Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

Międzynarodowa Rada Oświęcimska po raz czwarty

12-09-2001
W dniach 10-11 września 2001 r. odbyło się w Oświęcimiu czwarte posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Rada debatowała m.in. nad kwestią akwarel Pani Diny Gottlieb-Babitt i uznała w swym oświadczeniu, że miejscem tych obrazów, które dokumentują zbrodnie hitlerowskie, powinno być Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Konferencja dla nauczycieli z Polski i Niemiec w Oświęcimiu

10-09-2001
W dniach 2-8 września odbyła się konferencja zorganizowana przez Miejsce Pamięci Bergen-Belsen i Centralę Edukacji Politycznej w Dolnej Saksonii z Niemiec oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

"Totalitaryzm-nazizm-Holocaust" po raz trzeci - dyplomy dla absolwentów

20-08-2001
52 absolwentów otrzymało świadectwa ukończenia studiów podyplomowych "Totalitaryzm-nazizm-Holocaust". Studia organizowane są przez Muzeum i Akademię Pedagogiczną im. KEN w Krakowie. W obecności kierownictwa studiów - prof. dr hab. Wacława Długoborskiego i prof. dr hab. Jacka Chrobaczyńskiego oraz wicedyrektor Muzeum ds. merytorycznych Krystyny Oleksy świadectwa wręczył prof. dr hab. Michał Śliwa, rektor Akademii.

60. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana

14-08-2001
14 sierpnia 2001 r., w 60. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe, przy Bloku Śmierci odprawiona została msza św. Celebrował ją Metropolita Krakowski ks. kard. Franciszek Macharski.

Pierwsza w Polsce i druga w Europie wystawa poświęcona zagładzie Romów

02-08-2001
W nocy z 1 na 2 sierpnia 1944 naziści "zlikwidowali" w Birkenau tzw. familijny obóz cygański, mordując trzy tysiące pozostałych w nim jeszcze przy życiu Cyganów. Od zimy 1943 do lata 1944 zarejestrowano w nim blisko 23 tys. Romów z ponad dziesięciu krajów Europy. Zaledwie tysiąc z nich ocalało. W 57. rocznicę tej zbrodni otwarta została w Muzeum (b. Auschwitz I, blok 13 ) stała wystawa, która jest pierwszą tego typu ekspozycją w Polsce, w pełni dokumentującą zbrodnię popełnioną na Romach. Podobna wystawa od kilku lat istnieje w Centrum Kultury i Dokumentacji Niemieckich Sinti i Romów w Heidelbergu.

Maja powraca

20-07-2001
W sąsiedztwie Muzeum, nieopodal głównego parkingu, rozpoczęły się ponownie prace nad zespołem usługowo-handlowym i parkingiem. Inwestorem jest spółka "Maja", która pierwsze prace na tym terenie rozpoczęła w roku 1996 i pierwotnie zamierzała wybudować tam sklep, jednak po protestach społeczności międzynarodowej prace zostały wstrzymane.