Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Podstawowe informacje

Podstawowe informacje

 • Wstęp na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest bezpłatny. Kartę wstępu należy zarezerwować na stronie visit.auschwitz.org, jednak dla lepszego poznania historii Auschwitz sugerujemy zwiedzanie z przewodnikiem-edukatorem.
 • Przyjeżdżający w grupach zobowiązani są do zaangażowania przewodnika-edukatora Muzeum. Odwiedzający indywidualni mają możliwość dołączenia do grupy z przewodnikiem-edukatorem.
 • Muzeum organizuje także zwiedzanie online z przewodnikiem dla grup i odwiedzających indywidualnych.
 • Przebywając na terenie Miejsca Pamięci należy zachowywać się z należytą powagą i szacunkiem. Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania.
 • Odwiedzającym udostępniane są tereny i obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Czas pobytu zależy od indywidualnych zainteresowań i potrzeb odwiedzających, jako minimum trzeba jednak przeznaczyć na zapoznanie się z terenem i ekspozycją w byłym obozie ok. 3,5 godz.
 • Maksymalny rozmiar plecaków lub torebek wnoszonych na teren Muzeum nie może przekraczać wymiarów: 35x25x15 cm.
 • Odwiedzający mogą zostawić swój bagaż w płatnej przechowalni bagażu. Wymiary szafek wyrażone w centymetrach są następujące: 90x50x22, 60x50x22 oraz 85x65x42 wewnętrzne wymiary szafek: 90x50x30 60x50x30 oraz 90x65x50 a ich nośność wynosi max 30 kg.

Fotografowanie i filmowanie na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w celach prywatnych, bez użycia lamp błyskowych i statywów, jest dozwolone za wyjątkiem sali z włosami Ofiar (w bloku nr 4) oraz w podziemiach bloku nr 11. Warunkiem koniecznym jest użycie ich wyłącznie w przedsięwzięciach i projektach nienaruszających dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Fotografowanie i filmowanie dla celów komercyjnych, na obszarach wyłączonych z ruchu odwiedzających, a także przy użyciu drona, wymaga zgody dyrektora Muzeum. 

 • Wstęp na teren miejsca pamięci Auschwitz-Birkenau jest bezpłatny. Płatne są zaangażowawnie edukatora-przewodnika oraz wypożyczenie systemu słuchawkowego.
 • Edukatorzy-przewodnicy. Przyjeżdżający w grupach zobowiązani są do zaangażowania edukatora-przewodnika. Przyjeżdżający indywidualnie mogą wynająć przewodnika. Zwiedzanie z przewodnikiem organizowane jest także dla indywidualnych osób
 • Grupy powyżej 10 osób zobowiązane są wypożyczyć system słuchawkowy.
 • Zwiedzanie bloków poobozowych. Ze względu na bardzo dużą liczbę odwiedzających Muzeum, przejście przez poobozowe bloki, w których znajduje się wystawa główna jest utrudnione. Planując wizytę w Muzeum należy przewidzieć, że czas zwiedzania może się przedłużyć.
 • Niepełnosprawni. Ze względu na zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci poruszanie się osób niepełnosprawnych po historycznym terenie i obiektach może być utrudnione. Przeszkodę stanowić mogą nierówne podłoże oraz wejścia do budynków. Aby ułatwić osobom niepełnosprawnym zwiedzanie Miejsca Pamięci, w budynku Obsługi Odwiedzających można bezpłatnie wypożyczyć wózek inwalidzki. Więcej informacji...
 • Dzieci. Nie poleca się zwiedzania Muzeum przez dzieci do lat 14-tu

Więcej informacji (pogoda, dojazd, etc.)