Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

1 milion 184 tysiące osób zwiedziło Miejsce Pamięci w 2022 r.

04-01-2023
W 2022 r. Miejsce Pamięci odwiedziło ponad 1 milion 184 tysiące osób. W porównaniu z poprzednimi dwoma latami to ogromny wzrost, pamiętać jednak trzeba, że w okresie przed pandemią COVID-19 Muzeum odwiedzało rocznie ponad dwa miliony osób.

Pierwszy tom nowego, uzupełnionego wydania kalendarium wydarzeń w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz

29-12-2022
Ukazał się pierwszy tom „Kalendarza wydarzeń w KL Auschwitz”. To początek pięciotomowej serii nowej, uzupełnionej i zweryfikowanej wersji kalendarium historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz opracowanej przez historyków Centrum Badań Muzeum. To efekt kilkunastoletnich wnikliwych badań i analizy dokumentów.

Seminarium w Yad Vashem - „Judaizm – dzieje i kultura Żydów polskich – Holokaust”

22-12-2022
Grupa polskich nauczycielek i nauczycieli, edukatorek i edukatorów, a także osób pracujących w miejscach pamięci i innych instytucjach działających na polu edukacji o Holokauście i II wojnie światowej wzięła udział w seminarium „Judaizm – dzieje i kultura Żydów polskich – Holokaust”. Jego organizatorami były Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Międzynarodowa Szkoła Nauczania o Holokauście w Yad Vashem.

Posiedzenie Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

20-12-2022
Podsumowanie i ocena aktywności Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w latach 2019-22 oraz wyzwania MCEAH w kontekście czasu pandemii oraz utworzenia nowego Centrum Obsługi Odwiedzających były głównymi tematami pierwszego posiedzenia nowej kadencji rady MCEAH (2022-26), które 19 grudnia odbyło się w Oświęcimiu.

Lekcja online poświęcona deportacjom Polaków z Zamojszczyzny do Auschwitz

13-12-2022
Deportacjom Polaków z Zamojszczyzny do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz poświęcona jest nowa lekcja internetowa Muzeum, której autorką jest dr Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Miejsca Pamięci.

Francuskie odznaczenia dla przedstawicieli Muzeum

12-12-2022
W rezydencji Ambasadora Francji w Warszawie 12 grudnia miała miejsce ceremonia wręczenia insygniów Orderu Sztuki i Literatury: dyrektorowi Muzeum Auschwitz dr. Piotrowi M. A. Cywińskiemu w randze oficera oraz Dorocie Kuczyńskiej z Biura Prasowego Muzeum w randze kawalera.