Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Upamiętniono 77. rocznicę likwidacji obozu Romów w Auschwitz

02-08-2021
W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zamordowano wówczas w komorach gazowych około 4,3 tysiąca dzieci, kobiet i mężczyzn, ostatnich romskich więźniów obozu. Dzisiaj 2 sierpnia obchodzony jest w Polsce jako Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, ambasadorowie, przedstawiciele władz lokalnych, instytucji kultury i muzeów.

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01-08-2021
Historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz nierozerwalnie splata się z historią Powstania Warszawskiego. W 77. rocznicę jego wybuchu, dokładnie o godzinie 17.00, godzinie „W” – kiedy rozpoczęto walki w Warszawie – dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński oddał hołd pod Ścianą Śmierci prawie 13 tysiącom mieszkańcom stolicy deportowanym przez Niemców do obozu Auschwitz.

„Auschwitz – Historia i Symbolika” – seminarium online dla nauczycieli i edukatorów z Ukrainy

16-07-2021
Nauczyciele historii z Ukrainy wzięli udział w dwudniowym seminarium online pt. „Auschwitz – historia i symbolika”, które odbyło się 12 i 13 lipca. Organizatorami wydarzenia było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście we współpracy z Ukraińskim Instytutem Badań nad Holokaustem „Tkuma”.

"Na drodze do Auschwitz zawsze są wykluczenia." Międzynarodowa konferencja edukacyjna o wykluczeniach we współczesnym świecie.

09-07-2021
Wykluczenia we współczesnym świecie były tematem Międzynarodowej Konferencji Edukacyjnej organizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz.

Sport i sportowcy w KL Auschwitz. Nowa wystawa czasowa w Miejscu Pamięci

06-07-2021
„Sport i sportowcy w KL Auschwitz” to nowa wystawa czasowa w Miejscu Pamięci Auschwitz, która poprzez materiały archiwalne, prace artystyczne oraz oryginalne przedmioty opowiada o historii sportu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz oraz o losach sportowców deportowanych do obozu.

„Czy to jest człowiek? – Wykluczenia we współczesnym świecie”. Międzynarodowa Konferencja Edukacyjna. Rejestracja dla słuchaczy.

06-07-2021
Wykluczenia we współczesnym świecie będą tematem Międzynarodowej Konferencji Edukacyjnej organizowanej przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Odbędzie się ona 7-8 lipca 2021 r. i ze względu na pandemię koronawirusa będzie miała wyłącznie formę zdalną.