Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Akademia Wolontariusza 2023. Zaproszenie do udziału w projekcie.

05-09-2023
„Akademia Wolontariusza” to projekt Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz skierowany do osób zainteresowanych historią obozu Auschwitz oraz wolontariatem w Archiwum Miejsca Pamięci. Akademia odbywać się będzie w trybie zdalnym w dniach 13 października – 23 listopada. Zajęcia i spotkania prowadzone będą w języku angielskim.

Ludzie – miejsca – przedmioty. Podsumowanie konferencji metodycznej poświęconej filmowi dokumentalnemu w edukacji

01-09-2023
Ponad 100 osób, głównie nauczycielek i nauczycieli z całej Polski, wzięło udział w trzydniowej konferencji metodycznej pt. „Ludzie – miejsca – przedmioty. Film dokumentalny jako narzędzie edukacji o Auschwitz i Holokauście”, która odbyła się w Miejscu Pamięci Auschwitz w dniach 25-27 sierpnia.

Miesięcznik Memoria nr 71

31-08-2023
"Memoria" to internetowy miesięcznik poświęcony historii Auschwitz, Holokaustu oraz pamięci i edukacji na całym świecie. Nowy numer jest już dostępny, zarówno online, jak i w formacie PDF:

USA wesprze projekt wirtualnego zwiedzania online Miejsca Pamięci

23-08-2023
W okazji 80. rocznicy upamiętniającej wybuch powstania w getcie w Białymstoku, Sekretarz stanu USA Antony Blinken, zapowiedział wsparcie USA dla rozwoju projektu wirtualnego zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

82. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe

14-08-2023
14 sierpnia 1941 r., czyli dokładnie 82 lata temu, w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. Rocznicę tego wydarzenia upamiętniono w Miejscu Pamięci. Przy bloku 11, w którym mieściło się obozowe więzienie i w którym zamordowano zakonnika, odprawiono uroczystą mszę świętą.

Spotkanie z cyklu „Wokół historii Auschwitz” – podobóz Jawischowitz – 1 i 8 września 2023

09-08-2023
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza mieszkańców Oświęcimia i okolic do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Wokół historii Auschwitz”, które odbędzie się w dwóch alternatywnych terminach: 1 i 8 września 2023 r. i poświęcone będzie jednemu z podobozów niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz: Jawischowitz.