Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Obchody 80. rocznicy śmierci Grzegorza Peradze z udziałem Prezydent Gruzji

06-12-2022
W Miejscu Pamięci Auschwitz upamiętniono 80. rocznicę śmierci archimandryty Grzegorza Peradze, świętego męczennika prawosławnego, zamordowanego w tym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym 6 grudnia 1942 r. W obchodach wzięła udział Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.

Nowa lekcja internetowa: „Zbrodnicza medycyna w KL Auschwitz”

05-12-2022
„Zbrodnicza medycyna w KL Auschwitz” to nowa lekcja internetowa Muzeum dotycząca m.in. eksperymentów, jakie przeprowadzali na więźniach obozu Auschwitz niemieccy lekarze. Jej autorką jest Teresa Wontor-Cichy z Centrum Badań Muzeum.

Niemcy wspierają specjalny program stypendialny dla ukraińskich konserwatorek w Miejscu Pamięci

02-12-2022
Niemcy przeznaczyły 180 tysięcy euro na finansowanie realizowanego przez Fundację Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Auschwitz specjalnego programu stypendialnego dla ukraińskich konserwatorek. 1 grudnia umowę w tej sprawie podpisali w ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie ambasador Niemiec w Polsce dr Thomas Bagger, dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau Wojciech Soczewica oraz jej dyrektor finansowy Elwir Świętochowski.

Spotkanie dla uczniów poświęcone Rutce Laskier oraz historii będzińskich i zagłębiowskich Żydów - 13 grudnia

01-12-2022
Historii będzińskich i zagłębiowskich Żydów, w szczególności Rutki Laskier oraz jej pamiętnika, poświęcone będzie spotkanie, które 13 grudnia odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Na spotkanie zapraszamy uczniów klas ósmych oraz szkół ponadpodstawowych.

„Auschwitz. Monografia człowieka” muzealną książką roku

25-11-2022
Nagrodę w kategorii „wydawnictwa naukowe” w pierwszej edycji konkursu Muzealna Książka Roku otrzymała publikacja „Auschwitz. Monografia człowieka” autorstwa dyrektora Muzeum dr. Piotra M. A. Cywińskiego.

36. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

24-11-2022
Podsumowanie działań Miejsca Pamięci Auschwitz w ostatnich latach – w szczególności w okresie pandemii – było głównym tematem posiedzenia Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, które odbyło się w Oświęcimiu i w Krakowie 23 i 24 listopada 2022 r. pod przewodnictwem dr. hab. Grzegorza Berendta.