Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Upamiętnienie 81. rocznicy śmierci o. Maksymiliana Kolbego

14-08-2022
81 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. W rocznicę tego wydarzenia, w Miejscu Pamięci, przy bloku 11, w którym mieściło się obozowe więzienie i w którym zamordowano zakonnika, odprawiono uroczystą mszę świętą.

80. rocznica śmierci Edyty Stein

09-08-2022
Prawie 200 wiernych upamiętniło 9 sierpnia, w Miejscu Pamięci Auschwitz, 80. rocznicę śmierci Edyty Stein. Przeszli oni w marszu modlitewnym przez teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau, od historycznej bramy śmierci do pomnika ofiar znajdującego się pomiędzy ruinami krematoriów i komór gazowych. Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele episkopatów Polski i Niemiec, duchowieństwo i wierni. Wydarzeniu przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, wśród gości był również Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Przeminęło jak zły sen… Wspomnienia ocalałego z Auschwitz i Sachsenhausen Aleksandra Kalczyńskiego

04-08-2022
„Przeminęło jak zły sen. Wspomnienia z obozów Auschwitz i Sachsenhausen” – wspomnienia ocalałego Aleksandra Kalczyńskiego to najnowsza publikacja Wydawnictwa Muzeum Auschwitz.

Początki funkcjonowania Miejsca Pamięci Auschwitz. 30. numer „Zeszytów Oświęcimskich”

03-08-2022
Sytuacja na terenach byłego obozu Auschwitz w latach 1945-47 oraz początki oprowadzania w Muzeum to główne tematy wydanego właśnie 30. numeru „Zeszytów Oświęcimskich”, publikacji, w której od kilkudziesięciu lat ukazują się opracowania historyków badających różne aspekty działania obozu Auschwitz.

„Auschwitz w świadomości zbiorowej w Polsce i za granicą” – seminarium w Polsce dla izraelskich edukatorów

03-08-2022
Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, w dniach 17-28 lipca odbyło się seminarium dla edukatorów z Izraela „Auschwitz w świadomości zbiorowej w Polsce i za granicą”. W tym roku było ono częścią dwuletniego projektu „Kształtowanie przyszłości poprzez lekcje płynące z przeszłości” realizowanego w ramach Programu “Kultura inspirująca” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego we współpracy z Yad Vashem i Domem Bojowników Getta z Izraela.

Gubernator Generalny Australii David Hurley w Miejscu Pamięci Auschwitz

02-08-2022
Gubernator Generalny Australii David Hurley z żoną Lindą odwiedzili Miejsce Pamięci Auschwitz. Upamiętnili oni ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady składając wieniec pod Ścianą Śmierci, a także wpisali się do Księgi Pamiątkowej Miejsca Pamięci. Gości powitał dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.