Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Konferencja online w 82. rocznicę deportacji Polaków do Auschwitz

16-06-2022
14 czerwca w Miejscu Pamięci Auschwitz odbyła się konferencja poświęcona losom polskich leśników zaangażowanych w czasie II wojny światowej w działania ruchu oporu i historii pierwszych transportów Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. W programie była również dyskusja z udziałem członków rodzin ocalałych z obozu.

82. rocznica deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz – Narodowy Dzień Pamięci

14-06-2022
14 czerwca 1940 r. to data uznawana za początek funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Tego dnia Niemcy deportowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.

Nowa publikacja Muzeum - wspomnienia Romana Trojanowskiego, więźnia obozu Auschwitz nr 44

13-06-2022
„Opowiadania stamtąd” to tytuł najnowszej publikacji Muzeum Auschwitz, której autorem jest Roman Trojanowski, ocalały, jeden z 728 więźniów pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz deportowanych z Tarnowa 14 czerwca 1940 r.

Seminarium w Miejscu Pamięci Auschwitz dla pracowników Instytutu Fritza Bauera

09-06-2022
Grupa pracowników Instytutu Fritza Bauera we Frankfurcie nad Menem wraz z dyrektor prof. Sybillą Steinbarcher odwiedziła w dniach 4-6 czerwca Miejsce Pamięci Auschwitz.

Austriackie odznaczenia dla dyrekcji Muzeum Auschwitz

07-06-2022
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński został odznaczony przez Prezydenta Federalnego Republiki Austrii Alexandra Van der Bellena Wielką Odznaką Honorową za zasługi dla Republiki Austrii. Natomiast zastępca dyrektora Rafał Pióro otrzymał Złotą Odznakę Honorową.

Posiedzenie Rady Muzeum

02-06-2022
Funkcjonowanie Miejsca Pamięci w okresie wychodzenia z pandemii było głównym tematem posiedzenia Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które odbyło się 2 czerwca.