W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
„Romowie – doświadczenie zagłady” to tytuł sesji edukacyjnej online, która odbędzie się 23 lutego 2023 r. Będzie ona tłumaczona symultanicznie na język angielski.
„Zlagrowani. Strategie przystosowawcze więźniów Auschwitz” to nowa publikacja autorstwa dr Wandy Witek-Malickiej z Centrum Badań Muzeum. Jest to pogłębione studium socjologiczno-psychologiczne, analizujące postawy więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz zaprasza do udziału w dwuetapowym seminarium „Auschwitz – Historia i Symbolika” organizowanym we współpracy z Miejscem Pamięci – Památník Terezín.
27 stycznia 18 Ocalałych z Auschwitz i Holokaustu wzięło udział w obchodach upamiętniających 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2022 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński napisał: „Dziś wszyscy widzimy i lepiej pojmujemy, jak bardzo potrzebujemy pamięci, będącej kluczem dla projektowania naszej przyszłości.”
Już ponad 100 milionów złotych przekazała do Muzeum Fundacja Auschwitz-Birkenau na prace konserwatorskie służące zachowaniu autentyzmu w Miejscu Pamięci Auschwitz. Istniejąca od 2012 r. Fundacja zarządza Kapitałem Wieczystym, którego wartość przekroczyła już 175 milionów euro.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).