Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Wysiedlenia polskiej ludności na Zamojszczyźnie - wielowymiarowa historia. Podsumowanie konferencji metodycznej.

01-09-2022
Niemal 90 osób, głównie nauczycielek i nauczycieli z całej Polski, wzięło udział w trzydniowej konferencji metodycznej pt. Wysiedlenia polskiej ludności na Zamojszczyźnie - wielowymiarowa historia, która odbyła się w Miejscu Pamięci Auschwitz w dniach 26-28 sierpnia.

Multibook przygotowujący do wizyty dostępny także po francusku, hiszpańsku, niemiecku i włosku

30-08-2022
Na stronie internetowej Muzeum dostępne są kolejne wersje językowe interaktywnego multibooka przygotowującego do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz: francuska, hiszpańska, niemiecka i włoska.

Spotkanie „Wokół historii Auschwitz”: konserwacja w Miejscu Pamięci - 9 września

25-08-2022
9 września zapraszamy na spotkanie w ramach projektu „Wokół historii Auschwitz”, które poświęcone będzie pracy konserwatorów Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Upamiętnienie 81. rocznicy śmierci o. Maksymiliana Kolbego

14-08-2022
81 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. W rocznicę tego wydarzenia, w Miejscu Pamięci, przy bloku 11, w którym mieściło się obozowe więzienie i w którym zamordowano zakonnika, odprawiono uroczystą mszę świętą.

80. rocznica śmierci Edyty Stein

09-08-2022
Prawie 200 wiernych upamiętniło 9 sierpnia, w Miejscu Pamięci Auschwitz, 80. rocznicę śmierci Edyty Stein. Przeszli oni w marszu modlitewnym przez teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau, od historycznej bramy śmierci do pomnika ofiar znajdującego się pomiędzy ruinami krematoriów i komór gazowych. Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele episkopatów Polski i Niemiec, duchowieństwo i wierni. Wydarzeniu przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, wśród gości był również Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Przeminęło jak zły sen… Wspomnienia ocalałego z Auschwitz i Sachsenhausen Aleksandra Kalczyńskiego

04-08-2022
„Przeminęło jak zły sen. Wspomnienia z obozów Auschwitz i Sachsenhausen” – wspomnienia ocalałego Aleksandra Kalczyńskiego to najnowsza publikacja Wydawnictwa Muzeum Auschwitz.