W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2021 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński napisał: „Dzieckiem mądrości jest przestroga. A owa przestroga wynika z pamięci”.
Interaktywny multibook przygotowujący do wizyty to propozycja Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście dla młodych ludzi, którzy planują odwiedzić Miejsce Pamięci Auschwitz. Jest on dostępny w dwóch językach: polskim i angielskim.
„Załoga SS w KL Auschwitz” oraz „Kobiety w służbie SS” to nowe lekcje internetowe przygotowane przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Opowiadają one o historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w kontekście sprawców i sprawczyń.
W 2021 r. Miejsce Pamięci odwiedziło nieco ponad 563 tysiące osób. W porównaniu z poprzednim rokiem to niewielki wzrost. Pamiętać jednak trzeba, że w okresie przed pandemią COVID-19 Muzeum odwiedzało rocznie ponad dwa miliony osób.
Muzeum zawarło umowę na wykonanie dokumentacji projektowej - koncepcji plastycznej, architektoniczno-budowlanej i konserwatorskiej stałej wystawy „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”. Otwarcie ekspozycji planowane jest na 2023 r.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).