W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński po raz drugi znalazł się na liście 50 najbardziej wpływowych ludzi świata muzeów przygotowanej przez serwis Blooloop. W tym roku został on umieszczony w najważniejszym zestawieniu „The Power 10”.
Miejsce Pamięci wraz z Instytutem Auschwitz-Birkenau ogłaszają międzynarodowy konkurs, którego hasło brzmi: „Moja pamięć, moja odpowiedzialność. W moim miejscu”. Na zgłoszenia czekamy do 21 marca.
„Żołnierze Armii Krajowej więźniami KL Auschwitz” to tytuł sesji edukacyjnej Muzeum organizowanej z okazji 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. Sesja odbędzie się online 24 lutego 2022 r. i będzie symultanicznie tłumaczona na język angielski.
W serwisie YouTube można oglądać film dokumentalny zatytułowany „Why we work at Auschwitz”. Jest on poświęcony edukatorom-przewodnikom, którzy każdego dnia w Miejscu Pamięci opowiadają o historii Auschwitz odwiedzającym z całego świata. Reżyserem obrazu jest Aaron Compton.
27 stycznia 2022 r. amerykańska Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation (ABMF), wraz ze swoim partnerem instytucjonalnym Miejscem Pamięci i Muzeum Auschwitz oraz czterema partnerami w Stanach Zjednoczonych, zainaugurowała program edukacyjny Auschwitz Legacy Fellowship – roczne stypendia dla nauczycieli szkół średnich z całych Stanów Zjednoczonych.
Początek zagłady w Auschwitz był głównym motywem 77. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. W związku z pandemią koronawirusa w obchodach na terenie Miejsca Pamięci wzięła udział niewielka grupa gości, przede wszystkim kilkaścioro ocalałych.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).