dodatkowych środków realizacja naszej działalności statutowej pozostaje pod ogromnym znakiem zapytania.

Na szczęście nie jest zagrożona realizacja prac konserwatorskich służących zachowaniu autentyzmu Miejsca Pamięci, są one bowiem realizowane z zewnętrznych środków pochodzących z Fundacji Auschwitz-Birkenau. W związku z kryzysową sytuacją Fundacja podjęła już decyzję o dwukrotnym wzroście swojego wsparcia finansowego w 2020 r.

30 i 31 maja Muzeum zostało na próbę otwarte dla odwiedzających. Był to test związany przede wszystkim z wdrożeniem nowego trybu zwiedzania i udostępniania historycznej przestrzeni w czasie ograniczeń sanitarno-epidemicznych. W tym czasie Miejsce Pamięci odwiedziło blisko 400 osób, co stanowi jedynie niecałe 3 procent liczby odwiedzających w analogicznym czasie w roku ubiegłym. W tej chwili przygotowujemy Muzeum do ponownego otwarcia. Stanie się to najprawdopodobniej z początkiem lipca, liczymy bowiem, że ruch turystyczny powoli zacznie się odradzać w czasie wakacji.

Wydaje się jednak, że załamanie frekwencji będzie miało charakter długofalowy, co oznacza, iż nie będziemy w stanie finansować wielu niezwykle ważnych projektów związanych przede wszystkim z edukacją – zarówno na terenie Miejsce Pamięci, jak i w przestrzeni internetowej – z badaniami nad historią Auschwitz, a także projektami wydawniczymi czy wystawienniczymi, które służą przybliżeniu tragicznej historii Auschwitz szerokiemu gronu odbiorców. Dlatego prosimy o Państwa pomoc i finansowe wsparcie naszej misji.

– Po pandemii świat nie będzie radykalnie inny, wbrew czasami złowieszczym proroctwom niektórych głosów. Będziemy jak wcześniej, a może i jeszcze bardziej, potrzebowali mądrych decyzji, opierających się na najczarniejszych doświadczeniach naszej wspólnej przeszłości – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum.

– W tej ciężkiej chwili nie możemy ani zaprzepaścić naszych wcześniejszych dorobków, ani spowolnić prac nad podtrzymywaniem i mądrą budową pamięci, która jest jedynym remedium na przyszłe lata, na pokolenia, na czasy, które chcemy pozostawić naszym dzieciom i dzieciom naszych dzieci. Przez lata, dekady staraliśmy się pomagać. Dziś potrzebujemy sami realnej pomocy – dodał.

Darowizny można przekazywać za pośrednictwem naszej strony internetowej wesprzyj.auschwitz.org lub też wpłacać bezpośrednio na nasze konto:

IBAN: PL 29 1130 1150 0012 1268 9720 0001
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK S.A.)
SWIFT: GOSKPLPW