Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

O dyskotece na poważnie. Posiednienie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

10-05-2001
Podczas trzeciego spotkania Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, które odbyło się w Muzeum na Majdanku, omawiano m.in. sytuację prawną żwirowiska obok Muzeum, inwestycję spółki "Maja" oraz dalsze losy garbarni po niedawnej decyzji wojewody małopolskiego, dotyczącej likwidacji, istniejącej tam dyskoteki.

60 lat temu... Rocznica wysiedlenia mieszkańców Brzezinki.

20-04-2001
W 60-tą rocznicę deportacji przez nazistów mieszkańców Brzezinki w pobliżu byłego obozu Auschwitz II-Birkenau odsłonięto tablicę upamiętniającą.

X Marsz Żywych

19-04-2001
Dziesiąty Marsz Żywych odbył się tradycyjnie w Jom Ha-Shoa - Dzień Pamięci Ofiar Zagłady, przypadający w tym roku w czwartek 19 kwietnia 2001 r. Wzięła w nim udział, jak co roku, młodzież żydowska z całego świata, szczególnie z Izraela, USA, Kanady i krajów europejskich.

Budynek Sauny udostępniony do zwiedzania

10-04-2001
Na terenie byłego obozu Birkenau odbyła się uroczystość udostępnienia do zwiedzania budynku tzw. centralnej Sauny oraz otwarcia w nim stałej wystawy rodzinnych fotografii deportowanych do KL Auschwitz Żydów.

Dyskoteka nielegalna

07-04-2001
Wojewoda małopolski cofnął wczoraj pozwolenie na budowę i użytkowanie dyskoteki, urządzonej w sierpniu ubiegłego roku na terenie dawnej garbarni w Oświęcimiu, gdzie podczas wojny pracowali, byli męczeni i katowani więźniowie hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau (opinia Muzeum z 2000 roku).

Czy da się żyć w pobliżu Muzeum? Mieszkańcy chcą referendum.

25-03-2001
Ponad 6 tysięcy mieszkańców Oświęcimia podpisało się pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie projektu nowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.