Aktualności
Historia wciąż żywa. Zakończenie kolejnej edycji studiów podyplomowych
30-01-2004
Dwadzieścia osób odebrało w sobotę dyplomy ukończenia rocznego studium „Totalitaryzm-Nazizm-Holocaust". Zajęcia prowadzone są na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau, pieczę nad nimi sprawuje krakowska Akademia Pedagogiczna. Wykładowcami są też naukowcy z uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego i Śląskiego oraz pracownicy Muzeum. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 40 słuchaczy, m. in. z Poznania, Warszawy i Krakowa.
Rocznica wyzwolenia KL Auschwitz
27-01-2004
Miasto oddala się od turystów. Miejski Punkt Informacji Turystycznej w Oświęcimiu opuszcza Muzeum.
22-12-2003
Odnowiona sala kinowa. Trwają prace remontowe.
15-12-2003
Korzystając z tego, że zimową porą do Muzeum przybywa nieco mniej odwiedzających w grudniu rozpoczęto prace modernizacyjne w dużej sali kinowej, mieszczącej się na terenie byłego obozu Auschwitz I. Od kilkudziesięciu lat wyświetlana tam jest „Kronika wyzwolenia Auschwitz” - fragment filmu nakręconego przez żołnierzy Armii Czerwonej po wyzwoleniu obozu. W zeszłym roku kronikę obejrzało ponad 200 tys. osób z kilkudziesięciu krajów. Pomieszczenie służy także jako sala wykładowa podczas corocznych szkoleń przewodników oraz w innych, podobnych przypadkach.
Dzieci Holokaustu mówią... Sesja edukacyjna.
29-11-2003
W dniu 28 listopada odbyła się sesja edukacyjna dla uczniów i nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych na temat losu dzieci żydowskich ocalonych w czasie okupacji, ich życia w okresie powojennym, a także postaw społeczeństwa polskiego wobec Zagłady. Sesja, zorganizowana przez Centrum Edukacyjne Muzeum, związana była z wizytą w Muzeum członkiń Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce, Krystyny Budnickiej, Anny Drabik, Elżbiety Ficowskiej oraz Joanny Sobolewskiej-Pyz.