Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

77. rocznica wyzwolenia Auschwitz - zapowiedź

22-12-2021
27 stycznia 2022 r. obchodzić będziemy 77. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W związku z pandemią koronawirusa w obchodach na terenie Miejsca Pamięci weźmie udział niewielka grupa gości, głównie ocalałych. Wydarzenie będzie w całości transmitowane w Internecie.

„Kształtowanie przyszłości poprzez lekcje płynące z przeszłości” – podsumowanie pierwszej części projektu

17-12-2021
Zakończył się pierwszy etap polsko-izraelskiego projektu „Kształtowanie przyszłości poprzez lekcje płynące z przeszłości” realizowanego wspólnie przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz oraz Yad Vashem i Dom Bojowników Getta w Izraelu.

Podsumowanie projektu „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II RP w KL Auschwitz”

15-12-2021
Prawie 1900 osób z całej Polski wzięło udział w 2021 r. w projekcje „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II RP w KL Auschwitz” realizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. 11 grudnia na platformie zoom odbyła się konferencja metodyczna podsumowująca projekt. Wzięli w niej udział nauczyciele i nauczycielki, których uczniowie wzięli udział w projekcie.

Wyjątkowe doświadczenie edukacyjne - bezpłatne pobyty studyjne w Miejscu Pamięci dla polskich uczniów

06-12-2021
Od stycznia 2022 r. uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych, będą mogli wziąć udział w bezpłatnych stacjonarnych pobytach studyjnych organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wolontariusze z Technikum Leśnego w Brynku w Miejscu Pamięci

25-11-2021
Grupa uczniów z Technikum Leśnego im. Stanisława Morawskiego w Brynku odbyła między 14 a 19 listopada wolontariat w Miejscu Pamięci Auschwitz. Pobyt ten miał miejsce w ramach wznowionej współpracy pomiędzy Muzeum i szkołą dotyczącą pielęgnacji terenów zielonych na terenie byłego obozu.

Współpraca edukacyjna Muzeum z Międzynarodowym Stowarzyszeniem „Memoriał” z Rosji

16-11-2021
Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie „Memoriał” z Rosji będą współpracować na polach edukacji i kultury pamięci, a także rozwoju badań nad historią związaną przede wszystkim z losem sowieckich jeńców w Auschwitz. Specjalne porozumienie w tej sprawie podpisali dyrektor Muzeum dr Piotr Cywiński oraz dyrektor Memoriału Elena Żemkowa.