W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
Podczas wizyty grupy menadżerów firmy Volkswagen w Miejscu Pamięci Auschwitz 24 kwietnia przekazano w darze Muzeum samochód Volkswagen Pritschenwagen. Będzie on wsparciem dla prac konserwatorskich wykonywanych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz we współpracy z Miejscami Pamięci Buchenwald i Sachsenhausen w Niemczech ogłasza nabór na pilotażowe seminarium „How to Deal with a Difficult Past? – Educational Perspectives on National Socialism, Shoah and the Second World War”.
18 kwietnia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbył się 30. Marsz Żywych. Na jego czele szła grupa ok. 40 Ocalałych z Auschwitz i Holokaustu. W głównej ceremonii wziął udział także prezydent Włoch Sergio Mattarella.
W Pracowniach Konserwatorskich Muzeum rozpoczął się planowany na dwa lata projekt konserwacji ok. 8 tysięcy bucików dziecięcych, które znajdują się w Zbiorach Miejsca Pamięci. Stanowią one poruszający symbol cierpienia najmłodszych ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.
"Memoria" to internetowy miesięcznik poświęcony historii Auschwitz, Holokaustu oraz pamięci i edukacji na całym świecie. Nowy numer jest już dostępny, zarówno online, jak i w formacie PDF: memoria.auschwitz.org/Marzec2023
W Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz 28 marca podsumowano XXV edycję Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Ludzie ludziom zgotowali ten los” im. Augusta Kowalczyka. Prace laureatów zaprezentowano na plenerowej wystawie przed wejściem do siedziby MCEAH.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).