Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Fake newsy pojawiają się także w obszarze Pamięci

01-06-2022
W ostatnich miesiącach w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele fake newsów, nieprawdziwych lub zmanipulowanych informacji, a także wiele kłamstw. Ponieważ jednak są one rozpowszechnianie (głównie w Internecie) nie tylko przez anonimowe konta, ale także przez dziennikarzy i osoby publiczne, poniżej przedstawiamy obszerne wyjaśnienia. Dezinformacja i podsycanie emocji nie ma nic wspólnego z godnym upamiętnieniem jakie jest naszym zobowiązaniem wobec wszystkich ofiar Auschwitz.

Ukończono wstępny projekt nowej wystawy polskiej w Miejscu Pamięci Auschwitz

26-05-2022
Zakończył się kolejny etap prac związanych z wykonaniem dokumentacji projektowej – koncepcji plastycznej, architektoniczno-budowlanej i konserwatorskiej – nowej wystawy polskiej w Miejscu Pamięci Auschwitz. Jego efektem jest wstępny projekt ekspozycji „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”, która będzie prezentowana w bloku 15 na terenie byłego Auschwitz I.

Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” w szwedzkim Malmö

24-05-2022
W Malmömässan w szwedzkim Malmö 24 maja odbyła się oficjalna inauguracja wystawy „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko.” przygotowanej przez Muzeum Auschwitz i hiszpańską firmę Musealia.

Premiera włoskojęzycznego wydania „Odebranego dzieciństwa” na targach książki w Turynie

23-05-2022
Najnowsza włoskojęzyczna publikacja Muzeum Auschwitz pt. „L’infanzia rubata. I bambini liberati ad Auschwitz” (Odebrane dzieciństwo. Dzieci wyzwolone w Auschwitz) została po raz pierwszy zaprezentowana 19 maja na turyńskim salonie książki, drugich co do wielkości targach książki w Europie.

Prezydent Słowenii w Miejscu Pamięci

21-05-2022
Prezydent Słowenii Borut Pahor odwiedził 21 maja Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Gościa powitał dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński. Wizycie towarzyszył również Wojciech Soczewica, dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Dziecięcy bucik i walizka – rodzinna historia zachowana w przedmiotach

17-05-2022
Wyjątkowego odkrycia dokonano w Zbiorach Miejsca Pamięci. W jednym z dziecięcych bucików odnaleziono dane jego właścicielki, czeskiej Żydówki. Okazało się także, że w Muzeum zachowała się także walizka należąca do jej wujka.