Czas pobytu. Co można zobaczyć
Dla właściwego zapoznania się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych niezbędne jest odwiedzenie obu części byłego obozu - zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić ok. 1,5 godz. i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau.
Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Część budynków jest wyłączona ze zwiedzania (m.in. tzw. bloki rezerwatowe, administracja, działy muzealne). Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania.
Na terenie obozu Auschwitz I naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, tu mordowali pierwsze masowe transporty Żydów, tu prowadzili pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, tu wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie, tutaj też mieścił się centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główna komendantura obozu i większość biur SS. Stąd władze obozowe kierowały dalszą rozbudową kompleksu obozowego.
W obozie Birkenau naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym (blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków), w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów, i innych. Na blisko 200 ha zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg.
Osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy o KL Auschwitz mogą skorzystać z oferty wykładów, warsztatów i seminariów organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
>>>LEKCJA ON-LINE. AUSCHWITZ — OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY<<<
Przemieszczenie się między Auschwitz i Birkenau
- Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau położone są w odległości ok. 3,5 km od siebie.
- Pomiędzy byłymi obozami kursuje wahadłowy autobus przeznaczony dla osób indywidualnych zwiedzających w tzw. turach. Transfer odbywa się z zachowaniem procedur bezpieczeństwa obowiązujących na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, dotyczących środków publicznego transportu zbiorowego.
- W pobliżu obu byłych obozów znajdują się płatne parkingi.
- Usługi taksówkarskie dla Muzeum świadczy firma HALO TAXI. Taksówki stoją na parkingu przed wejściem do Muzeum. Można je też zamówić dzwoniąc na numer telefonu: 32 19 194.
- Trzykilometrowy odcinek pomiędzy byłym obozami można pokonać pieszo (ulicami: Leszczyńskiej i Wyzwolenia), przechodząc przez teren przyobozowy, na którym w okresie okupacji znajdowały się niemieckie zakłady przemysłowe i warsztaty, magazyny, biura i zaplecze techniczne obozu, będące miejscami pracy i śmierci więźniów. Zachowały się tu pozostałości po kilku bocznicach kolejowych i rampach, na które przywożono pociągi z ludźmi deportowanymi do obozu i gdzie esesmani dokonywali selekcji.