Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Nowe spojrzenie historyków Muzeum na rozbudowę obozu Auschwitz

18-01-2023
„Rozbudowa KL Auschwitz 1942-1945 w świetle materiałów źródłowych”, nowa polsko-angielska publikacja Muzeum, opowiada – poprzez analizę wielu niepublikowanych wcześniej dokumentów - o procesie rozbudowy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w latach 1942-45. Autorami opracowania są historycy Centrum Badań Muzeum: Igor Bartosik, Łukasz Martyniak oraz Piotr Setkiewicz.

Spotkanie z cyklu "Wokół historii Auschwitz" – 3 lutego 2023 r.

17-01-2023
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zaprasza do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Wokół historii Auschwitz”, które będzie poświęcone tematyce sportu i sportowców w Auschwitz.

Bezpłatne pobyty studyjne w Miejscu Pamięci dla polskich uczniów

16-01-2023
Od stycznia 2023 r. uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, będą mogli wziąć udział w bezpłatnych stacjonarnych pobytach studyjnych organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz.

1 milion 184 tysiące osób zwiedziło Miejsce Pamięci w 2022 r.

04-01-2023
W 2022 r. Miejsce Pamięci odwiedziło ponad 1 milion 184 tysiące osób. W porównaniu z poprzednimi dwoma latami to ogromny wzrost, pamiętać jednak trzeba, że w okresie przed pandemią COVID-19 Muzeum odwiedzało rocznie ponad dwa miliony osób.

Pierwszy tom nowego, uzupełnionego wydania kalendarium wydarzeń w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz

29-12-2022
Ukazał się pierwszy tom „Kalendarza wydarzeń w KL Auschwitz”. To początek pięciotomowej serii nowej, uzupełnionej i zweryfikowanej wersji kalendarium historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz opracowanej przez historyków Centrum Badań Muzeum. To efekt kilkunastoletnich wnikliwych badań i analizy dokumentów.

Seminarium w Yad Vashem - „Judaizm – dzieje i kultura Żydów polskich – Holokaust”

22-12-2022
Grupa polskich nauczycielek i nauczycieli, edukatorek i edukatorów, a także osób pracujących w miejscach pamięci i innych instytucjach działających na polu edukacji o Holokauście i II wojnie światowej wzięła udział w seminarium „Judaizm – dzieje i kultura Żydów polskich – Holokaust”. Jego organizatorami były Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Międzynarodowa Szkoła Nauczania o Holokauście w Yad Vashem.